Burze przechodzą nad Polską. Ulewy i gradobicia. Gdzie jest burza 27 maja 2024

Zgodnie z naszymi porannymi prognozami, burze rozwijają się na zachodzie Polski. Lokalnie grzmi także na południu, jednak to na zachodzie obserwujemy największą aktywność burzową w kraju. Sprawdźmy gdzie dokładnie obecnie pogoda jest groźna oraz jak wyglądają prognozy na kolejne godziny.

Burze nad Polską poniedziałek 27 maja 2024. Sytuacja synoptyczna

W porannej prognozie konwekcyjnej pisaliśmy, że to kraju zbliża się front atmosferyczny z zachodu. Zgodnie z prognozami przed frontem powstała linia zbieżności wiatru. To właśnie konwergencja wiatru jest obecnie przyczyną powstawania licznych burz.

Burze powstają na zbieżności wiatru w Polsce
Burze nad Polską powstają na przedfrontowej linii zbieżności wiatru

Linia ta nie będzie przemieszczała się w kolejnych godzinach. Dlatego też burze do godzin wieczornym rozwijały będą się pasie od Dolnego Śląska, przez Ziemię Lubuską, zachód Wielkopolski po Pomorze Zachodniej. Nie byłoby zjawisk konwekcyjnych, gdyby nie gorące, zasobne w wilgoć powietrze, które napływa do Polski z kierunków wschodnich.

Burze rozwijają się w gorących masach powietrza
Burze nad Polską w wilgotnych, zasobnych w wilgoć masach powietrza

Powyżej mapa rozkładu temperatury w wyższych partiach troposfery. Widzimy tu, że przed frontem, na zachodzie kraju doszło do nagromadzenia się bardzo ciepłych mas powietrza. Właśnie w takich warunkach powstają dzisiejsze burze.

Burze nad Polską 27 maja. Gdzie jest burza?

Wiemy już, dlaczego dziś dochodzi do rozwoju groźnych chmur kłębiastych. Teraz spójrzmy gdzie dokładnie przechodzą obecnie burze oraz gdzie groźnej pogody spodziewać możemy się w kolejnych godzinach w poniedziałek.

Zjawiska burzowe nad Polską. Pada grad. Przechodzą ulewy
Burze rozwijają się nad Polską Zachodnią

Powyżej skan z detekcji wyładowań z godziny 16.30. Widzimy tu sporą aktywność elektryczną w pasie południowej i zwłaszcza zachodniej Polski. Zdecydowanie najgroźniejsze zjawiska pojawiają się obecnie na północy lubuskiego, zachodzie Wielkopolski. Najgroźniejsze burze przechodzą obecnie przez Pomorze Zachodnie. Najlepiej zorganizowane komórki mogą generować dziś grad o średnicy nawet do 3 cm. Jednak dzisiejsze komórki przynoszą przede wszystkim opady deszczu do 30-40 mm wody. Komórkom konwekcyjnym towarzyszą porywy wiatru do 70-80 km/h. Na tej moment nie obserwujemy nad Polską komórek, które mogłyby nieść bardzo groźne zjawiska. Podczas gdy największą aktywność burzową obserwowali będziemy przez kolejne 2-3 godziny, grzmieć na zachodzie kraju może również w pierwszej części nocy. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Czy aura zacznie się zmieniać ?

Dynamiczna pogoda w kraju również w kolejnych dniach

Poniedziałek wcale nie będzie ostatnim dniem, w którym burze będą dawały nam się we znaki. Poniżej prognoza opadów na kolejne dni rozpoczynającego się tygodnia.

Burze w Polsce do końca obecnego tygodnia

Widzimy, że we wtorek grzmiało będzie nadal przede wszystkim na zachodzie. Jednak już od środy zjawiska burzowe będą pokazywać się również w innych regionach Polski. Podczas gdy w środę burze pojawią się raczej tylko na wschodzie, w czwartek grzmieć może już praktycznie w całym kraju. Oczywiście codziennie z rana wydajemy dla Was prognozę konwekcyjną, w której dokładnie opisujemy gdzie i kiedy danego dnia pogoda może być niebezpieczna.