Burze przechodzą nad Polską. Wiemy, gdzie uderzyło załamanie pogody

Burze pojawią się dziś nad Polską. Wiemy, gdzie uderzyło w sobotę załamanie pogody i grzmi.

Burze przechodzą nad Polską. Groźna pogoda w sobotę

Powietrze arktyczne zostało odsunięte z naszej części Europy. Zaczęło napływać do nas po kilkudniowym ochłodzeniu cieplejsze polarnomorskie. W ostatnią sobotę kwietnia obserwujemy zmianę cyrkulacji atmosferycznej i obecność płytkiego niżu nad Polską. Miniona noc przyniosła jeszcze przymrozki na wschodzie, północnym wschodzie.

Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 5 cm nad poziomem gruntu w Polsce

przymrozek w kraju, zmiana aury i burze
Przymrozek w Polsce, jak i też lokalne burze w kraju

Dziś Polska jest pomiędzy nasuwającym się od zachodu płytkim ośrodkiem niżowym z pofalowanym frontem atmosferycznym, a układem wyżowym znad Białorusi i Ukrainy, jakie będą oddalać się dalej na wschód. Niż baryczny przynosi miejscami słabe, umiarkowane intensywne opady deszczu, pojawiają się także lokalne burze. Tuż po przejściu niżu od zachodu zacznie postępować poprawa pogody.

Zobacz też: Rekord temperatury pobity. Silny upał do 39 stopni w Europie. Tak gorąco w kwietniu nie było jeszcze nigdy w historii

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów, stacje pomiarowe PSHM w Polsce w nocy z 28.04.2023 / 29.04.2023 r. od 20:00-08:00

dynamiczna pogoda w kraju
-2,3 stopnia na 2 m w Suwałkach

Dynamiczna niżowa pogoda. Występują zjawiska konwekcyjne od godzin południowych

W sobotę Polska znajduje się w zasięgu płytkiej zatoki niżowej. Płytki i wypełniający się niż kształtuje aurę w sobotę, migrując z biegiem godzin z zachodu na wschód. Dodatkowo w obrębie zatoki niżowej zalega strefa frontu zokludowanego. Powietrze zarówno przed frontem, jak i też za frontem charakteryzuje się pewną niestabilnością, sprzyjając inicjacji głębokiej konwekcji, która wyrażona jest w postaci przelotnych opadów deszczu, jak i też lokalnych burz. Chwiejność termodynamiczna nie jest dziś duża i nie przekracza 400-600 J/kg. Burze okazują się na ogół krótkotrwałe. Inicjatorem konwekcji okazują się dziś lokalne strefy zbieżności wiatru oraz strefa zokludowanego frontu atmosferycznego, jak i też obecność zatoki niżowej.

Prognoza burzowa na 29 kwietnia według Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Groźna pogoda w kraju
Burze w Polsce

Dzisiejsze burze nie są dobrze zorganizowane z uwagi na słaby przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Dominują pojedyncze i krótkotrwałe komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Chmury Cb przemieszczać mają się dziś z zachodu na wschód. Pierwsze burze uformowały się dziś już w godzinach około południowych na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Grzmiało także w Wielkopolsce. Burze i opady można śledzić online na radarach i detektorach.

Konwekcja objawia się przelotnymi opadami o możliwej akumulacji do 5-15 mm, jak i też drobnymi opadami gradu. Wiatr nie powinien stanowić dziś dużego zagrożenia i porywy nie powinny przekraczać 50-60 km/h. Zanik lokalnych burz przewidywany jest dziś na godziny wieczorne.

Prognoza burzowa na sobotę, 29 kwietnia 2023 r. według IMGW-PIB

burze w sobotę nie sa
Dynamiczna pogoda w sobotę. Burze występują, lecz nie są groźne

IMGW-PIB poinformowało:

Miejscami występują burze, którym towarzyszą opady deszczu o natężeniu od 10 do 20 mm/h, lokalnie słaby grad. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać 60 km/h. Komórki burzowe przemieszczają się w kierunku wschodnim. Burze utrzymają się do godzin wieczornych – informuje IMGW-PIB.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane 29 kwietnia 2023 do 15:55 czasu lokalnego w Polsce przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

burze w kraju
Burze dziś nad Polską

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl