Rekord temperatury pobity. Silny upał do 39 stopni w Europie. Tak gorąco w kwietniu nie było jeszcze nigdy w historii

Upał w Europie zawsze jako pierwszy pojawia się zawsze w Hiszpanii. Zazwyczaj następuje to w kwietniu, choć bywały lata, gdy już końcówka marca przynosiła w regionie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury na Półwyspie Iberyjskim rozkręcają się w tym roku powoli. Jednak końcówka kwietnia przyniosła „wybuch” ciepła. Pobity został rekord temperatury wszechczasów za miesiąc kwiecień.

Nowy rekord temperatury w Portugalii

Nad Półwysep Iberyjski napływa gorące, zwrotnikowe powietrze wprost z Afryki. Dlatego też upał w regionie stał się bardzo silny. W czwartek w Portugalii w aż 10 miastach pobite zostały rekordy temperatury maksymalnej za kwiecień. W miejscowości Mora termometry wskazały wartość 36.9 stopni Celsjusza. Wartość tą potwierdził Portugalski Instytut Morza i Atmosfery. Oznacza to, że dzień 27 kwietnia 2023 zapisał się w historii portugalskiej meteorologii jako najcieplejszy dzień kwietnia w historii pomiarów.

W Portugalii panuje upał. Padł rekord temperatury, ale może zostać pobity
Upał w Portugalii. Możliwy kolejny rekord temperatury

Pracownicy wspomnianego Instytutu zgodnie twierdzą, że dziś i jutro rekord temperatury może zostać jeszcze pobity i wartość 36.9 stopni jako oficjalnie najwyższa temperatura, może jeszcze w ostatnich dwóch dniach kwietnia ulec zmianie. Powyżej zamieszczam wykaz dziesięciu najcieplejszych miejsc w Portugalii za ostatnią dobę. Zrobiło się nieznacznie chłodniej, choć upał wciąż jest bardzo silny. Lokalnie temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza. Warto dodać, że poprzedni rekord (36 stopni) ustanowiony został w roku 1945. Przeczytaj również: Ocieplenie w Polsce. Termometry pokażą ponad 18 stopni

Rekord temperatury dla Europy zanotowany w Hiszpanii

Jeszcze silniejszy upał panuje obecnie w Hiszpanii. Również w czwartek zanotowano tam temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza. Poniżej wykaz 10 najwyższych pomiarów temperatury na dzień 27 kwietnia 2023.

Rekord temperatury za kwiecień w Hiszpanii
Rekord temperatury w Europie zanotowano w Hiszpanii

Podczas gdy w Polsce cieszymy się ocieplenie, do 15-17 stopni, na południu Hiszpanii w czwartek zanotowano prawie 39 stopni Celsjusza. Dokładnie 38.8 stopni zanotowano w Kordobie, choć jeszcze wczoraj mówiło się o minimalnie niższej temperaturze. Tak, czy inaczej, oficjalny, potwierdzony przez hiszpańskie służby meteo (AEMET) rekord temperatury za kwiecień to 38.8 stopni Celsjusza. Tym samym jest to oficjalny rekord dla całej Europy. Nigdy w kwietniu na naszym kontynencie temperatury nie powędrowały aż ta wysoko. Podczas weekendu tak gorąco w regionie prawdopodobnie nie będzie.

Silny upał wróci. Możliwy kolejny rekord temperatury
Silny upał wróci na Iberię. Możliwe kolejne rekordy

Jednak w przyszłym tygodniu w prognozach znów widać upał na poziomie 39-40 stopni. To nie będzie już jednak rekord temperatury kwietnia, ponieważ kwiecień kończy nam się w niedzielę. W maju temperatury w Hiszpanii, czy Portugalii potrafią przekraczać 42-44 stopnie Celsjusza, więc na kilka kolejnych dni zbliżenie się do rekordu maja raczej nie jest prawdopodobne.

Ocieplenie w Polsce

Na zakończenie wpisu czas na nieco niższe temperatury. Uwielbiam upał, jednak temperatury obecnie notowane na południowym zachodzie Europy, to jednak dla mnie troszkę za dużo. Wracamy więc do kraju, gdzie co prawda upał nam nie grozi, jednak od piątku temperatury zrobiły się całkiem przyjemne.

Przyjemne temperatury w Polsce
Przyjemne temperatury w Polsce

Przykładowo sobota przyniesie w kraju temperatury w okolicach 16-18 stopni. Nie jest to może szczyt lata, jednak jak na wiosnę całkowicie wystarczy. Podobne wartości temperatury czekają nas również w kolejnych dniach. Warto wspomnieć o chłodnych wciąż nocach. Podczas najbliższych nocy w północnej połowie kraju możliwe są przymrozki. Na koniec ciekawostka. Rekord temperatury maksymalnej dla Polski w kwietniu wynosi 32.5 stopni. Został ustanowiony w roku 2012 w miejscowości Słupca.