Burze przejdą nad Polską. Silna ulewa nad krajem. W tych regionach pogoda będzie dynamiczna. Wiatr do 80 km/h, grad i wyładowania atmosferyczne

W czwartek aura w Polsce będzie kształtowała zatoka niżu barycznego. Docierające powietrze polarno-morskie, przyniesie ochłodzenie i wzrost zachmurzenia, wraz z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu oraz pojedynczymi burzami wewnątrzmasowymi.

Dziś prognozowane jest w dzień szczególnie na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie przelotny deszcz, natomiast w pasie od Pojezierzy Pomorskich i Warmii przez Kujawy i wschodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk i Opolszczyznę również prognozowane są lokalne burze. Jednak na południowym wschodzie opady deszczu o charakterze wielkoskalowym i natężeniu umiarkowany, prognozowana suma opadów do 15 mm, natomiast na Roztoczu do około 20 mm. Tylko czasie burz miejscami opady deszczu od 10 mm do 15 mm, tylko na północy do 20 mm, możliwa krupa śnieżna lub drobny grad.

Jednak w Tatrach możliwy deszcz ze śniegiem i w szczytowych partiach gór mokry śnieg. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 14°C, 16°C na południowym wschodzie oraz na morzem do 19°C, 21°C na pozostałym obszarze kraju. Jednak chłodniej tylko na Podhalu, około 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze zmienny. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h.

Prognoza burzowa na 13 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską – 13 czerwca 2024 r.

Dziś nad Polską pojawią się na ogół mało intensywne burze. Występować mają szczególnie w centrum, północnym wschodzie oraz północnym zachodzie. Chmury burzowe przechodzić mają na północny wschód i wschód. Najwięcej burz pojawi się w drugiej części dnia, ze szczególnym uwzględnieniem godzin po południowych.

Gwałtowne zjawiska konwekcyjne nad krajem

Przewiduje się, że porywy wiatru w burzach sięgną 70-80 km/h, ulewy do 15-20 mm, grad do 1-2 cm. Dziś na pogodę wpływa zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii. Wymusi ona nad krajem rozwój pionowych ruchów konwekcyjnych. Dlatego w konsekwencji doprowadzi to do wystąpienia opadów przelotnych o podłożu konwekcyjnym, aż do wystąpienia lokalnych burz. Burze rozwijać mają się dziś głównie wewnątrzmasy, w strefie lokalnych stref zbieżności pola wiatru. Nie można wykluczyć na północy kraju, a więc na Pomorzu i miejscami na północnym wschodzie lokalnych superkomórek burzowych. W godzinach wieczornych ostatnie burze powinny dziś zaniknąć.

Burze w czwartek nad Polską

Polecamy: Wichura uderzy w Polskę. Wystąpią gwałtowne burze

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze nad Polską 13 czerwca 2024 r. szybko zaczną zanikać wieczorem. Jednak w pierwszej części nocy oraz będą mało intensywne (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB