Pogoda.Burze przyniosły 6 milionów wyładowań. Gdzie najwięcej burz w tym roku w Polsce? To może Cię zdziwić

Miesiące wiosenny były bardzo słabe jeśli chodzi o liczbę burz nad Polską. W kwietniu i maju zjawiska burzowe występowały bardzo rzadko, jak występowały to nie były bardzo aktywne. Jednak czerwiec przyniósł bardzo dużo burz w Polsce. Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzyli świetne opracowanie opisujące gdzie w czerwcu wystąpiło najwięcej burz w Polsce.

Dane zbiorcze z systemu PERUN. Źródło: IMGW-PIB

źródło: IMGW

Powyższa grafika ukazuje gęstość wyładowań atmosferycznych nad Polską za miesiąc czerwiec. Widać tutaj doskonale, że w czerwcu zdecydowanie bardziej burzowo było w Polsce wschodniej. Wszystko to za sprawą wielodniowego napływu gorących, niestabilnych mas powietrza znad Morza Czarnego. Masy te przynosiły codzienne burze nad Polską wschodnią i południowo wschodnią przez wiele dni z rzędu. Zdaje się to potwierdzać kolejna grafika, która pokazuje ilość dni burzowych na danym obszarze.

Ilość dni burzowych według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych PERUN. Źródło: IMGW-PIB

źródło: IMGW

Widać tu, że najsłabiej z burzami mieli mieszkańcy pomorza zachodniego. Im dalej na wschód Polski tym dni burzowych było więcej. Najwięcej dni podczas których wystąpiła burza było na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza. Na południu Lubelszczyzny w czerwcu zanotowano aż 8-9 dni burzowych. To dużo jak na naszą strefę klimatyczną.

Burze przyniosły w Polsce w czerwcu ponad 6 milionów wyładowań. Z tego oczywiście aż 5.9 milionów wyładowań było to wyładowania chmurowe, a niecałe 300 tysięcy były to uderzenia piorunów do ziemi. To o 10% więcej niż w czerwcu 2019 i uwaga, około 60% więcej niż w czerwcu 2018 roku. Widać, że burze w tym roku wykazują się większą aktywnością elektryczną (czego nie zauważyliśmy dziesiątki razy polując na burze z aparatami 😉

Pierwsze dni lipca trochę odwracają powyższy trend. Silne burze pojawiły się również w Polsce zachodniej. Zwłaszcza noc z 1 na 2 lipca była na zachodzie i w centrum kraju bardzo burzowa. Jesteśmy bardzo ciekawi jak z burzami będzie w lipcu i sierpniu, teoretycznie najbardziej burzowymi miesiącami w całym roku.