Silne burze w czwartek i w nocy nad Polską. Mogą być aktywne elektrycznie.
W czwartek pogoda w kraju jest kształtowana przez pole obniżonego ciśnienia oraz strefę frontu okluzji i poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Obserwowane będzie zmienne zachmurzenie. Aczkolwiek w strefie frontalnej z przelotnymi opadami deszczu oraz miejscowymi burzami. Co należy podkreślić to fakt, że przed linią frontu, czyli nad cały pas Polski Wschodniej będzie napływać mocniej rozgrzany strumień powietrza z gorącą i upalną aurą pośród większych rozpogodzeń.
Dynamiczna aura w kraju
Dziś przez nasz kraj przechodzi front okluzji chłodnej, którą poprzedza dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru. Zatoka i front jest związana z niżem znad Morza Norweskiego. Burze występowały minionej nocy i o poranku na zachodzie, południowym zachodzie kraju. W kolejnych godzinach powinien być obserwowany wzrost aktywności burzowej. Jednak w kolejnych godzinach warunki do rozwoju burz będą przesuwać się na wschód, czyli do centrum. Szacujemy, że porywy wiatru sięgną 60-75 km/h, opady deszczu do 20-40 mm, ponadto możliwe są opady gradu do 2-3 cm.
Polecamy: Anomalia opadów deszczu zmartwi Polaków.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 6 godzin na obszarze Polski
Dynamiczna pogoda i silne burze miejscami
Dziś nad Polską zaznacza się aktywna zatoka niżowa wraz ze strefą frontu okluzji i poprzedzającej go linii konwergencji wiatru dolnego. Strefa frontowa migruje na wschód, południowy wschód. Prognozowana jest dziś umiarkowana chwiejność termodynamiczna poziomie 500-1200 J/kg i pionowych uskokach wiatru dochodzących do 10-15 m/s w warstwie 0-6 km. Wodność atmosfery dochodzić będzie do 36-45 mm. Stosunek zmieszania pary wodnej wynosić ma 11-14 g/kg. Rozwój burz następować ma dziś głównie w ciepłej i wilgotnej masie powietrza. Wymuszenie rozwoju chmur Cb zapewni linia zbieżności wiatru i frontu chłodnego. Pojawiać mają się nie tylko pojedyncze komórki burzowe, jak i też superkomórki burzowe i burze wielokomórkowe. Niewykluczone są podtopienia i zalania. Szacuje się, że wysokość opadów przekroczy 30-40 mm. Porywy wiatru sięgną 60-70 km/h, jak i też możliwe są opady gradu o średnicy 1-3 cm.
Najsilniejsze burze będą występować w drugiej części dnia i mają przesuwać się do centrum. W nocy z czwartku na piątek burze znad centrum przemieszczą się na wschód kraju. Podstawowym zagrożeniem w dalszym ciągu okażą się intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. W nocy wysokość opadów dochodzić może do 10-30 mm. Prędkość wiatru sięgnie 60-70 km/h. Zjawiska burzowe miejscami utrzymają się lokalnie do rana w piątek. Jednak w drugiej połowie nocy zaczną wytracać na intensywności.
Prognoza burzowa na 8 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB