Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i silny upał do 32°C. Wiatr 70 km/h, grad i ulewy. Wiemy, gdzie pogoda będzie dynamicznaBurze i silny upał do 32°C. Wiatr w porywach do 70 km/h, grad i ulewy. Wiemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna.

Burze i dynamiczna pogoda w poniedziałek

W poniedziałek aura w Polsce będzie kształtowana zarówno przez zatokę niżową z zachodu i północy Europy, jak i ośrodek wysokiego ciśnienia znad środkowo-wschodnich obszarów Starego Kontynentu. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się w gorącej masie pochodzenia zwrotnikowego. Lokalnie warunki okażą się korzystne, aby utworzyły się burze, które wykazywać mogą się umiarkowaną aktywnością elektryczną.

Zobacz też: Fala upałów największa w tym roku. Prognoza pogody na 16 dni dla Polski

Dziś burze możliwe są lokalnie w centralnej i północnej części kraju. Rozwój burz związany ma być z przechodzeniem strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, jaka powoli migrować ma z południa na północ. Ośrodkom burzowym towarzyszyć opady deszczu do 10-15 mm, natomiast w woj. lubuskim i wielkopolskim punktowo do około 20 mm. Nie przewiduje się, aby porywy wiatru okazały się większe niż 60-70 km/h. Niewykluczony lokalnie grad do 2 cm. Lokalne burze mogą występować od pierwszej części dnia, osiągając szczyt swojej aktywności w drugiej części dnia.

Prognoza burzowa na okres od 14.08.2023 06:00 UTC do 15.08.2023 r. 06 UTC

upał i burze w kraju
Upał i burze w kraju. Najsilniejsze zjawiska na zachód od nas

 Upalna aura w Polsce i burze

W dzień na południu i krańcach północno-wschodnich zachmurzenie małe i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami także burzami. Wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 30°C na przeważającym obszarze kraju, do 32°C miejscami na zachodzie, chłodniej nad morzem od 23°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, w czasie burz porywy do 65-70 km/h.

Prognoza burzowa na 14 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś w kraju
Burze dziś nad Polską, 14 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Noc tropikalna przed nami. Jednak da się we znaki głównie w aglomeracjach miejskich

Z prognoz numerycznych wynika, że podczas nadchodzącej nocy w północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Natomiast na pozostałym obszarze pogodnie. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 10-15 mm. Na termometrach od 16°C na północnym wschodzie do 20°C na zachodzie. Niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat, około 14°C. Wiatr okaże się słaby, na południowym zachodzie umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni, w czasie burz porywy do 65 km/h. Głównie w Sudetach wiatru w porywach do 55 km/h. Obserwuj na bieżąco dane radarowe i detektory wyładowań online.

Prognoza burzowa na noc 14/15 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Burze w nocy

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz