Burze śnieżne pojawią się w naszych szerokościach geograficznych ponownie. Czeka nas drastyczne załamanie pogody w regionie i powiew zimy.
Cyklon ściągnie powiew zimy w Polsce, wichury i burze śnieżne
We wtorek późnym popołudniem i wieczorem na zachodzie wystąpiły burze. Licznie rozwijała się konwekcja, która przejawiała się chwilowymi, intensywnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, a lokalnie także krupy śnieżnej i lodowej. Niektórym ośrodkom konwekcyjnym towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, co było wynikiem gwałtownie rosnącej różnicy temperatur w pionie, spowodowanej napływem wilgotnej, chłodnej i chwiejnej masy powietrza polarno-morskiego oraz obecnością zatoki niżowej z dodatkowym frontem chłodnym. Strefy tych zjawisk szybko przemieszczały się z południowego-zachodu na północny-wschód. Lokalnie intensywne opady mieszane, w temperaturze około 0°C, znacznie pogorszyły warunki drogowe, powodując oblodzenie nawierzchni i utrudnienia w komunikacji. Wygląda na to, że pod koniec tygodnia możliwe będą kolejne burze. Zwłaszcza na Pomorzu w zasięgu „bałtyckiego efektu morza”.
Wyładowania atmosferyczne odnotowane w okresie od wtorku do środy według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań Blitzortung
Silny wiatr, zamiecie i zawieje śnieżne oraz burze śnieżne
Wygląda na to, że okres warunków charakterystycznych dla przedzimia i jesieni termicznej dobiega końca w drugiej połowie tygodnia, gdy to nad Polską pojawia się szybko pogłębiający cyklon, przynosząc miejscami intensywne opady śniegu. Prognozy numeryczne zakładają, że w niektórych regionach mogą wystąpić śnieżyce, które spowodują pokrywę śnieżną sięgającą nawet powyżej 10-40 cm. Po opadach nadejdą całodobowe ujemne temperatury na kilka dni. Modele pogodowe prognozują, że opadom zimowym ma towarzyszyć porywisty wiatr, prowadzący do zawiei śnieżnych. Warunki na drogach staną się bardzo trudne, co może skutkować poważnymi utrudnieniami, w tym lokalnym paraliżem komunikacyjnym i tworzeniem się ogromnych utrudnień komunikacyjnych. Niż dociera do środkowej i wschodniej Europy, przemieszczając się z zachodniego kierunku na wschód, północny wschód. Wykształcony ma on system frontów atmosferycznych.
Prognoza sytuacji barycznej na 10.01.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Przez Polskę przechodzi aktywny niż, który przyniesie dynamiczną pogodę nad naszym krajem. Jednak zanim to się stało, to od kilku dni w prognozach widoczny był układ niskiego ciśnienia o imieniu Charly, przemieszczający się znad Oceanu Atlantyckiego przez zachodnią część Starego Kontynentu w stronę centralnych obszarów kontynentu. Następnie by dotrzeć bezpośrednio nad Polskę. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin jego środek znalazł się nad Niemcami, a w nocy z czwartku na piątek z zachodu nad terytorium naszego kraju wędrować ma dalej na wschód, północny wschód, zmierzając w stronę państw bałtyckich. W tym czasie, w wyniku adwekcji chłodniejszego powietrza po zachodniej stronie cyklonu, opady deszczu i krupy przejdą w umiarkowany i intensywny śnieg. Narastać zacznie również poziomy gradient ciśnienia po południowej i południowo zachodniej stronie wiru niżowego, powodując istotne nasilenie prędkości wiatru. Silny wiatr przyniesie też chłodny front
Prognozowany zasięg i typ opadów na 9 stycznia 2025 r., 21 UTC dla Polski według ECMWF dla Polski
Groźne załamanie pogody w Polsce
Wygląda na to, że silny wiatr będzie spowodowany przez kilka czynników. Zjawisku niżu barycznego towarzyszyć będzie również porywisty wiatr, który szczególnie w nocy z 9 na 10 stycznia, na froncie chłodnym, osiągnie prędkość od 50 do 100 km/h, szczególnie w południowych i północno-wschodnich obszarach Polski. W terenach górskich oraz podgórskich spodziewane są jeszcze silniejsze porywy wiatru powyżej 110-130 km/h.
Prognozowane burze śnieżne i śnieżyce, 11 stycznia 2025 r., 06 UTC według ECMWF dla Polski
Niż baryczny z rodowodem atlantyckim o imieniu Charly dociera nad Polskę w okresie 9-10 stycznia 2025. W ciągu najbliższych kilknastu godzin, powodując intensywne śnieżyce szczególnie w zachodnich i północnych częściach kraju. Prognozy modeli pogodowych pokazują, że między piątek a sobotą, opady obejmą również inne rejony, choć będą one bardziej rozproszone. Największa akumulacja pokrywy śnieżnej jest prognozowana na północy kraju, gdzie dodatkowo wystąpią burze śnieżne. Prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości pokazują, że wkroczenie zimowej pogody oznacza nie tylko ujemne temperatury. Szczególnie nocami, jak też silne podmuchy wiatru o prędkościach od 50 do 90 km/h, a miejscami nad morzem i w terenach górskich przekraczające 90-130 km/h. Dlatego te trudne warunki atmosferyczne spowodują zawieje i zamiecie śnieżne, znacznie ograniczając widzialność poziomą i utrudniając przemieszczanie się.
Prognozowany wstępnie przyrost pokrywy śnieżnej według ARPEGE w okresie od 9.01.2025 r. do 12.01.2025 r. dla Polski
Dużo śniegu w prognozach zwłaszcza dla Pomorza, gdzie na pogodę wpłynie „efekt morza”
Na Pomorzu w piątek i sobotę spodziewane są intensywne opady śniegu, w tym śniegu mokrego i ciężkiego. Najbardziej narażone będą rejony centralne, północne i zachodnie, zwłaszcza Trójmiasto, Wejherowo, Lębork, Kartuzy i Bytów. Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 15 do 30 cm, a miejscami może przekroczyć 30 cm. Niewykluczone są też burze śnieżne w masie arktycznej morskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
Zobacz również: Jest nowa pogoda do końca stycznia 2025 r. dla Polski. Siarczysty mróz poniżej -20℃ i śnieżyce czy jesienna pogoda?
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 9.01.2025 r. do 13.01.2025 r. według modelu GEM dla Polski
Prognozy modeli pogodowych wskazują, że następna fala silnego wiatru spowodowana będzie na skutek różnicy ciśnień, kiedy to w centrum cyklonu atlantyckiego wartość ciśnienia spadnie do około 988-990 hPa. Szczególnie wpłynie to na pogodę w okolicach 11 stycznia, z podmuchami wiatru dochodzącymi przeważnie do 50-80 km/h. Silniejsze porywy wiatru prognozowane są lokalnie w rejonie Sudetów oraz na wybrzeżu, zwłaszcza we wschodniej jego części.
Prognozowane porywy wiatru w okresie od 9.01.2025 r. do 13.01.2025 r., 00 UTC według modelu GFS dla Polski
Silne pogorszenie pogody i powiew zimy
Analiza kluczowych modeli meteorologicznych wskazuje na możliwą trasę przemieszczania się szybko pogłębiającego się cyklonu o imieniu Charly. Dużo wskazuje, że najsilniejsze opady mokrego, ciężko śniegu, poza terenami górskimi, zdarzą się na północy Polski – od Warmii, przez Pomorze, aż po część województwa zachodniopomorskiego. Jeśli prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości się sprawdzą to pokrywa śnieżna, może wzrosnąć miejscami o 20-40 cm. Jednak według niektórych danych modeli prognostycznych, takich jak np. francuski ARPEGE czy europejski ECMWF. Lokalne przyrosty mogą osiągnąć nawet 40-60 cm, co wydaje się jednak mało prawdopodobne, choć nie całkowicie niemożliwą sumą przyrostu pokrywy śnieżnej. Na ogół w pozostałych częściach kraju opady będą mniej intensywne – prognozuje się przyrost pokrywy o kilka do kilkunastu centymetrów. Dlatego w wielu miejscach może jedynie delikatnie zabielić poszczególne regiony Polski.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 12 stycznia 2025 r. według modelu SWISS-HD, bazujacym na ECMWF dla Polski
Wiatr z frontu chłodnego, konwekcji i gradientu barycznego
Wygląda więc na to, że pod koniec i na początku nadchodzącego tygodnia śnieżna pogoda zaznaczy się w wielu krajach europejskich. Pokrywa śnieżna wystąpi nie tylko na Półwyspie Fennoskandzkim, Federacji Rosyjskiej, czy regionie Alp i części półwyspu bałkańskiego. Miejscami także miejscami na zachodzie kontynentu, szczególnie w Niemczech. W naszym kraju, choć zimowa pogoda pojawi się gwałtownie i intensywnie, będzie miała charakter krótkotrwały. Dlatego, że po intensywnych opadach śniegu i przejściowym ochłodzeniu, temperatury w styczniu ponownie wzrosną w nowym tygodniu, skutkując szybkim topnieniem śniegu w większości regionów, z wyjątkiem terenów górskich.
Prognozowane porywy wiatru na 11 stycznia 2025 r., 12 UTC według ECMWF dla Polski
Reasumując nad Polską i środkową Europą przemieszczać się będzie w kolejnych godzinach pogłębiający cyklon atlantycki, który wprowadzi wyraźne ochłodzenie. W weekend zacznie się on wypełniać w naszej części Europy nad chłodniejszym lądem. Opady deszczu zamienią się w intensywne opady śniegu, a silny wiatr, chwilami osiągający skale wichury, wywoła zawieje i zamiecie śnieżne. Dlatego pojawią się także mrozy, co przyniesie krótki, lecz odczuwalny powrót zimowych warunków. Nowy tydzień rozpoczynać się będzie od stopniowego ocieplenia.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC