Burze śnieżne wystąpiły w sobotę. Dynamiczna pogoda w pierwszy weekend marca. Wiatr o skali wichury wystąpił miejscami na nizinach, 4 marca 2023 r.
Wyładowania wystąpiły na chłodnym froncie schodzącym z północy na południe
W sobotę aura w Polsce była kształtowana przez zatokę niżową znad północnych obszarów Europy. Znad Skandynawii, przez Bałtyk i państwa nadbałtyckie w kierunku Rosji przemieszczał się cyklon o imieniu Askan. Z północy i północnego – zachodu Starego Kontynentu postępował spływ coraz chłodniejszych mas powietrza polarno-morskiego i arktyczno-morskiego, które przyniosą zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami mieszanymi oraz licznymi rozpogodzeniami.
Sytuacja baryczna 4 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

Ubiegłej nocy Polska znalazła się pod wpływem mocniej pogłębionej zatoki niskiego ciśnienia znad północnych obszarów Starego Kontynentu. Z północy i północnego – zachodu Europy szerszym strumieniem zaczęła postępować adwekcja powietrza pochodzenia arktycznego o niewielkiej chwiejności termodynamicznej z przelotnymi opadami śniegu oraz zróżnicowanym i zmiennym zachmurzeniem.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 4.03.2023 / 5.03.2023 r. (19:00-07:00 czasu lokalnego). Dane: CMM IMGW-PIB

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów 4.03.2023 / 5.03.2023 r. w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Sytuacja baryczna na 5 marca 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

Burze śnieżne były liczne w sobotę nad Polską
Ubiegłej doby na froncie chłodnym pojawiły się burze w rejonie Grajewa, Hajnówki, grzmiało także w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, na południe od Radomia oraz w okolicach Sandomierza i Kielc. Ponadto wyładowania atmosferyczne zostały wykryte w rejonie Lublina i Wysokiego oraz Żółkiewki. Mimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej na chłodnym froncie pojawiło się silne wymuszanie wznoszenia. Niektóre z chmur konwekcyjnych wypiętrzyły się na tyle wysoko, że doszło do elektryzacji w chmurach
Burze śnieżne, 5 marca 2023 r. Dane z detektorów wyładowań za ubiegłą dobę dla Polski

Informacje o wystąpieniu lokalnych wyładowań atmosferycznych potwierdziły także profesjonalne detektory wyładowań. Widzimy, że grzmiało miejscami na Podlasiu, południowym Mazowszu, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Lublina.
Burze śnieżne, 5 marca 2023 r. Liczba wyładowań CG – suma 24 h w Polsce

Wiatr o skali wichury w kraju
Już w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę front chłodny zaczął opuszczać południową część kraju. Tym sposobem cała Polska znalazła się w masie pochodzenia arktycznego morskiego. Na północy i północnym wschodzie porywy wiatru sięgały 70-85 km/h. Tylko wysoko w górach przekroczył 100 km/h. Najsilniej poza górami powiało na obszarze woj. pomorskiego, warmińsko mazurskiego oraz na Podlasiu. Na nizinach największy poryw zmierzyła telemetryczna stacja w Mikołajkach, gdzie odnotowano ponad 85 km/h. Na platformie Petrobaltic odnotowano 83 km/h. W Olsztynie i na obszarze woj. lubelskiego zmierzono 76 km/h.
Zobacz też: Pogoda na niedzielę 5 marca 2023. Wiatr nadal dokuczliwy. Opady śniegu i burze śnieżne w Polsce
Maksymalna prędkość wiatru na wybranych stacjach PSHM w Polsce w minionych 24 godzinach

Maksymalne porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach IMGW-PIB, 4 marca 2023 w Polsce

W sobotę różnica ciśnienia nad Polską sięgała nawet 13-14 hPa. Dodatkowo znad Skandynawii, przez Bałtyk, w kierunku państw bałtyckich przemieszczał się ośrodek niżowy o nazwie Askan. Po południowej i południowo zachodniej stronie cyklonu obserwowaliśmy całkiem spore zagęszczenie izobar nad naszym krajem. Silny wiatr związany był nie tylko z dużą różnicą ciśnienia, ale także przechodzeniem frontu i występowanie chmur kłębiastych z opadami śniegu oraz punktowymi burzami. W opadach widzialność była ograniczona do 200-400 metrów, dodatkowo występowały zawieje śnieżne.
Ciśnienie na poziomie morza, 4 marca 2023, 13:00 czasu urzędowego w Polsce

Burze śnieżne możliwe w niedzielę nad Polską. Mają być jednak krótkotrwałe i rozproszone
Dziś centrum niżu o imieniu Askan znajduje się nad Federacją Rosyjską. W tylnej części niżu postępuje adwekcja chłodu pochodzenia arktycznego morskiego. Nie zabraknie dziś w wielu regionach przelotnych opadów śniegu w świeżej masie z wysokich szerokości geograficznych. Śnieżyce konwekcyjne okażą się powszechne, dodatkowo możliwe są burze śnieżne. Nieliczne burze śnieżne są dziś prawdopodobne, ale nie będzie ich wiele.
Sytuacja baryczna na 5 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Z prognoz numerycznych wynika, że w przyszłym tygodniu pojawią się następne fale silnego wiatru i lokalne burze śnieżne. Jednak wkrótce podamy więcej informacji.
Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC