Burze śnieżne spodziewane w Polsce, możliwy jeszcze nocami mróz poniżej -10°C. Pogoda zaskoczy na przełomie marca i kwietnia.
Burze śnieżne znów możliwe nad Polską po ciepłym okresie synoptycznym
Wraz z początkiem trzeciej dekady marca rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Dodatkowo od kilku dni warunki w wielu regionach naszego kraju są charakterystyczne dla wiosny termicznej. Przyroda zaczyna budzić się do życia, lecz z prognoz wiodących modeli wynika, że po ciepłym okresie synoptycznym, czeka nas gwałtowne ochłodzenie. Jeszcze na początku wiosny zobaczymy opady o charakterze zimowym, możliwe są nawet burze śnieżne.
Średnia dobowa temperatura powietrza, 21 marca 2023 r. dla Polski według danych z sieci PSHM

Śnieżna konwekcja na koniec marca, będą też wielkoskalowe opady zimowe
Oprócz opadów śniegu spodziewane są opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem. Są spore szanse, że jeszcze w tym miesiącu zobaczymy białe krajobrazy na obszarze Polski. Burze pod koniec marca pojawią się zarówno w cieplejszych masach powietrza, jak i też w chłodniejszym o cechach arktycznych. Niektóre z formacji konwekcyjnych okazać mogą się niezwykle malownicze.
Burze śnieżne możliwe. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), 28 marca 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Wiosenne temperatury nie pozostaną z nami na dłużej
Wysokie temperatury w Polsce pozostaną do okolic 24-26 dnia miesiąca. Wcześniej, bo w okresie od 22.03.2023 r. do 24.03.2023 r. będziemy notować nadzwyczaj wysokie wartości na termometrach. Dodatkowo pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy na południu 20°C. Jednak w ostatnich dniach marca spodziewana jest istotna adwekcja powietrza arktycznego morskiego, nawet o całkiem sporym potencjale chwiejności. Możliwe są nawet burze śnieżne, a dodatkowo na początku przyszłego tygodnia podejść może do nas wydajny opadowo niż śródziemnomorski z układem frontów atmosferycznych. Jego trajektoria może ulec jeszcze istotnym zmianom w kolejnych realizacjach modeli numerycznych.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

Już w weekend wartości na termometrach zauważalnie spadną, ale w dalszym ciągu będą powyżej normy wieloletniej. W kulminacyjnym momencie ocieplenia, tj. czwartek i piątek odchylenie od normy wieloletniej sięgnie nawet 6°C/12°C.
Prognozowane odchylenie temperatury na 23 marca 2023 r. 18 UTC według modelu ECMWF

Prognozowana anomalia temperatury na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Ekstremalna anomalia temperatury przed nami
Z prognoz można wywnioskować, że już najbliższy weekend będzie nieco chłodniejszy, ale dalej z wartościami powyżej normy wieloletniej. Niepokojąco prognozy wyglądają na ostatnie dni mijającego miesiąca, kiedy to pojawi się ujemna anomalia temperatury spowodowana adwekcją chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Niektóre modele, takie jak GFS i ECMWF pokazują w przyszłym tygodniu ujemne odchylenie od normy w okolicach 6-12 stopni.
Prognozowane odchylenie temperatury w okresie od 22.03.2023 r. do 28.03.2023 r. według modelu ECMWF, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

Burze i zimowe akcenty w Polsce wystąpią
Akcenty zimowe będą częste na przełomie marca i kwietnia. Mogą pojawić się burze śnieżne. Krajobrazy ulegną krótkotrwałemu zabieleniu. Być może zobaczymy jeszcze piaskarki na drogach, które neutralizować będą śliskość i usuwać śnieg z dróg. Nocami temperatura w wielu regionach może być ujemna, natomiast za dnia często ma być dodatnia. Dlatego też śnieg ma mieć tendencje do osiadania i topnienia.
Odczujemy raptowny spadek temperatury pod koniec marca. Nie wpłynie to jednak finalnie na fakt, że marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły w całym kraju. Chłodne okresy w pogodzie, nawet z częstymi przymrozkami i akcentami zimowymi mają prawo zdarzać się w kwietniu, a nawet w pierwszej połowie maja.
Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna i minimalna na okres od 22.03.2023 r. do 31.03.2023. Wyliczenia powyżej 7 dni mają sprawdzalność około 50%

W kolejnych dniach uważnie będziemy śledzić kolejne rozwiązania modeli pogodowych z różnych ośrodków meteorologicznych, aby wskazać precyzyjnie trend w pogodzie. Wygląda na to, że koniec marca może rozczarować i przyniesie przez kilka dni ujemną anomalie temperatury i możliwość opadów stałych oraz mieszanych, a nawet prawdopodobieństwo rozwoju burz śnieżnych. Bez rewelacji może być także na początku kwietnia.
Śledźcie nasze autorskie prognozy pogody na bieżąco. Z nami nic istotnego w pogodzie Wam nie umknie.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC