Burze śnieżne, mróz do około -10°C, a nawet większa śnieżyca. Pogoda zaskoczy w Polsce

Burze śnieżne spodziewane w Polsce, możliwy jeszcze nocami mróz poniżej -10°C. Pogoda zaskoczy na przełomie marca i kwietnia.

Burze śnieżne znów możliwe nad Polską po ciepłym okresie synoptycznym

Wraz z początkiem trzeciej dekady marca rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Dodatkowo od kilku dni warunki w wielu regionach naszego kraju są charakterystyczne dla wiosny termicznej. Przyroda zaczyna budzić się do życia, lecz z prognoz wiodących modeli wynika, że po ciepłym okresie synoptycznym, czeka nas gwałtowne ochłodzenie. Jeszcze na początku wiosny zobaczymy opady o charakterze zimowym, możliwe są nawet burze śnieżne.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 21 marca 2023 r. dla Polski według danych z sieci PSHM

Ciepło w Polsce, wartości typowe dla wiosny termicznej. Pojawią się jeszcze burze śnieżne

Zobacz też: Atak zimy w Polsce na koniec marca. 5-10 cm śniegu. Mróz do nawet -12 stopni. Niż genueński uderzy w nasz region

Śnieżna konwekcja na koniec marca, będą też wielkoskalowe opady zimowe

Oprócz opadów śniegu spodziewane są opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem. Są spore szanse, że jeszcze w tym miesiącu zobaczymy białe krajobrazy na obszarze Polski. Burze pod koniec marca pojawią się zarówno w cieplejszych masach powietrza, jak i też w chłodniejszym o cechach arktycznych. Niektóre z formacji konwekcyjnych okazać mogą się niezwykle malownicze.

Burze śnieżne możliwe. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), 28 marca 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne możliwe są w masie pochodzenia arktycznego w przyszłym tygodniu

Wiosenne temperatury nie pozostaną z nami na dłużej

Wysokie temperatury w Polsce pozostaną do okolic 24-26 dnia miesiąca. Wcześniej, bo w okresie od 22.03.2023 r. do 24.03.2023 r. będziemy notować nadzwyczaj wysokie wartości na termometrach. Dodatkowo pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy na południu 20°C. Jednak w ostatnich dniach marca spodziewana jest istotna adwekcja powietrza arktycznego morskiego, nawet o całkiem sporym potencjale chwiejności. Możliwe są nawet burze śnieżne, a dodatkowo na początku przyszłego tygodnia podejść może do nas wydajny opadowo niż śródziemnomorski z układem frontów atmosferycznych. Jego trajektoria może ulec jeszcze istotnym zmianom w kolejnych realizacjach modeli numerycznych.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

burze śnieżne w kraju
Ciepło w Polsce, potem gwałtowne ochłodzenie

Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

burze śnieżne pod koniec marca 2023 r.
Temperatury spadną pod koniec marca. Zanim jednak to się stanie, to czwartek i piątek z możliwością pierwszego przekroczenia 20 stopni w tym roku

Już w weekend wartości na termometrach zauważalnie spadną, ale w dalszym ciągu będą powyżej normy wieloletniej. W kulminacyjnym momencie ocieplenia, tj. czwartek i piątek odchylenie od normy wieloletniej sięgnie nawet 6°C/12°C.

Prognozowane odchylenie temperatury na 23 marca 2023 r. 18 UTC według modelu ECMWF

duże dodatnie odchylenie od normy wieloletniej
Duże dodatnie odchylenie od normy wieloletniej, ale potem czeka nas gwałtowny spadek

Prognozowana anomalia temperatury na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

burze śnieżne możliwe w Polsce
Burze możliwe w okolicach weekendu na obszarze Polski w ciepłej masie powietrza. Pod koniec marca duża dynamika w pogodzie

Ekstremalna anomalia temperatury przed nami

Z prognoz można wywnioskować, że już najbliższy weekend będzie nieco chłodniejszy, ale dalej z wartościami powyżej normy wieloletniej. Niepokojąco prognozy wyglądają na ostatnie dni mijającego miesiąca, kiedy to pojawi się ujemna anomalia temperatury spowodowana adwekcją chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Niektóre modele, takie jak GFS i ECMWF pokazują w przyszłym tygodniu ujemne odchylenie od normy w okolicach 6-12 stopni.

Burze śnieżne mogą zdarzyć się w przyszłym tygodniu

Prognozowane odchylenie temperatury w okresie od 22.03.2023 r. do 28.03.2023 r. według modelu ECMWF, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

adwekcja chłodu arktycznego chłodu do Polski
Burze śnieżne możliwe pod koniec marca 2023. Spłynie do nas masa PAm

Burze i zimowe akcenty w Polsce wystąpią

Akcenty zimowe będą częste na przełomie marca i kwietnia. Mogą pojawić się burze śnieżne. Krajobrazy ulegną krótkotrwałemu zabieleniu. Być może zobaczymy jeszcze piaskarki na drogach, które neutralizować będą śliskość i usuwać śnieg z dróg. Nocami temperatura w wielu regionach może być ujemna, natomiast za dnia często ma być dodatnia. Dlatego też śnieg ma mieć tendencje do osiadania i topnienia.

Śnieżyce wielkoskalowe, a nawet możliwość burz śnieżnych

Odczujemy raptowny spadek temperatury pod koniec marca. Nie wpłynie to jednak finalnie na fakt, że marzec 2023 r. zapisze się jako ciepły w całym kraju. Chłodne okresy w pogodzie, nawet z częstymi przymrozkami i akcentami zimowymi mają prawo zdarzać się w kwietniu, a nawet w pierwszej połowie maja.

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna i minimalna na okres od 22.03.2023 r. do 31.03.2023. Wyliczenia powyżej 7 dni mają sprawdzalność około 50%

ECMWF i silna adwekcja chłodu
ECMWF widzi silne ochłodzenie

W kolejnych dniach uważnie będziemy śledzić kolejne rozwiązania modeli pogodowych z różnych ośrodków meteorologicznych, aby wskazać precyzyjnie trend w pogodzie. Wygląda na to, że koniec marca może rozczarować i przyniesie przez kilka dni ujemną anomalie temperatury i możliwość opadów stałych oraz mieszanych, a nawet prawdopodobieństwo rozwoju burz śnieżnych. Bez rewelacji może być także na początku kwietnia.

Śledźcie nasze autorskie prognozy pogody na bieżąco. Z nami nic istotnego w pogodzie Wam nie umknie.

Fanipogody.pl