Burze śnieżne uderzą w Polskę. Krajobrazy gwałtownie się zabielą, nawet 10-15 cm śniegu, lokalnie wystąpi mróz

Burze śnieżne sięgną Polski. Krajobrazy gwałtownie się zabielą pod 1 dekady grudnia. Wiemy, gdzie występować będzie mróz. Przed nami okres w pogodzie, kiedy to warunki pogodowe będą zmieniać się w sposób dynamiczny.

Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach, możliwe burze śnieżne w Polsce

W poniedziałek Polska jest pod wpływem zasięgu płytkiego niżu Zora z centrum nad wschodnimi Niemcami. Dziś dlatego lokalnie pojawiać będą się atmosferyczne, także o charakterze marznącym. W kolejnych dniach obserwować będziemy niżowy wzór pogody, dlatego też pogoda zmieniać ma się gwałtownie.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS wskazują na niżowy wzór pogody na przełomie 1 i 2 dekady grudnia w Polsce

niżowy wzór pogody
Niżowy wzór pogody sugeruje nam zmienne warunki pogodowe w kolejnych dniach

Starcie przedzimia z zimą termiczną w Polsce

Warto również zwrócić uwagę na średnią dobową temperaturę na 5 dni. Widzimy, że w wielu regionach, średnia temperatura w tym okresie oscylować ma w dolnym przedziale termicznego przedzimia. Na północy, północnym wschodzie i wschodzie, okresami utrzymywać ma się także mróz całodobowy, ale generalnie nie przewiduje się do początku 2 dekady grudnia dwucyfrowego mrozu. Sytuacja ma szanse zmienić się po 10 grudnia 2022, kiedy to nad Polską okresami znajdą się przejściowo mocno wychłodzone masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Prognozowana średnia dobowa temperatura na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych

mróz całodobowy i burze śnieżne
Walka przedzimia z zimą termiczną, miejscami mróz całodobowy w Polsce

Burze śnieżne w środę pojawią się nad Polską

W tylnej części niżu, który przejdzie wraz z opadami, 6 grudnia 2022 przez Polskę, zacznie napływać chłodne, wilgotne i chwiejne powietrze. Dlatego też z powodzeniem, formować będą się w nim chmury kłębiaste z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Pierwsze śnieżyce konwekcyjne w świeżej masie, możliwe są już w nocy z 6/7 grudnia 2022.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 grudnia 2022, 3:00 UTC

burze śnieżne wystąpią
Dynamiczna pogoda w Polsce

7 grudnia 2022 w ciągu dnia, na przeważającym obszarze Polski, formować będą się komórki konwekcyjne, które mogą przybierać formę pasm konwekcyjnych. Wędrujący z północnego zachodu, zachodu na wschód, południowy wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka struktur o charakterze konwekcyjnym, powodując nagłe zabielenie krajobrazów. Niewykluczone, że to właśnie w środę, pojawią się pierwsze w tym sezonie burze śnieżne. Ponadto w czasie przechodzenia formacji z opadami śniegu i mieszanymi, możliwe są wyładowania atmosferyczne.

Uaktywni się „bałtycki efekt morza” w kolejnych dniach

Na Morzu Bałtyckim i obszarach przyległych, na skutek spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody tego akwenu, dojdzie do dynamicznego formowania się chmur Cb z opadami przelotnymi. Na północy kraju miejscami może spaść 5-15 cm, w zasięgu struktur konwekcyjnych i tam burze śnieżne są najbardziej prawdopodobne, ale w sprzyjających warunkach mogą wystąpić na przeważającym obszarze naszego kraju. Będą to jednak zjawiska punktowe. Należy wspomnieć, że w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych, możliwy jest wzrost prędkości wiatru do 50-70 km/h, powodując ograniczenie widzialności do 50-300 metrów w czasie opadów. W krótkim czasie może dojść do pogorszenia się warunków na drogach, dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 grudnia 2022, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

będą burze śnieżne
śnieżyce konwekcyjne wystąpią

Wygląda na to, że 7 grudnia przyniesie dynamiczne warunki pogodowe na przeważającym obszarze Polski. Konwekcja może być najbardziej aktywna w drugiej części dnia. Jednak na północy kraju wyładowania atmosferyczne są możliwe także w porze nocnej. Szczególnie na południowym Bałtyku i wybrzeżu.

Burze śnieżne możliwe w środę. Orientacyjna prognoza na 7 grudnia 2022, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Burze śnieżne możliwe w środę, 7 grudnia 2022 w Polsce

Czwartek prawdopodobnie z mniejszą ilością opadów konwekcyjnych i burz śnieżnych

Jeszcze 8 grudnia 2022 na obszarze Polski może zaznaczyć się miejscami śnieżna konwekcja. W północnej połowie kraju niewykluczone są nawet burze śnieżne. Przełom 1 i 2 dekady grudnia, przyniesie niżowy wzór pogody, pojawią się większe opady atmosferyczne o charakterze śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Typ opadów będzie uzależniony od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Na bardziej precyzyjne prognozy przyjdzie nam poczekać. Jednak wygląda na to, że w kolejnych tygodniach warunki pogodowe będą często zmienne, co ma mieć związek ze ścieraniem się cieplejszych i chłodniejszych mas powietrza w naszej części Europy.

Burze śnieżne możliwe. Orientacyjna prognoza pola ciśnienia na 8 grudnia 2022, 15 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze śnieżne, 8 grudnia 2022 w Polsce
Śnieżyce konwekcyjne

Orientacyjna prognoza wysokości opadów śniegu na okres od 5.12.2022, 00Z do 8.12.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

śnieżyce, 8 grudnia 2022
Burze śnieżne w kraju, możliwa spora akumulacja pokrywy śnieżnej miejscami

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej według francuskiego modelu ARPEGE na okres od 5.12.2022, 00Z do 8.12.2022, 16 UTC

burze śnieżne w Polsce,
Obfite opady konwekcyjne w kolejnych dniach

W kolejnych dniach podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody, śledźcie na bieżąco serwis, bo warunki pogodowe okażą się zmienne w całej Polsce.

Fanipogody.pl