Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zima gwałtownie zaatakuje. Będzie mróz poniżej -20°C, silne śnieżyce i burze śnieżne w Polsce

atak zimy

atak zimy w grudniu 2022


Zima zaatakuje nagle. Zdarzyć może się mróz poniżej -20°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Najpierw umiarkowane, okresowo i miejscami silne śnieżyce konwekcyjne, następnie pojawią się większe opady wielkoskalowe o charakterze zimowym.

Zima da się we znaki w kolejnych tygodniach na obszarze Polski

Od kilku dni informujemy, że większy atak zimy przesunął się na drugą dekadę grudnia. Najnowsze prognozy wiodących modeli z różnych ośrodków meteorologicznych wyraźnie sygnalizują, że wtedy do Polski powinien dotrzeć okresami strumień mocno wychłodzonej masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Jest szansa, że doświadczymy pierwszego tak poważnego ataku zimy w grudniu 2022. Akumulacja pokrywy zimowej sięgnąć może nawet 10-35 cm, dodatkowo w rejonach, gdzie w momencie spływu mroźnego powietrza, pojawią się rozpogodzenia, oczekujemy dużych spadków temperatury. Sprzyjać ma również temu zaleganie pokrywy śnieżnej. Już w środę i czwartek, niewykluczone są lokalne burze śnieżne. Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych będzie na północy kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża, ale także południowego Bałtyku. Kilka godzin temu, popełniliśmy o tym stosowny artykuł, informując o możliwości opadów śniegu o charakterze konwekcyjnym.

Starcie przedzimia z zimą termiczną w kolejnych dniach na obszarze Polski

Przełom 1 i 2 dekady grudnia przyniesie w Polsce zmienne warunki pogodowe. W naszej części Europy, ścierać mają się cieplejsze masy powietrze z południa ze znacznie chłodniejszymi z północy. Niżowy wzór pogody sugeruje nam, że aura zmieniać ma się w sposób dynamiczny. W zimnym powietrzu, pojawiać mają się opady śniegu, okresowo również mieszane, natomiast w masach charakteryzujących się wyższą temperaturą w dolnej troposferze, wystąpią opady deszczu. Czasem mogą wystąpić dogodne warunki do wystąpienia opadów marznących powodujących gołoledź. Dlatego zalecamy śledzić na bieżąco prognozy pogody, w których będziemy informować o obszarach zagrożonych opadami. Często powodują w półroczu chłodnym groźne warunki na drogach i chodnikach.

Prognozowana orientacyjnie średnia anomalia temperatury na okres od 6.12.2022 do 11.12.2022 według modelu GEPS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010

temperatura poniżej normy w Polsce
Chłodno w Polsce

Generalnie będziemy świadkami w najbliższych dniach starcia zimy z przedzimiem. Druga dekada grudnia powinna okazać się znacznie chłodniejsza od pierwszej. Może nie zabraknąć obfitych opadów śniegu i dużego mrozu. Warunki pogodowe będą przypominać przez wiele dni termiczną zimę z częstym całodobowym mrozem i sporą pokrywę śnieżną. Jeśli tym razem prognozy modeli numerycznych nas nie zawiodą.

Orientacyjna prognoza wysokości i grubości pokrywy śnieżnej według amerykańskiego modelu GFS na okres od 5.12.2022 do 15.12.2022. Spodziewamy się jednak istotnych korekt zasięgu i wysokości pokrywy zimowej.

dużo śniegu w Polsce, grudzień 2022
Orientacyjna prognoza zasięgu i grubości pokrywy zimowej według modelu GFS. Prognoza powyżej nie jest wiążąca w żaden sposób i ulegnie jeszcze istotnym zmianom, ale trend w kierunku głębszego zimowego ochłodzenia jest raczej przesądzony

Wstępny zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 5.12.2022, 00 UTC do 15.12.2022, 00 UTC według modelu europejskiego ECMWF

duża pokrywa śnieżna w grudniu 2022
Orientacyjna prognoza wysokości i zasięgu pokrywy śnieżnej do 15 grudnia 2022. Spodziewamy się jednak istotnych zmian w prognozach modelu ECMWF

Możliwe burze śnieżne w najbliższych dniach

Do końca 1 dekady grudnia, spodziewamy się największych opadów śniegu w północnej połowie kraju, ale przelotnie śnieg popada w całym kraju. Lokalnie śnieżyce mogą mieć formę ataków zimy z uwagi na oddziaływanie „bałtyckiego efektu morza” na północy, spaść może nawet 5-15 cm świeżego śniegu. Ze względu na konwekcyjny charakter opadów, spodziewamy się dużej nierównomierności pokrywy śnieżnej w wielu regionach. Najprawdopodobniej największe opady zimowe dosięgną wybrzeża oraz północnych rejonów naszego kraju, w okolicach 6-8 grudnia 2022. Rozproszone burze śnieżne, są możliwe, lecz ilość wyładowań będzie na ogół niewielka. Pioruny wygenerować mogą najbardziej rozwinięte w pionie chmury cumulonimbus. W czasie przechodzenia śnieżnej konwekcji, nasilić może się prędkość wiatru do 50-75 km/h.

Przykład śnieżnej konwekcji w półroczu chłodnym z obfitymi, ale lokalnymi opadami zimowymi. Takie widoki są możliwe w najbliższych na obszarze Polski

dynamiczna aura i atak zimy
Silne opady zimowe

Takie widoki są możliwe lokalnie w kraju, w najbliższych dniach. Zwłaszcza podczas rozwoju konwekcji w świeżej masie powietrza za frontem w okolicach 6-8 grudnia 2022 r.

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie
Śnieżna konwekcja

Druga dekada grudnia znacznie chłodniejsza. Wzrośnie prawdopodobieństwo silnych opadów śniegu, może wystąpić większy mróz

Druga dekada mijającego miesiąca, przyniesie na zdecydowanie większym obszarze Polski spore opady śniegu, które w wielu miejscach mogą przybrać formę ataków zimy, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Najnowsze realizacje modeli numerycznych sygnalizują, że zwłaszcza pomiędzy 10 a 14 dniem miesiąca możemy spodziewać się intensywnych opadów o charakterze zimowym. Blisko naszego kraju, bądź nad naszym krajem, pojawią się ośrodki niżowe wędrujące wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Niewykluczone, że jeden z niżów będzie miał śródziemnomorski rodowód, niosąc szczególnie dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. W zasięgu chłodnego powietrza, opady atmosferyczne mogą być o charakterze stałym, skutkując dużym przyrostem pokrywy śnieżnej w krótkim czasie. Ze względu na jeszcze dość odległy termin, zmianie z pewnością ulegnie jeszcze natężenie, zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych. Jednak prognozy na drugą dekadę grudnia 2022 powinny być dokładnie śledzone w oparciu o różne modele numeryczne.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 12.12.2022 do 17.12.2022 według modelu GEFS

atak zimy będzie silny
Druga dekada grudnia może być z częstymi opadami śniegu i niską temperaturą w Polsce

Z biegiem czasu w drugiej dekadzie grudnia, powinniśmy doświadczyć również większego mrozu. Szczególnie po odsunięciu się strefy zafalowanego frontu atmosferycznego i mezoskalowych niżów wędrujących wzdłuż strefy frontowej. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w obszarach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń, zmniejszenia prędkości wiatru, pojawią się duże spadki temperatury. Miejscami mróz może być dwucyfrowy i temperatura może spaść do około -20°C/-10°C. Zapanuje na przeważającym obszarze Polski termiczna zima. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o zmianach w prognozach na drugą i trzecią dekadę grudnia.

FaniPogody.pl