Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. Zawieje i zamiecie śnieżne. 20-30 cm śniegu w dobę. Możliwy paraliż komunikacyjny

Śnieżyca uderzy w Polskę. Silny atak zimy

Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem aktywnego niżu, który wraz z frontem atmosferycznym wkroczył do Polski. Opadów będzie dużo, lokalnie na drogach niebezpiecznie. Jednak w tym wpisie poruszyć chcę temat możliwego scenariusza pogodowego, jaki prawdopodobny jest za kilka dni. Nad Polską pojawić może się silna śnieżyca. Modele zaczynają być zgodne w wyliczeniach. Przed nami okres z dużą ilością opadów śniegu. Zapraszam na wpis.

Śnieżyca w regionie. Czy będzie spowodowana?

Od kilku dni w naszych prognozach wspominamy, że sytuacja baryczna na kontynencie zmienia się. Wyż ze wschodu nieco osłabł, dając możliwości dla ośrodków niskiego ciśnienia. Niże „korzystają” z tej sytuacji i raz po raz docierają z południa Europy w nasz region. Jednak w prognozach widać niż, który może naprawdę mocno namieszać w pogodzie.

Śnieżyca w regionie. Głęboki niż

Powyżej prognoza baryczna na poniedziałek 12 grudnia. Oczywiście, to odległy termin, jednak prognoza wygląda zdumiewająco. Blisko wschodnich granic Polski przemieszcza się bardzo głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spada w okolice 985 hPa. Ośrodek ten po swojej zachodniej stronie „ściąga” chłodniejsze masy powietrza z północy. Niż z południa niesie mnóstwo wilgoci, dodatkowo jest bardzo aktywny przez co wpływa na silny rozwój chmur opadowych. Jeśli powyższy scenariusz sprawdzi się, czeka nas silna śnieżyca. Kto wie, może jedna z silniejszych w rozpoczynającym się sezonie zimowym. Przeczytaj również: Gwałtowny atak zimy w Polsce.

Śnieżyca nad Polską może być naprawdę silna

No dobrze, prześledźmy zatem jak widzą to prognozy na omawiany okres. Przypomnę, zdaję sobie sprawę, że do tego czasu jeszcze 5-6 dni, jednak zobaczmy jak to śnieżycę widzą na ten moment modele numeryczne.

Śnieżyca nad Polską. Prognoza opadów

O opadach, jutro, czy w czwartek napiszę w dalszej części wpisu. W tym akapicie interesuje nas śnieżyca, którą prognozują modele numeryczne na okres od niedzieli do poniedziałku. Widać, że blisko wschodnich granic Polski znajdzie się głęboki, aktywny niż. Na zachód i północ od centrum niżu przemieszczała będzie się strefa intensywnych opadów. Na chwilę obecną modele prognozują, że będą to bardzo intensywne opady śniegu. Strefa opadów powinna wkroczyć do kraju od południa w niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Silna śnieżyca wkroczy do Polski
Silna śnieżyca wkroczy do Polski

Powyżej prognoza modelu ECMWF. Jednak na tą chwilę podobny scenariusz widzą również modele ICON oraz GFS. Silna śnieżyca wtargnie do Polski od południa i z każdą godziną niedzielnego wieczoru oraz nocy z niedzieli na poniedziałek obejmowała będzie coraz większy obszar kraju. Wedle obecnych wyliczeń modeli numerycznych silna śnieżyca trwała będzie do poniedziałkowego popołudnia. Śnieg padał będzie bardzo intensywnie.

Grubość pokrywy śnieżnej w poniedziałek nad Polską
Grubość pokrywy śnieżnej w poniedziałek 12 grudnia

Jeśli śnieżyca faktycznie będzie tak silna jak widzą to obecnie modele to czeka nas możliwy paraliż komunikacyjny w poniedziałkowy poranek. W przeciągu jednej doby na południu i wschodzie Polski spaść może 20-30 cm śniegu. Trzymam kciuki, by scenariusz ten sprawdził się. Do zdarzenia w pogodzie zostało kilka dni, ale wyliczenia modeli stabilizują się.

Zima i śnieg w Polsce już w tym tygodniu

Silny incydentu zimowy z początkiem przyszłego tygodnia, to nie jedyne opady śniegu jakie przed nami w najbliższym czasie. Już w środę, w północnej połowie Polski krajobrazy mogą się zabielić. Wszystko przez prognozowane burze śnieżne. W chłodnych, chwiejnych masach powietrza ma dochodzić do rozwoju konwekcji.

Burze śnieżne nad Polską
Burze śnieżne nad Polską. Lokalne śnieżyce

Nie można wykluczyć, że środa i czwartek przyniosą śnieżyce związane z tzw. efektem jeziora. Może doprowadzić to do problemów komunikacyjnych choćby w Trójmieście, czy innych miastach położonych nad morzem. Aktywny niż muśnie również Polskę w piątek na południowym wschodzie. Tutaj jednak nie mamy jeszcze pewności, czy ze względu na dodatnie temperatury nie będzie padał deszcz. Jednak coraz pewniejszy jest obecnie scenariusz, że bardzo silna śnieżyca uderzy w Polskę w niedzielę i potrwa do poniedziałku. Będę o tym informował w kolejnych prognozach pogody w najbliższych dniach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk