Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, środę 7 grudnia. Śnieżyce konwekcyjne w Polsce. Możliwe burze śnieżne

Pogoda na dziś. Burze śnieżne i śnieżyce. Środa 7 grudnia

Niesamowicie zmieniła nam się sytuacja synoptyczna w przeciągu kilkudziesięciu godzin. Po wielodniowej dominacji, wyż ze wschodu odpuścił i w region wróciła strefowa cyrkulacja powietrza. Do Polski docierają kolejne niże i fronty atmosferyczne przynosząc opady deszczu śniegu. Pogoda na dziś również upłynie pod znakiem frontu. Czeka nas dużo opadów, możliwe są nawet burze śnieżne i śnieżyce nad Polską.

Pogoda na dziś. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na dziś. Sytuacja baryczna w Europie

Zacznijmy od sytuacji barycznej w Europie. Pogoda na dziś w Polsce kształtowana będzie przez front atmosferyczny. Front chłodny znajdzie się na wschodzie kraju. Za frontem do kraju spływać zacznie chłodniejsza i dość chwiejna masa powietrza z północnego zachodu. Coraz słabszy wyż odsuwa się na wschód Europy. Na północy kontynentu prześlizgują się kolejne niże atlantyckie przynosząc silną zimę. Na zachód od Europy widać kolejny niż, który przyniesie dynamiczną pogodą w pasie od Hiszpanii po Wyspy Brytyjskie. Wróćmy jednak do pogody w Polsce.

Pogoda na dziś będzie bardzo dynamiczna

Środa 7 grudnia przyniesie nam mnóstwo opadów w Polsce. Przed południem na wschodzie kraju spodziewamy się opadów związanych z frontem atmosferycznym. Prawdopodobnie będą to opady śniegu, jednak lokalnie nie możemy wykluczyć opadów samego deszczu, czy deszczu ze śniegiem.

Pogoda na dziś. Mnóstwo opadów w Polsce

Bliżej godzin południowych nad regiony północne kraju wkroczy płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Jeszcze dodatkowo polepszy on warunki do konwekcji w chłodnej masie powietrza. Wszystko wskazuje na to, że wczesnym popołudniem na północy Polski zaczną rozwijać się komórki konwekcyjne przynosząc silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne. W strefie przybrzeżnej Bałtyku bardzo prawdopodobnie są również intensywne opady śniegu związane z tzw. „efektem” jeziora. Pogoda na dziś przyniesie lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów. Przelotne, lokalnie intensywne opady śniegu na północy Polski możliwe będą do późnych godzin wieczornych.

Nieco cieplej, jednak jeszcze bez silniejszego mrozu

Za frontem spływać do Polski zacznie nieco chłodniejsze powietrze. Jednak nie będzie to silne ochłodzenie, które przynieść miałoby całodobowy mróz. Jednak temperatury spadną na tyle, by opady deszczu przeszły w opady śniegu. Zwłaszcza na północy Polski. Poniżej prognoza temperatury na 7 grudnia na najcieplejszy moment dnia.

Temperatury w Polsce w środę 7 grudnia
Temperatury dziś w Polsce

Lekki mróz również w dzień tylko w górach i na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze kraju w dzień na lekkim plusie, jednak późnym popołudniem i wieczorem temperatury spadną poniżej zera już w całym kraju. Opady śniegu będą możliwe również dlatego, że bardzo chłodne powietrze spłynęło do Polski w wyższych partiach troposfery. Pogoda na dziś przyniesie silniejszy wiatr. Po południu od zachodu do kraju wkroczy strefa wiatru.

Na zachodzie kraju porywy przekraczać mogą dziś 60 km/h. Nad morzem i na obszarach podgórskich wiatr wiać dziś może z prędkością nawet powyżej 70-80 km/h. W Polsce Wschodniej wiatr słabszy, ale również odczuwalny. Wiatr będzie dziś obniżał temperaturę odczuwalną. Ciśnienie do południa będzie w Polsce spadać. Po osiągnięciu 1005 hPa, po południu ciśnienie zacznie powoli wzrastać. Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski na naszej stronie głównej. Przed nami okres bardzo dynamicznej pogody.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk