Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody w Polsce. Wiatr 50-60 km/h. Burze śnieżne i śnieżyce nad Polską

Załamanie pogody w Polsce. Burze śnieżne, silny wiatr

Środą przyniesie bardzo dynamiczną pogodę w Polsce. Blisko kraju przemieszcza się aktywny niż baryczny przynosząc silniejszy wiatr, mnóstwo opadów, a nawet burze śnieżne. Jednym słowem, załamanie pogody. We wpisie sprawdzimy, czy wszędzie pogoda będzie dziś dynamiczna, czy może będą regiony, w których będzie dziś spokojnie.

Załamanie pogody trwa kolejną dobę

Już wczoraj od godzin porannych z południa do Polski wkroczyła strefa intensywnych opadów deszczu. Pod wieczór i w nocy z wtorku na środę w wielu miejscach deszcz przeszedł w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Na wschodzie i w centrum kraju dziś od rana panują trudne warunki atmosferyczne. Przy temperaturze oscylującej w okolicach zera opady marzną lokalnie na drogach i chodnikach przynosząc trudne warunki dla pieszych i kierowców.

Załamanie pogody. Mnóstwo opadów nad Polską
Załamanie pogody. Mnóstwo opadów nad Polską

Najbardziej niebezpieczna pogoda z rana panuje na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Tutaj lokalnie sypie śnieg, a lokalnie są to opady mieszane, ale marznące. Kierowców uczulamy, by zachowali ostrożność. Warto zwrócić uwagę na Pomorze Zachodnie. W regionie przemieszcza się konwekcyjne struktura liniowa dające prawdopodobnie bardzo intensywne opady śniegu. To wstęp do dzisiejszych burz na północy. Jednak o tym w dalszej części tekstu. Sprawdźmy co spowoduje dzisiejsze załamanie pogody. Przeczytaj również: Silna śnieżyca uderzy w Polskę

Załamanie pogody w środę. Czym spowodowane?

Poniżej mapa z sytuacją baryczną dla Europy na dzisiejszą dobę. Idealnie widać tu odpowiedź czym jest spowodowane dzisiejsze załamanie pogody.

Niż Zora przynosi załamanie pogody
Niż Zora przynosi załamanie pogody

Nad południowym Bałtykiem widać aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Niż ZORA, bo tak został nazwany wraz z towarzyszącymi mu frontami atmosferycznymi przynosi nam dużą dynamikę w pogodzie nad Polską. Izobary ułożone są dość gęsto, przez co wzrośnie siła wiatru. Za frontem chłodnym na północ kraju spływa chłodniejsze, bardziej chwiejne powietrze z północnego zachodu. W połączeniu z bliskością niżu, dużym gradientem pionowym temperatury i dość dobrymi warunkami wiatrowymi (wysoki przepływ) dojdzie dziś do rozwoju konwekcji w północnej połowie Polski. Sprawdźmy w jakich godzinach burze mogą pojawić się w Polsce. Sprawdź: Gdzie jest burza? Radar opadów i burz nad Polską

Burze nad Polską. Lokalnie silne śnieżyce

Jednym z ciekawszych zjawisk jakie przyniesie załamanie pogody są zdecydowanie burze. Dziś nad północną połową kraju prawdopodobnie padną wyładowania atmosferyczne. Komórkom konwekcyjnym towarzyszyć będą bardzo intensywne opady śniegu. Może zdarzyć się, że lokalnie podczas dzisiejszego dnia spadnie nawet kilkanaście centymetrów. Śniegu. Poniżej prognoza opadów konwekcyjnych na dzisiejszą dobę.

Załamanie pogody. Konwekcja nad Polską

Podczas gdy na początki animacji widać jeszcze opady cięgło, wielkoskalowe na wschodzie kraju, tak w kolejnych godzinach środy obserwujemy już coraz więcej konwekcji. O strukturze liniowej z Pomorza Zachodniego już Wam pisałem. Około południa na północy kraju dojdzie do masowego rozwoju chmur kłębiastych. Temperatury może nie są bardzo niskie, jednak na północy powinny być one wystarczająco niskie, by konwekcja niosła opady śniegu. Ponieważ chmury będą bardzo wydajne opadowo, dlatego lokalny przyrost pokrywy śnieżnej może być dziś na północy dość spory. Zjawiska konwekcyjne będą utrzymywać się na północy Polski do godzin nocnych. Intensywne śnieżyce konwekcyjne mogą pojawiać się również w nocy z środy na czwartek. Zwłaszcza na obszarach położonych bezpośrednio nad morzem. Tutaj dochodzić może do intensywnych śnieżyc związanych z efektem jeziora.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk