Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, czwartek 8 grudnia. Kolejny niż. Kolejne opady w części Polski

Pogoda na dziś, czwartek 8 grudnia. Burze śnieżne, wiatr

Ostatnie dwie doby przyniosły załamanie pogody w Polsce. Przez kraj przewinęła się strefa intensywnych opadów. Przez wiele regionów przetoczyły się silne śnieżyce konwekcyjne. Pogoda na dziś przyniesie poprawę w wielu regionach. Jednak pogoda w czwartek przyniesie jeszcze opady śniegu, lokalnie dość intensywne.

Pogoda na dziś, sytuacja baryczna
Pogoda na dziś, sytuacja baryczna

Zacznijmy od sytuacji barycznej w regionie. Niż Zora, który mieszał w pogodzie ostatniej doby odsuwa się nad wschodni Bałtyk. Będzie on jeszcze wpływał no pogodę nad północną Polską, ale już nie tak mocno jak wczoraj. O tym jednak w dalszej części prognozy. Do Europy Zachodniej wkroczył niż przynosząc dynamiczną pogodę między innymi na Półwyspie Iberyjskim. Na dalekim wschodzie Europy nadal dominuje wyż, który ściąga arktyczne powietrze przynosząc silny mróz.

Pogoda na dziś, opady na północy Polski

Niż Zora oddala się na wschód, w stronę Republik Bałtyckich, jednak jego śladem podążał będzie dziś płytki ośrodek wtórny. Dlatego też na północy kraju pogoda na dziś przyniesie, podobnie jak wczoraj rozwój chmur kłębiastych.

Opady przelotne śniegu na północy Polski
Opady na północy Polski, czwartek 7 grudnia

Podobnie jak wczoraj, opady o charakterze konwekcyjnym na północy kraju będą miały charakter lokalny. Śnieżyce będą intensywne, lecz występowały będą w dość wąskim pasie. Dlatego też niech nie dziwi fakt, że w jednej miejscowości krajobrazy mogą być dziś białe, by kilkanaście kilometrów dalej śniegu nie było wcale. Przelotne opady śniegu możliwe są również na zachodzie kraju. Na pozostałych obszarach opady dziś mogą wystąpić, jednak będą symboliczne.

Temperatury w Polsce. Całodobowy mróz na północy

Wiele wskazuje na to, że dzisiejsze temperatury pozwolą na przyrost pokrywy śnieżnej w regionach północnych Polski. Według prognoz kilku modeli pogodowych mieszkańców północy czeka dziś całodobowy, lekki mróz.

Pogoda na dziś. Temperatury w Polsce

Mróz może nie będzie silny, do -2 stopni w dzień. Jednak wystarczy to, aby padający z chmur konwekcyjnych śnieg utrzymywał się tworząc pokrywę śnieżną. Podczas, gdy na północy temperatury będą już minimalnie ujemne, na południu i w centrum kraju nadal na plusie. Najcieplej na południu kraju, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia wskazywać będą do 4 stopni na plusie. O poranku i po zmroku temperatury spadną poniżej zera w większości regionów kraju. Stąd apel do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Ciśnienie atmosferyczne stabilne. Barometry wskażą dziś w okolicach 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk