Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężna śnieżyca. Do 40 cm śniegu. Sprawdź kiedy załamanie pogody w Polsce

Śnieżyca blisko Polski. Potężny atak zimy. Do 40cm śniegu

Prognozy pogody na nadchodzący tydzień są bardzo ciekawe. Wyż odpuści. W region powróci duża dynamika. Blisko kraju pojawi się silna śnieżyca, która może doprowadzić do silnego paraliżu komunikacyjnego. Czy śnieg sypnie również w Polsce, czy jednak w kraju wystąpią jedynie silne opady deszczu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Śnieżyca w regionie od Polski. Czym będzie spowodowana?

Przyzwyczailiśmy się, że od wielu dni na pogodę w regionie wpływa silny wyże ze wschodu. Szczęśliwie antycyklon ten odpuszcza, w związku z czym wracamy do strefowej cyrkulacji powietrza. W nasz region zaczną docierać ośrodki niskiego ciśnienia z południa i południowego zachodu. Jak to często w zimie bywa, niże takie, mocno zasobne w wilgoć, są bardzo wydaje opadowo.

Śnieżyca niesiona przez niż z południa
Śnieżyca niesiona przez niż z południa

Powyżej prognoza sytuacji barycznej na drugą połowę nadchodzącego tygodnia. Widać tu aktywny niż z centrum nad wschodem naszego kraju. Na północ i wschód od centrum wyżu prognozowane jest strefa silnych opadów śniegu. Śnieżyca ta może być naprawdę silna, jednak o tym poniżej. Tutaj podsumujmy, dynamikę w pogodzie oraz dużo opadów jakie przed nami w nadchodzącym tygodniu w region przyniosą nam aktywne niże. Przeczytaj również: Mróz i powrót zimy w Polsce? Możliwy scenariusz

Śnieżyca na wschód od Polski. Mnóstwo śniegu

Na wstępie należy zastrzec dwie rzeczy. Obie związane są z czasem zdarzenia o którym piszę. To okolice przyszłego piątku, dlatego wyliczenia modeli mogą się jeszcze zmienić. Dodatkowo, mówimy o niżu z południa, a jego trajektoria (ścieżka wędrówki) nie jest prosta do zaprognozowania na ponad 100 godzin przed prognozowanym scenariuszem. Jednak opierając się na bieżących wyliczeniach modeli wygląda to tak.

Śnieżyca przyniesie mnóstwo śniegu blisko Polski
Śnieżyca przyniesie mnóstwo śniegu blisko Polski

Powyżej prognoza grubości pokrywy śnieżnej w regionie. Widać, że na granicy Białorusi, Litwy i Łotwy w przyszły weekend leżeć może ponad 40 cm świeżego śniegu. Widać, że śnieżyca z okolic piątku, jeśli prognozy sprawdzą się, może być naprawdę silna. Czy ten atak zimy możliwy jest bardziej na zachód, więc, nad terytorium naszego kraju? Tak. Jest to prawdopodobne, ponieważ tak jak pisałem powyżej, prognozowanie dokładnej trajektorii niżu nie jest proste. Widząc obecne prognozy widać, że najsilniejsza śnieżyca ma przejść raptem kilkaset kilometrów na wschód od Polski. Takie korekty w trajektorii przejścia niżu są jeszcze prawdopodobne.

Dynamiczna pogoda w Polsce. Sprawdź co nas czeka w nadchodzącym tygodniu

Oczywiście, będziemy spoglądali na prognozy pogody pod kątem silnej śnieżycy. Jeśli modele zmienią trajektorię przejścia niżu z pewnością o tym poinformuję. Tymczasem nie oznacza to wcale, że Polskę pominie dynamiczna pogoda w najbliższych dniach. Spójrzmy na prognozy opadów o położenia ośrodków barycznych.

Śnieżyca możliwa w Polsce

Widać tu dość sporą dynamikę w pogodzie. Dziś do wieczora słabych opadów śniegu spodziewamy się na północy Polski. Jutro na zachód kraju wkroczy płytki wyż, jednak w związku z napływem ciepła z południa przyniesie on raczej opady deszczu niż śniegu. Wtorek to znów bardzo duża dynamika w pogodzie. Mnóstwo opadów czeka mieszkańców południowej i wschodniej połowy kraju. To czy będzie to śnieżyca, czy tylko opady deszczu zdecydują minimalne różnice temperatury w wyższych partiach troposfery. Na tą chwilę pewne jest, że czekają nas opady. Ich rodzaj uściślę w jutrzejszym wpisie. Środa upłynie nam prawdopodobnie z opadami przelotnymi. Nad Polską pojawią się chwiejne, chłodne masy powietrza z rejonów północnych.

Lokalne, silne śnieżyce w środę nad Polską
Lokalne śnieżyce w środę nad Polską

W chwiejnym masach może dochodzić do rozwoju konwekcji. Prawdopodobny jest scenariusz, gdy nad Polską przemieszczały będą się lokalne, silne śnieżyce związane z konwekcją. Kto wie, może padną nawet wyładowania atmosferyczne? Sytuację na piątek opisywałem powyżej. Na chwilę obecną silna śnieżyca związana z aktywnym niżem przejdzie na wschód i północny wschód od kraju. Nam pozostałyby intensywne opady deszczu w ciepłych masach powietrza. Jednak do omawianego okresu pozostało jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli. Atak zimy we wschodniej Polsce wciąż jest możliwy pod koniec tygodnia, choć w obecnych wyliczeniach modeli prawdopodobieństwo jego wystąpienia nieco spadło. Śledź prognozy pogoda dla Polski i Europy na stronie głównej. Już dziś prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk