Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ponad 10°C, możliwe burze śnieżne, potem dwucyfrowy mróz i śnieżyce w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Na termometrach zobaczymy na krótko powyżej 10°C w południowej części kraju, potem możliwe lokalne burze śnieżne. W drugiej dekadzie grudnia są szanse na dwucyfrowy mróz i śnieżyce w Polsce. Przeplatane okresami z napływem cieplejszego powietrza z południa. Najbliższe tygodnie przyniosą dynamiczne warunki pogodowe w naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda długoterminowa. Kolejne tygodnie z dynamicznymi warunkami pogodowymi

Pod koniec bieżącego tygodnia, zaczęło do nas napływać cieplejsze powietrze z kierunków południowych. Wczoraj najcieplej było w Krośnie, gdzie temperatura wzrosła do 7,5°C. Najchłodniej natomiast na stacji w Elblągu, gdzie w klatce meteorologicznej, odnotowano zaledwie -3,7°C w najcieplejszym momencie dnia.

W kolejnych dniach obserwować będziemy w dalszym ciągu wyraźny podział, w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe Polski. W południowej części kraju będą dni w przyszłym tygodniu, kiedy to temperatura okaże się wyższa o nawet 3°C/9°C od normy wieloletniej. Nie zabraknie w naszej części Europy opadów deszczu, mieszanych i stałych – można więc rzec, że warunki pogodowe okażą się zmienne. Dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie, gdyż mogą ulegać większym zmianom.

Prognozowana dobowa anomalia temperatury na okres od 4.12.2022 do 10.12.2022, względem okresu ref 1991-2020 dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Zmienna pogoda w kraju

Duży podział w pogodzie, w 1 dekadzie grudnia w Polsce

1 dekada grudnia zapisze się z interesującym podziałem pogodowym w Polsce. W północnej połowie kraju panować ma ujemna anomalia temperatury. Natomiast w pasie południowym, anomalia temperatury ma być wyższa o nawet 1°C/3°C od normy klimatycznej. Często w naszych szerokościach geograficznych, ścierać będą się cieplejsze masy powietrza z południa, ze znacznie chłodniejszymi z wysokich szerokości geograficznych. Prowadzić ma to do dużej zmienności pogody i częstych opadów atmosferycznych.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.12.2022 do 10.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

pogoda w Polsce okaże się dynamiczna
Pogoda w kraju będzie dynamiczna

Także spoglądając na poniższe grafikę widzimy, że model GFS prognozuje wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. To częściej właśnie do południowej połowy kraju będą docierać znacznie cieplejsze masy pochodzenia polarnomorskiego, skutkując nagłymi wzrostami temperatury.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, modele GFS/CFSR, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 dla Europy i obszarów przyległych

podział termiczny w Polsce
Podział w pogodzie

Z prognoz modelu GFS wynika, że w południowej części kraju, najczęściej średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla termicznego przedzimia. Jednak czasem i na tym obszarze może utrzymywać się przez kilka dni z rzędu w przedziale wartości typowych dla zimy termicznej. Inaczej widzi sytuacje model amerykański w północnej połowie kraju, gdzie mróz całodobowy może nie być rzadkim zjawiskiem, nie zabraknie również na tym obszarze większych opadów śniegu.

Orientacyjna prognoza średniej dobowej temperatury na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

chłodniej na północy, cieplej na południu
Dynamiczna aura przed nami

Pogoda długoterminowa. Większy i częstszy mróz oraz większe opady zimowe dopiero w drugiej dekadzie grudnia w Polsce

W nadchodzącym tygodniu często będziemy obserwować dodatnie wartości na termometrach. Nie zabraknie opadów atmosferycznych w formie ciekłej. Jednak okresami w chłodniejszych masach powietrza, zdarzą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które miejscami będą mieć duże natężenie. Druga dekada grudnia może nie być już tak ciepła jak początek grudnia. Wówczas to częściej w naszej części Europy, zalegać mogą znacznie chłodniejsze masy powietrza, w których przeważać będą opady o charakterze zimowym. Niewykluczone, że pojawią się większe śnieżyce o charakterze wielkoskalowym, które doprowadzą w konsekwencji do dużych utrudnień na drogach, ale na bardziej precyzyjne prognozy pogody będziemy musieli poczekać.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na 2 metrach, 3.12.2022 do 10.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 według modelu CFS

ciepło w Polsce, dynamiczna pogoda długoterminowa
cieplej na południu, chłodniej na północy

Z prognoz numerycznych wynika, że w perspektywie 10 najbliższych dni, najczęściej znajdziemy się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Warunki pogodowe w naszej części Europy będą kształtowane zarówno przez niże znad Atlantyku, jak i też znad południowej Europy. W tym samym czasie nad Federacją Rosyjską, znajdować ma się w dalszym ciągu silny wyż. Często przez nasz kraj przechodzić mają zatoki niżowe, fronty atmosferyczne, a nawet mezoskalowe ośrodki niskiego ciśnienia. Dni pogodnych ma być niewiele, dominować ma na ogół zachmurzenie duże i całkowite, często zdarzą się opady deszczu, mieszane i śniegu, a w sprzyjających warunkach, prawdopodobne są także opady marznące powodujące gołoledź na drogach i chodnikach.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pole niżowe, w prognozach długoterminowych
niżowa pogoda w grudniu 2022. Warunki pogodowe nie będą stabilne

Pogoda długoterminowa. Duże kontrasty termiczne, prowadzić będą do częstych opadów atmosferycznych. Czekają nas zmienne warunki pogodowe w grudniu 2022

Będziemy w najbliższych tygodniach często na pograniczu dwóch zróżnicowanych fizycznie mas powietrza, prowadzić ma to więc do dużej dynamiki w pogodzie. Generalnie najwyższych temperatur, spodziewamy się w południowej części Polski, natomiast najniższych na północy i północnym wschodzie.

W drugim tygodniu grudnia padać ma praktycznie codziennie, ale o zróżnicowanym natężeniu i zasięgu. Największe opady atmosferyczne, zdarzą się w okolicach 6-7 grudnia 2022. Będą to zarówno opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne. Niewykluczone są pierwsze tej jesieni burze śnieżne. Zwłaszcza w najbliższą środę. Potem obfite opady, które mogą być związane z niżami znad południowej Europy, wystąpią prawdopodobnie pomiędzy 9-10 grudnia 2022. Z prognoz numerycznych wynika, że będą to zarówno opady deszczu w cieplejszym powietrzu, natomiast na styku cieplejszego i chłodniejszego, mają być to opady mieszane, marznące, a przy ujemnej temperaturze możliwe są opady mokrego śniegu.

Z uwagi na możliwość podejścia znad Morza Śródziemnego, zalecamy w kolejnych dniach śledzić prognozy pogody codziennie, gdyż mogą one ulegać zmianom w sposób gwałtowny. Prognozowanie trajektorii i wysokości opadów, które są związane z niżami znad południowej Europy, stanowi zazwyczaj duży problem dla modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych, ale o wszelkich istotnych zmianach w wyliczeniach będziemy informować na bieżąco.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza zasięgu i wysokości opadów na okres od 4.12.2022, 00Z do 13.12.2022, 18 UTC według europejskiego modelu ECMWF

pogoda długoterminowa, dużo opadów w kraju
Częste opady w kolejnych tygodniach

Nadchodzący tydzień charakteryzować ma się wyraźnym podziałem na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Będziemy obserwować starcie przedzimia z zimą termiczną. Opady śniegu mogą nie być zjawiskiem rzadkim do końca 1 dekady grudnia. Generalnie jednak z uwagi na dodatnią temperaturę przez wiele dni z rzędu, pokrywa śnieżna ulegać ma osiadaniu i topnieniu. Trend ten ma szanse zmienić się dopiero w drugiej dekadzie grudnia. Wówczas to na dłużej zagościć mogą u nas chłodne masy powietrza. Może jednak nie zabraknąć starć przedzimia z zimą termiczną.

Mróz całodobowy częściej na północy i północnym wschodzie w przyszłym tygodniu

Najczęściej to właśnie nocami i w godzinach porannych na północy i północnym wschodzie w kolejnych dniach panować ma mróz. Dni z całodobowym mrozem w północnej połowie zdarzą się, ale nie będzie ich prawdopodobnie dużo. Nie przewiduje się, aby do końca 1 dekady miesiąca, pojawił się u nas dwucyfrowy mróz na nizinach. Okresami w ciepłych sektorach niżów, napłynąć może do południowej części kraju znacznie cieplejsza masa powietrza. Sytuacja ma szanse zmienić się dopiero z biegiem czasu w drugiej dekadzie grudnia. Z uwagi na prognozowane okresami spływy mroźnych mas powietrza, ujemna temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i też nocami może stać się zjawiskiem powszechnym. Prognozowane są także większe opady śniegu. Mogą one skutkować utworzeniem się w wielu regionach dużej pokrywy śnieżnej, która może pozostać w wielu miejscach na dłużej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązkowa temperatury i opadów na 16 dni według modelu ECMWF dla Lublina

pogoda długoterminowa wskazuje na dynamiczną aurę
pogoda będzie dynamiczna w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognoza temperatury i opadów na 16 dni dla Warszawy, przy terminie powyżej 5-7 dni zalecamy śledzić białą linie oraz niebieską, aby móc określić orientacyjny trend w pogodzie

pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia przed nami w Polsce
anomalia w drugiej dekadzie grudnia częściej poniżej normy

Reasumując, 1 dekada grudnia zapisze się w południowej połowie Polski jako ciepła, natomiast w północnej z wartościami poniżej normy klimatycznej. Czekają nas duże wahania temperatury, ciśnienia, nie zabraknie opadów ciekłych, stałych i mieszanych. Zdarzyć mogą się również burze śnieżne, zwłaszcza 7 grudnia 2022 w wielu regionach naszego kraju. Następnie na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca aurę powinien zacząć kształtować niż śródziemnomorski, który może przynieść w zależności od rozkładu w danych regionach, opady deszczu, a w chłodniejszym powietrzu również śniegu i deszczu ze śniegiem, możliwe są nawet opady marznące powodujące gołoledź.

Druga dekada grudnia powinna nam przynieść częstsze spływy mroźnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dlatego też w rejonach większych i rozpogodzeń, możliwe są duże spadki temperatury. Mróz całodobowy, ale także dwucyfrowy może nie być rzadki po 10 dniu mijającego miesiąca. Okresy z wkroczeniem cieplejszego powietrza są prognozowane, lecz nie powinny być tak długotrwałe. Z uwagi na prognozowany niżowy wzór pogody, rekomendujemy śledzenie prognoz codziennie. Warunki pogodowe nie okażą się stabilne.

Fanipogody.pl