Załamanie pogody zbliża się do Polski. Ulewy i śnieżyce. Możliwe oblodzenie na drogach. IMGW wydaje alerty

Przed nami doba z prawdopodobnie niebezpieczną aurą. Załamanie pogody nadciągnie do Polski z południa wraz z aktywnym, choć płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia. We wpisie sprawdzimy od kiedy i w jakich regionach spodziewać możemy się niebezpiecznej aury.

Załamanie pogody w Polsce. Czym spowodowane?

Na wstępie spójrzmy co przyniesie załamanie pogody w Polsce. Oczywiście, nie jest tak, że dziś mamy piękną, słoneczną pogodę, a jutro naglę nadejdą burze, nawałnicy i nie wiadomo co jeszcze. Pogoda nie jest dziś doskonała. Dodatkowo na zachodzie kraju przemieszcza się płytki niż, który również dziś przynosi opady deszczu. Jednak niż, który w kroczy do Polski jutro będzie znacznie bardziej aktywny.

Załamanie pogody. Aktywny niż z południa
Załamanie pogody. Aktywny niż z południa

Powyżej wycinek mapy barycznej na wtorek 6 grudnia. Widać tutaj niż, który przywędrował do nas z południa Europy. Wraz z niżem na północ wędruje front atmosferyczny, który jutro będzie nosił już cechy okluzji. Wraz z frontem na południe i południowy wschód kraju dotrą cieplejsze masy powietrza. Jednak będą to masy powietrza bardzo zasobne w wilgoć. Dlatego też niż przyniesie nam bardzo intensywne opady.

Załamanie pogody. Śnieżyce w górach, ulewy na nizinach

Sytuacja pogodowa we wtorek może być dość groźna. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, gdyż lokalnie, w regionach gdzie temperatura będzie oscylować w okolicach zera opady mogą zamarzać powodują bardzo niebezpieczną sytuację na drogach.

Załamanie pogody wkroczy do Polski od południa
Załamanie pogody wkroczy do Polski od południa

Strefa opadów związana z frontem atmosferycznym wkroczy do Polski od południa w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Powyżej prognoza opadów no wtorkowy świt. Widać, że w Czechach, po zachodniej i południowej stronie niżu sypał będzie śnieg. Lokalnie będą to silne śnieżyce. Po wschodniej stronie niżu napływać będzie ciepłe powietrze z południa. Dlatego też w Polsce śnieg sypał będzie jedynie w górach i na obszarach podgórskich. Jednak w godzinach porannych niebezpieczne warunki na drogach panować mogą praktycznie w całej południowej i południowo zachodniej Polsce. W górach śnieg padać może jutro nawet całą dobę.

Opady również po południu w kraju
Opady również po południu w kraju

Po południu strefa intensywnych opadów deszczu obejmie również inne regiony Polski. Najmocniej padać będzie na wschodzie i w centrum kraju. Niestety opady te będą występowały w dodatnich temperaturach powietrza, więc będą to opady deszczu. Lokalnie o dużym natężeniu. Do wieczora strefa opadów dotrze już na północy wschód. Tutaj znów padać może deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Na Podlasiu, Warmii i Mazurach po południu również należy uważać na oblodzenia.

Alerty IMGW dla Polski

Załamanie pogody, które zbliża się do Polski i w nocy wkroczy do regionów południowych nie pozostało obojętne pracownikom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Załamanie pogody. Alerty IMGW
Załamanie pogody. Alerty IMGW

W chwili obecnej alerty pogodowe wydane przez IMGW dotyczą wyłącznie południowych krańców Polski. Alerty dotyczą możliwego oblodzenia. Apelujemy więc do kierowców, by w dniu jutrzejszym, lecz również podczas dzisiejszej nocy zachowali szczególną ostrożność na drogach. Wydaje mi się, że wraz z upływem godzin alerty pogodowe będą wydawane również dla kolejnych gmin na południu Polski. Oczywiście jutro z rana powiadomimy o bieżącej sytuacji pogodowej. Dziś tylko ostrzegamy, że załamanie pogody może być na południu dość uciążliwe. Jutro damy znać gdzie dokładnie znajduje się granica w opadach deszczu i śniegu. Śledźcie nasze prognozy pogody dla Polski. W najbliższym czasie zaktualizujemy również prognozy dotyczące śnieżyc w kraju. Druga połowa tygodnia zapowiada się w Polsce naprawdę śnieżna.