Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 6 grudnia. Aktywny niż z południa. Intensywne opady. Uwaga na drogach

Pogoda na wtorek 6 grudnia. Opady deszczu, śnieżyce i ulewy

Przed nami bardzo dzień z dynamiczną i lokalnie niebezpieczną aurą. Pogoda na wtorek 6 grudnia upłynie pod znakiem aktywnego niżu z południa kontynentu. Przyniesie on strefę intensywnych opadów. W Polsce spadnie śnieg, śnieg z deszczem i sam deszcz. Lokalnie na drogach może być dziś niebezpiecznie. Zacznijmy od sytuacji barycznej. Co będzie przyczyną dynamicznej pogody w dniu dzisiejszym.

Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna nad Europą
Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna

Wyż ze wschodu Europy słabnie. Na północy kontynentu szaleje niż przynosząc silne załamanie pogody i śnieżyce. Na południowym zachodzie rozwija się słaby wyż, ale nas interesuje ośrodek baryczny wędrujący do Polski z południa. Mowa o płytkim niżu, który wraz z frontem atmosferycznym będzie sterował dziś pogodą w Polsce.

Pogoda na wtorek. Mnóstwo opadów. Lokalnie niebezpiecznie na drogach

O możliwym załamaniu pogody ostrzegaliśmy już wczoraj. Dziś aktywny niż z frontem atmosferycznym jest już nad południową Polską. Na krańcach południowych kraju sypie śnieg. Na nizinach w Polsce Południowej występują intensywne opady deszczu. Lokalnie na drogach występować może oblodzenie, stąd apel do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności za kierownicą.

Pogoda na wtorek. Opady nad Polską do samego wieczora
Pogoda na wtorek. Opady nad Polską do wieczora

W drugiej części dnia strefa opadów przemieści się nad centrum i wschód kraju. W tych regionach w skutek dodatnich temperatur powietrza padać powinien już sam deszcz. Wieczorem, wraz ze spadkiem temperatury nie można wykluczyć opadów deszczu marznącego, a na północnym wschodzie i północy samego śniegi. Po zachodzie słońca warunki na drogach znów mogą być trudne. Jednak o tym pewnie będziemy Was jeszcze ostrzegać.

Temperatury w Polsce 6 grudnia

Wraz z wędrówką niżu, w nasz region napłynie dziś cieplejsze powietrze z południa Europy. Skutkowało będzie to wzrostem temperatury nawet do 6-8 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury możliwe są w pasie od Śląska, przez Małopolskę po Podkarpacie.

Temperatury w Polsce we wtorek 6 grudnia
Temperatury w Polsce we wtorek 6 grudnia

Nieco chłodniej, ale również mocno na plusie dziś w pasie centralnym kraju. Tutaj termometry wskazywać mogą do 4 stopni Celsjusza. Podczas, gdy nocą na wschodzie i północy kraju panował mróz, pogoda na wtorek przyniesie dodatnie temperatury powietrza w całym kraju. Najchłodniej oczywiście na północy Polski, gdzie termometry wskazywały dziś będą do 2 stopni. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, który to dziś w Polsce nie będzie wiał z dużą siłą. Tylko w górach porywy wiatru przekraczać mogą 40-50 km/h. Na nizinach nie spodziewamy się porywów wiatru silniejszych niż 20-30 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż spada. We wtorek po południu pierwszy raz od wielu dni barometry wskażą poniżej 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk