Burza superkomórkowa przyniosła powódź błyskawiczną w Katowicach. Spadło ponad 70 mm deszczu (wideo, zdjęcia)

Groźne burze przechodzą dziś nad Polską. Lokalnie towarzyszył im wiatr do 100 km/h, punktowo mógł być silniejszy, opady gradu, ale także ulewne, miejscami nawalne opady deszczu, które spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne. Pod wodą znalazły się m.in Katowice oraz Bytom. Intensywność opadu w ciągu 10 minut sięgała 18 mm, ale wg systemu telemetrii IMGW-PIB całkowity opad osiągnął 82.7 mm. Jeśli dane te zostaną potwierdzone, to będziemy mieli rekordowy opad na tej stacji należącej do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sytuacja synoptyczna w sobotę

W sobotę znajdujemy się pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Niemiec i wyżem znad Skandynawii, lecz w środkowej troposferze widoczny jest niż górny. Wystąpią warunki do rozwoju burz, które punktowo przyniosą grad. Zjawiska burzowe możliwe są dziś w niemal całym kraju, ale najwięcej burz prawdopodobnych jest w drugiej części dnia w centrum i na północy Polski. Nie można ich wykluczyć także na wschodzie i południu naszego kraju. Dociera do nas przetransformowane powietrze ze wschodu, jakie jest stosunkowo ciepłe, ale także wilgotne i chwiejne. Jedynie w pasie dzielnic południowych zaznaczy się masa zwrotnikowa napływająca z południa i południowego – zachodu. Masa ta będzie nie tylko bardzo ciepła, ale także chwiejna, dlatego z powodzeniem mogą rozwijać się w niej burze.

Wiele wskazuje, że sprawcą dużych szkód w Katowicach była gwałtowna superkomórka burzowa. Mieszkańcy tego miasta, ale także okolic mogli zaobserwować m.in dobrze wykształconą chmurę stropową, z jakiej w sprzyjających warunkach schodzą tornada. Nisko zawieszona chmura stropowa jest częstą oznaką burzy zawierającej mezocyklon.

Katowice w czasie burzy

https://www.youtube.com/watch?v=GWB_g2rwuo4
https://twitter.com/strawol?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1155113079321124865&ref_url=https%3A%2F%2Fblog.meteomodel.pl%2Fulewa-w-katowicach%2F

Efekt po burzy

Dane RainGRS IMGW-PIB

Chmura stropowa obserwowana z Katowic

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/a.386504307331/10157228890692332/?type=3&theater

Są również informacje, że pod wodą po silnej burzy znalazł się m.in Bytom i Będzin.

Wybrane komunikaty burzowe z ostatnich godzin od IMGW-PIB

Opis: 

Na ten moment najbardziej aktywne komórki burzowe występują na Pomorzu w rejonie Kościerzyny i Miastka i kierują się stronę Koszalina i Słupska. Burzom tym towarzyszą ulewne opady deszczu o natężeniu 35-40 mm/h, możliwe również opady gradu, prawdopodobnie również porywisty wiatr. Na pozostałym obszarze kraju burze zanikły lub znacznie straciły na swej aktywności, jednak niektórym nadal towarzyszą im silne opady deszczu i porywisty wiatr. W rejonie Łodzi i nad Lidzbarkiem ( północ. woj. mazowieckiego) przechodzą obecnie dość rozległa struktury wielokomórkowe, którym towarzyszą opady deszczu do o natężeniu do 20 mm/h. W burzy która znad Lidzbarka kieruje się w rejon Grudziądza mogą występować gwałtowniejsze porywy wiatru około 90 km/h, możliwe że również grad.
Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 19:04:00
Opracowano przez: Ewa Łapińska

Starsze opracowania

27.07.2019 17:21:00
Opis: Nad Polską w bardzo wielu miejscach rozwinęły się silne burze, którym towarzyszą punktowe, ulewne opady deszczu, grad i porywy wiatru osiagające 90-100 km/h. Komórki burzowe zawierają w sobie bardzo dużo wody, zatem silne opady deszczu które towarzyszą ich przejściu powodują prądy opadające gwałtowne porywy wiatru. Obecnie najbardziej aktywne burze znajdują się na północy Wielkopolski i przemieszczają na woj. lubuskie. W najbliższym czasie wzmożonej aktywności burz należy się spodziewać również na Pomorzu, Kujawach i w woj. łódzkim. oraz w woj. zachodniopomorskim, opolskim, mazowieckim, a także na południowym wschodzie podkarpackiego. Burzom na Pomorzu, woj. lubuskim i zachodniopomorskim mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50-60 mm i porywy wiatru 100-11 km/h, oraz grad. Na pozostałym obszarze opady deszczu nie powinny przekroczyć 40 mm a porywy wiatru 90 km/h.
Opracowano przez: Ewa Łapińska

27.07.2019 15:26:00
Opis: Bardzo aktywne komórki burzowe, lokalnie superkomórki, rozwinęły się głównie w centralnej i południowej Polsce ( woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie). Są to obszary na których modele numeryczne prognozowały podwyższone wartości ścinania wiatru w warstwie 0-6 km do 15-m/s, przy jednoczesnych zwiększonych wartościach energii konwekcji do 1500 J/kg. Podczas przechodzenia burzy, na stacji w Łodzi zanotowano bardzo silny porywy wiatru 95 km/h, a w Kole 100 km/h. Burzom towarzyszą również intensywne opady deszczu o natężeniu 10-15 mm/10 min, lokalnie zatem podczas jednej burzy może nastąpić kumulacja opadów do 30 mm – 40 mm. Burzom lokalnie towarzyszą również opady gradu. W najbliższych godzinach nadal w wielu miejscach kraju, zwłaszcza w centrum i miejscami na południu, burzom mogą towarzyszyć bardzo silne porywy wiatr do 115 km/h, oraz ulewny deszcz.
Opracowano przez: Ewa Łapińska

27.07.2019 13:49:00
Opis: W wielu miejscach kraju rozwinęły się rozproszone komórki burzowe. Towarzyszą im na ogół słabe, lokalnie umiarkowane opady deszczu o natężeniu 10 mm do 15 mm/h. Najbardziej aktywne burze obecnie występują w centrum kraju, jednak w wielu pozostałych miejscach jak obszar Śląska i południe Mazowsza to rejony z widoczną dość dynamiczną konwekcją. W ciągu najbliższych godzin w tych rejonach nastąpi natężenie opadów deszczu, lokalnie niewykluczony grad. Na poziomie 500 hPa na zachodzie Polski obecny jest ośrodek niskiego ciśnienia w związku z tym powolny przepływ i przemieszczanie się struktur burzowych jest wokół niego.
Opracowano przez: Ewa Łapińska



27.07.2019 11:35:00
Opis: Obecnie niewielkie komórki burzowe rozwinęły się w centralnej Polsce, w rejonie Płocka. Dodatkowo w wielu miejscach kraju, zwłaszcza na Pomorzu i południu Śląska oraz Małopolski dość szybko rozwija się konwekcja, zatem również tutaj w najbliższym czasie należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Na ten moment zjawiska towarzyszące burzom nie będą gwałtowne, jednak dalszy rozwój konwekcji będzie sprzyjał nasileniu się opadów i porywów. Możliwe jest zatem wystąpienie zjawisk z pierwszym stopniem zagrożenia.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC

1 komentarz do “Burza superkomórkowa przyniosła powódź błyskawiczną w Katowicach. Spadło ponad 70 mm deszczu (wideo, zdjęcia)”

Dodaj komentarz