28 lipca 2019 r. na pogodę w Polsce ma mieć wpływ rozległy niż z południowej i centralnej Europy, który będzie sprzyjać adwekcji do naszego kraju gorącego i wilgotnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W związku z tym, na przeważającym obszarze kraju mogą rozwinąć się burze, które miejscami będą gwałtowne.
Dzisiejsze warunki w troposferze sprzyjać będą na przeważającym obszarze Polski, silny, punktowo niszczącym burzom. Zjawiska takie jak zalanie Katowic i rejonu tego miasta są lokalnie prawdopodobne w sporej części naszego kraju.
Głównym czynnikiem wspomagającym rozwój chmur Cumulonimbus będą linie zbieżności wiatru, natomiast na skalę synoptyczną zatoka wieloośrodkowego niżu znad Europy Centralnej, ale także południowej.
Warunki kinematyczne na ogół będą słabe, pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 8 m/s do 12 m/s, natomiast 0-3 km do 10 m/s. Sprzyjać to ma tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Szczególnie w południowej części Polski burze prawdopodobnie przyniosą lokalne zalania, ale nie można wykluczyć lokalnych powodzi błyskawicznych.
Masa zwrotnikowa napływająca będzie nie tylko bardzo ciepła, ale także wilgotna. Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery wyniesie od 40 mm do 44 mm, co skutkować ma lokalnymi, nawalnymi opadami deszczu. Powolny ruch komórek burzowym sprzyjać może zalaniom.
Rozwój pierwszych burz możliwy jest koło południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Jednak, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora i obecność procesów wspomagających konwekcje burz należy spodziewać się także wieczorem i w nocy, lokalnie trwać będą nawet do godzin porannych w poniedziałek.
Niedzielne burze przyniosą ulewne opady deszczu o punktowym charakterze, o możliwej akumulacji od 10 mm do 40 mm, punktowo powyżej 50 mm, prowadząc lokalnie do zalań, ale nie można wykluczyć powodzi błyskawicznych. Oprócz tego możliwe są porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h, punktowo grad od 1 cm do 3 cm.
Największe ryzyko silnych burz będzie na południu, ale także w centrum, częściowo na zachodzie i wschodzie Polski. Zjawiska konwekcyjne charakteryzować mają się w zwrotnikowej masie powietrza dużą ilością wyładowań atmosferycznych. Utrzymają się punktowo nawet w porze nocnej.
Prognoza Polscy Łowcy Burz na dziś, ważna do poniedziałkowego poranka
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Ze względu na lokalny charakter burz zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań, jakie są dostępne poniżej
2 komentarze do “Pogoda na dziś. Gwałtowne, punktowo niszczące burze z gradem i upał do 33°C w Polsce”