Burze superkomórkowe możliwe nad Polską. Wiatr 70 km/h, grad do 2 cm i ulewy. Załamanie pogody już blisko naszego kraju

Burze superkomórkowe możliwe nad Polska. Porywy wiatru w zasięgu burz 60-70 km/h, grad do 2 cm i ulewy. Załamanie pogody na obszarze naszego kraju zacznie postępować już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Burze w niedzielę nad Polską

Niedziela przyniesie na przeważającym obszarze Polski.zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak w drugiej części dnia okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie konwekcyjne i przelotne opady deszczu. Szczególnie północy kraju możliwe burze. Tylko wysoko w Tatrach po południu możliwe także opady deszczu ze śniegiem. na termometrach zobaczymy od około 17°C w Kotlinie Kłodzkiej i na Helu, około 21°C  w centrum, do 24°C  na krańcach wschodnich. Jedynie w rejonach podgórskich Karpat około 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60-70 km/h, w Karpatach do 75 km/h.

Przeczytaj również: Niszczący cyklon uderzy z wielką siłą. Ciśnienie poniżej 915 hPa. Wichura ponad 240 km/h. Załamanie pogody w Polsce

Dziś jesteśmy w obszarze siodłowym, który charakteryzuje się m.in niewielkim gradientem barycznym w naszej części Europy. Dociera do nas masa polarna do kraju, która w niektórych regionach Polski charakteryzować ma się niewielką chwiejnością termodynamiczną, w której rozwinąć mogą się burze.

Prognoza burzowa na 14 maja 2023 według IMGW-PIB dla Polski

Dynamiczna pogoda na północy kraju

Burze są dziś najbardziej prawdopodobne na północy naszego kraju. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w ciągu dnia od Suwalszczyzny przez Warmię po Pomorze Zachodnie prognozowana jest możliwość wystąpienia na ogół słabych izolowanych burz. Spodziewana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm, oraz porywy wiatru do 65 km/h, lokalnie słaby grad.

Prognoza konwekcyjna na niedzielę dla Polski według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Chwiejność termodynamiczna będzie dziś słaba i nie przekroczy 300-500 J/kg. Warunki powinny okazać się lepsze niż wczoraj na obszarze Polski, dlatego burz może być więcej. Przewiduje się, że dzisiejsze zjawiska burzowe mają przemieszczać się na północy zachód. Niewykluczone, że oprócz pojedynczych, krótkotrwałych komórek burzowych. Pojawią się także superkomórki burzowe z płytkimi mezocyklonami, lecz ich prawdopodobieństwo wystąpienia nie jest szczególnie duże.

Prognoza burzowa na niedzielę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze dziś w Polsce
Burze dziś nad Polską

Grad, ulewy i silny wiatr

Podstawowe zagrożenie ze strony powstałych burz ma się objawiać w postaci porywów wiatru dochodzących do 60-70 km/h oraz opadów drobnego gradu, których średnica nie powinna przekroczyć 2 cm. Niektóre burze mogą wykazywać się całkiem sporą aktywnością elektryczną. Z uwagi na niewielki przepływ na poziomie sterującym, chmury burzowe przemieszczać mają się z niewielką prędkością, powodując większe akumulacje opadów.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl