Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze superkomórkowe uderzą w Polsce. Wiatr 90 km/h w porywach, grad do 4 cm, ulewy do 40 mm [MAPY BURZOWE]Burze superkomórkowe prawdopodobne we wtorek w południowych dzielnicach naszego kraju. Najwięcej burz powinno powstać w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale niewykluczone są również w nocy z wtorku na środę. Inicjacji konwekcji może sprzyjać płytki niż, który wymusi pionowe ruchy konwekcyjne.

Ośrodki burzowe wędrować mają dziś z zachodu, północnego zachodu na wschód, południowy wschód naszego kraju. Intensywność burzowa zacznie się zmniejszać najprawdopodobniej z biegiem nocy z wtorku na środę. Niewykluczone, że przez południowe województwa Polski przejdą gwałtowne burze superkomórkowe. Nie można wykluczyć, że zamiast superkomórek, pojawią się ośrodki wbudowane w strefę opadów. Wysokość opadów sięgnie dziś 15-25 mm, punktowo do 40 mm na terenach podgórskich i górskich, gdzie ważną rolę może odegrać orografia terenu. Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić radary i detektory wyładowań.

Gwałtowne burze możliwe dziś nad Polską

We wtorek Polska w ciągu doby będzie pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, które rozciągać mają się z zachodu na wschód, sięgając również po południową część Europy. Nad dzielnicami południowymi zacznie tworzyć się w kolejnych godzinach zatoka niżowa, dodatkowo rozwinie się płytki niż. Docierać mają ciepłe masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku o równowadze chwiejnej.

Prognoza burzowa na 22 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze we wtorek
Gwałtowne burze dziś w kraju

We wtorek chmury Cb prognozowane są na południu i południowym zachodzie kraju. Jednak na ogół opady towarzyszące burzom nie powinny być większe niż 10-15 mm. Aczkolwiek w następujących województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim mogą sięgać 20-25 mm. Ponadto porywy wiatru będą osiągać do 65-70 km/h. Niewykluczony grad. Ośrodki burzowe mogą rozwiąć się już w godzinach okołopołudniowych lecz największa intensywność zjawisk będzie przypadać na godziny popołudniowe i wieczorne.

Zobacz też: Nagłe załamanie pogody uderzy w Polskę. Lato 2023 zakończy się z hukiem. Burze, nawałnice i duży spadek temperatury

Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB) dla Polski

nocne burze nad Polską
Burze w nocy

Podczas nadchodzącej nocy zjawiska konwekcyjne spodziewane są na południu i południowym wschodzie kraju. Najbardziej intensywne zjawiska prognozowane są na obszarze od Opolszczyzny po Podkarpacie. Tam w czasie trwania zjawisk burzowych może spaść do 20-35 mm, a porywy wiatru będą osiągać lokalnie 70-85 km/h (szczególnie początkowo po zachodzie słońca). Możliwy grad. Na pozostałym zaznaczanym obszarze komórki będą słabsze z opadami do 10-15 mm i porywami wiatru nieprzekraczającymi 60 km/h. Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz