Burze termiczne dziś nad Polską. Wiemy, gdzie pogoda może być lokalnie dynamiczna

Burze termiczne możliwe w poniedziałek na obszarze Polski w rejonach górskich i podgórskich, gdzie ważną rolę odegra orografia terenu. Na pozostałym obszarze nie będzie warunków do powstawania burz.

Dynamiczna pogoda jedynie w rejonach górskich. Burze rozwiną się na wymuszaniu orograficznym

Od kilku dni warunki pogodowe na obszarze Polski są stabilne, co jest zasługą utrzymywania się rozległego wału wyżowego, który rozciąga się od Atlantyku aż po Rosję. Nad Europą i przyległościami obecne jest kilka centrów wyżowych, a główny ośrodek lokuje się w rejonie Wysp Brytyjskich. Nad północną częścią naszego kraju zalega chłodne i stabilne powietrze, natomiast nad południową cieplejsze. Tylko w obszarach górskich Karpat będą dziś warunki do rozwoju chmur Cb, które przyniosą krótkotrwałe burze termiczne. Ważną role na tym obszarze odegra orografia terenu, wymuszając pionowe ruchy wstępujące. Chwiejność termodynamiczna w tych rejonach sięgnie dziś do 500-800 J/kg. Wysokość opadów w burzach nie powinna przekraczać 5-15 mm. Wiatr w czasie burz nie powinien osiągnąć więcej niż 50-60 km/h.

Prognoza burzowa na 29 maja 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce
Burze w Polsce, 29 maja 2023 r.

Słabe i krótkotrwałe burze

Chmury burzowe, które przyniosą wyładowania atmosferyczne, utworzą się najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Głównie w rejonach górskich, obejmując południe woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Burz spodziewamy się dziś głównie na obszarze Tatr i Bieszczad. Poza obszarami górskimi nie powinno być warunków do inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji. Słaby przepływ mas powietrza przyczyni się do tego, że pionowe uskoki wiatru, przyjmą niskie wartości, nie pozwalając na dobrą organizacje poniedziałkowej konwekcji. Jeśli nawet burze termiczne powstaną, to okażą się krótkotrwałe i niespecjalnie intensywne. Musimy mieć na uwadze, że każda komórka burzowa jest groźna, gdyż niesie śmiercionośne wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo dziś z północnego zachodu na południowy wschód przechodzi strefa mało aktywnego frontu chłodnego, która objawi się wzrostem zachmurzenia i możliwością słabych opadów deszczu na północnym wschodzie. Jednak nie przewiduje się, aby chmury konwekcyjne wypiętrzyły się tam na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Wyż w regionie, ale pogoda lokalnie zaskoczy

Prognoza burzowa na 29 maja 2023 r. według modelu IMGW-PIB dla Polski

burze w kraju
Burze w Polsce, 29 maja 2023 r. Prognoza IMGW-PIB

Śledź na bieżąco położenie lokalnych opadów i burz nad Polską.

Fanipogody.pl