Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Wyż w regionie, ale pogoda lokalnie zaskoczy

Pogoda na 5 dni dla Polski


Rozpoczynamy nowy tydzień, więc tradycyjnie przygotowuję dla Was prognozę pogody od dziś do przyszłego weekendu. Sprawdźmy co przyniesie pogoda na 5 dni dla Polski.

Wyż dominuje w regionie

Od kilku dni w naszym regionie rozbudował się ośrodek wysokiego ciśnienia. Wyż, którego centrum znajduje się w okolicach Wysp Brytyjskich rozciąga się od Europy Zachodniej, przez Centrum po region Bałtyku (w tym Polskę).

Pogoda na 5 dni. Wyż dominuje w pogodzie
Pogoda na 5 dni. Wyż dominuje w pogodzie

Powyżej sytuacja baryczna na wtorek. Mapa doskonale odzwierciedla to co będzie działo się cały tydzień w naszym regionie. To właśnie wyż nazwany Vera będzie głównie wpływał na pogodę. Dlatego też pogoda na 5 dni przyniesie w Polsce mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Podczas gdy na południu Europy burze przechodzą niemal codziennie, a lokalnie zjawiska są bardzo gwałtowne, w Polsce burze możliwe będą tylko na krańcach południowych Polski. Zjawiska burzowe, nawet jeśli będą występowały to będą to typowe burze termiczne, prawie stacjonarne, izolowane komórki burzowe. Burz na południu spodziewałbym się w drugiej połowie tygodnia. Największym zagrożeniem mogą być intensywne opady deszczu.

Pogoda na 5 dni. Burze możliwe tylko na południu Polski

Jednak tak jak wspomniałem, rozmawiamy tylko o regionach podgórskich i górach. Na pozostałym obszarze w tym tygodniu opady nie będą występowały. Nie jest to dobra informacja. Prawdopodobnie już na koniec tygodnia pisali będziemy o coraz trudniejszej sytuacji hydrologicznej. Przeczytaj również: Przerażający żywioł ze wschodu. Wichura i potężne ulewy związane z tajfunem Mawar

Pogoda na 5 dni. Coraz wyższe temperatury w Polsce

Temperatury w weekend nie do końca rozpieszczały. Nie wiem jak Wam, ale mi na wschodzie kraju wieczorami było chłodno. W rozpoczynającym tygodniu sytuacja nieco poprawi się. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Polski.

Pogoda na 5 dni. W Polsce zrobi się bardzo ciepło

Z każdym dniem (i nocą) w kraju robiło będzie się cieplej. Podczas gdy jeszcze dziś temperatury sięgały będą maksymalnie 22-23 stopni, w środę, a przede wszystkim w czwartek termometry pokazywać mogą nawet powyżej 26-27 stopni Celsjusza. Upał w kraju w tym tygodniu nie wystąpi, jednak w środku tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie już letnie temperatury. W piątek czeka nas prawdopodobnie ochłodzenie. Z północy na południe przemieści się mało aktywny front atmosferyczny. Nie przyniesie on opadów, jednak za frontem spłyną do nas chłodniejsze masy powietrza z północy. W kraju zrobi się chłodniej.

Ochłodzenie w przyszły weekend w Polsce
Chłodniejsze masy powietrza wrócą na przyszły weekend

Powyżej prognoza temperatury na sobotę 3 czerwca. Widać, że pogoda na 5 dni przyniesie wzrost temperatur w środku tygodnia, następnie na weekend znów ochłodzi się w Polsce. Na koniec spójrzmy na prognozy dotyczące wiatru. Początek nowego tygodnia praktycznie bezwietrzny w Polsce. Dopiero w okolicach czwartku z północy do kraju zacznie nasuwać się strefa silniejszych porywów wiatru. W piątek w całym kraju wiało będzie nawet w okolicach 60 km/h.

Pogoda na 5 dni przyniesie dni z silniejszym wiatrem
Pogoda na 5 dni. Silniejszy wiatr w piątek 2 czerwca

W przyszły weekend wiatr uspokoi się. Pamiętajmy jednak, że to tylko prognoza z wyprzedzeniem na kilka dni. O tym, czy silniejszy wiatr wystąpi rzeczywiście w piątek, czy jednak będzie to czwartek lub sobota informował będę w codziennych prognoza porannych. Podsumowując, pogoda na 5 dni nie przyniesie nam wielkich zmian. Aura lokalnie zaskoczy burzami na południu kraju. Na pozostałym obszarze bez opadów. W środku tygodnia zrobi się naprawdę ciepło, by później, bliżej weekendu do kraju znów nadeszło ochłodzenie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk