Burze stopniowo tracą na intensywności. Obecnie wyładowania atmosferyczne są notowane w Wielkopolsce, ale także w woj. dolnośląskim oraz opolskim. Wkrótce powinny zaniknąć.
Dzisiaj pogodę w Polsce kształtuje wypełniający się układ niskiego ciśnienia znad południowo-zachodniej Ukrainy. Przez południowe dzielnice Polski przebiegała strefa frontu ciepłego pod koniec dnia. Znaleźliśmy się przejściowo w nieco cieplejszej masie pochodzenia polarno-morskiej ciepłej. Z powodzeniem na silnych strefach zbieżności powstały burze, które lokalnie były gwałtowne
Analiza sytuacji synoptycznej na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC IMGW-PIB
Pogoda w poniedziałek zaskoczyła wielu fascynatów zjawisk pogodowych. Chyba mało kto spodziewał się tak dużej aktywności burz nad Polską. Chmury burzowe na swojej trasie generowały ulewne opady deszczu, drobny grad i silniejszy wiatr. Niektóre z klastrów wielokomórkowych wykazywały się bardzo wysoką aktywnością elektryczną, która w żargonie łowców burz nazywana są „stroboskopami”. Na dodatek w miejscowości Zielona Łąka pojawiła się trąba powietrza niezwiązana z mezocyklonem chmury Cumulonimbus.
Burze powodowały dziś miejscami podtopienia, punktowo padał nawet grad o średnicy 2 cm, zwłaszcza na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej.
W miejscowości Zielona Łąką, gmina Pleszew, województwo wielkopolskie wystąpiła dziś trąba powietrza niezwiązana z rotującym prądem wstępującym w chmurze burzowej.
Z powodu przejścia leja kondensacyjnego odnotowano między innymi uszkodzenia dachów oraz szkody w drzewostanie.
Zniszczenia w drzewostanie związane z trąbą typu landspout.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Uwaga! Burza przyniosła trąbę powietrzną w miejscowości Zielona Łąka (zdjęcia, wideo)”