Pogoda na maj 2019 r. dla Polski: Arktyczny chłód, przymrozki i śnieg oraz burze

Najnowsza prognoza modelu CFS nie napawa optymizmem na maj. Wskazuje on na możliwość wystąpienia ujemnej anomalii temperatury, co bezpośrednio wiązać może się z zimniejszym miesiącem niż zwykle. Chłodno będzie jednak szczególnie do 1 dekady maja.

Już jutro rozpoczyna się maj. Pierwsze dni maja miną pod znakiem temperatury w okolicach od 15 stopni do miejscami blisko 20. Istotne ochłodzenie jednak zacznie postępować w okolicach 3-4 maja, gdy modele sugerują przejście aktywnego frontu chłodnego, który może przynieść burze.

W okolicach 4 maja Polska obejmować zacznie najprawdopodobniej wyraźne ochłodzenie związane ze spływem powietrza pochodzenia arktycznego.

Masa ta ma być o 8 stopni chłodniejsza względem okresu referencyjnego na poziomie 850 hPa, czyli około 1500 m.n.p.g

W przyszły weekend na obszarze Polski prawdopodobne są nawet opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu i krupy w kraju. Lokalnie możliwe będą burze w arktycznej masie. Prognozy te są odległe i ulegać będą dalszym zmianom, mając na uwadze odległy termin.

Prawdopodobnie w okresie od 5 maja przez kilka dni temperatura w Polsce z trudem przekraczać będzie od 8 do 10 stopni w ciągu dnia, natomiast nocami prawdopodobne są przymrozki.

Dużo wskazuje, że Polska znajdzie się w niekorzystnej sytuacji barycznej. Na zachodzie Europy stacjonować ma wyż, natomiast na wschodzie niż. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi spłynie do Polski powietrze arktyczne.

Górna zatoka niżowa w okolicach weekendu zanurkuje z dalekiej północy przez Skandynawię przez Polskę, sięgając nawet Morza Śródziemnego, co skutkować może rozwojem niżów śródziemnomorskich. W tym samym czasie na zachodzie kontynentu widoczny jest klin wyżu ciągnący się z okolic Azorów przez Wyspy Brytyjskie, Islandię i Grenlandię. To tylko sprzyjać ma procesowi adwekcji chłodnych mas do kraju.

„Zimni Ogrodnicy”, zatem mogą przyjść do nas w tym roku nieco wcześniej.

Modele numeryczne sugerują, że w okolicach 10 maja nastąpić ma wyraźne ocieplenie. Do tego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem okres i skala dużego ocieplenia niejednokrotnie ulegną zmianie. Prawdopodobnie wzrośnie także ilość burz, w maju możliwe są również upały.

W Wielkopolsce pojawiła się trąba powietrzna

https://fanipogody.pl/burze-traba-zniszczenia-wielkopolska/