Burze uderzą nagle pod osłoną nocy. Załamanie pogody przyniesie wiatr 65 km/h, ulewy i drobny grad w Polsce [POGODA]

Burze w nocy i jutro nad Polską. Przed nami dynamiczne godziny w pogodzie.

W środę pogoda w Polsce jest kształtowana przez pole podwyższonego ciśnienia i masę powietrza polarno-morskiego. Na przeważającym obszarze kraju nie będzie opadów deszczu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

Dziś w ciągu dnia burze nie wystąpią. W środę Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia wraz z klinem wyżu obserwowanym na niemal wszystkich poziomach izobarycznych. Dlatego też nie będzie warunków sprzyjających rozwojowi burz.

Polecamy: Debby niesie koszmarne ulewy do 300 litrów wody na metr, burze i silny wiatr

Prognozuje się, że w nocy ze środy na czwartek burze pojawią się głównie na zachodzie naszego kraju. W strefie nacierającego frontu chłodnego i poprzedzającej go linii zbieżności wiatru w strefie zatoki niskiego ciśnienia. Dojdzie do wymuszenia pionowych ruchów wstępujących i wystąpienia konwekcyjnych opadów deszczu, aż do wystąpienia lokalnych burz. Rozwój burz następować ma w warunkach niewielkiej niestabilności powietrza i słabych pionowych uskoków wiatru. Prognozowana jest jednak duża wodność atmosfery, która sięgnie nawet 30-40 mm. Miejscami dochodzić do podtopień i zalań, mimo że zjawiska burzowe będą występować w porze nocnej. Szacuje się, że wysokość opadów sięgnie 10-20 mm, miejscami suma akumulacji do 30-35 mm. Ponadto prognozowane są porywy wiatru do 60-65 km/h. Istnieje niskie ryzyko opadów drobnego gradu.

Prognoza burzowa na noc 7/8 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w porze nocnej nad Polską
Burze nocne w kraju, jednak intensywniejsze będą w czwartek nad Polską. Więcej szczegółow poniżej (IMGW-PIB)

Nocne burze i w czwartek nad Polską

W czwartek prognozowane są intensywne burze na przeważającym obszarze Polski. Strefa chłodnego frontu atmosferycznego będzie poprzedzona dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. Odpowiedzialny będzie za to ośrodek niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Morza Norweskiego. Najwięcej burz pojawi się na konwergencji wiatru dolnego. Silne wymuszenie ruchów wstępujących na linii chłodnego frontu i zbieżności wiatru doprowadzać będzie do licznego tworzenia się chmur kłębiastych Cumulonimbus.

Podstawowym zagrożeniem ze strony burz okażą się ulewne opady deszczu, co wynikać będzie z dużej wodności atmosfery, która sięgać będzie nawet 40-45 mm w pionowym słupie powietrza. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie nawet 15-40 mm, co w krótkim czasie może doprowadzać do podtopień i zalań. Prognozowane porywy wiatru do 60-70 km/h. Zdarzyć mogą się ponadto opady gradu o średnicy 1-3 cm. Burze mogą występować już od godzin porannych. Szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie. Najsilniejsze będą około południa i popołudnia. Strefa opadów i burz przemieszczać ma się z biegiem godzin na wschód, południowy wschód.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

burze czwartkowe
Burze nad Polską w czwartek. Jednak miejscami spowodują szkody (IMGW-PIB)

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

burze nad Polską
Burze w nocy z czwartku na piątek przeniosą się do wschodniej części kraju (IMGW-PIB)

Wygląda więc na to, że przed nami dynamiczne godziny w pogodzie, dlatego zalecay śledzic dane radarowe, detektory wyładowań i ostrzeżenia meteorologiczne.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org