Burze uderzą niespodziewanie. Prawdopodobne superkomórki burzowe i silne ulewy oraz gradobicia w Polsce

Burze uderzą dziś nagle na wschodzie, południowym wschodzie. Możliwe superkomórki burzowe, silne ulewy i opady gradu.

Burze na zbieżności w środę na wschodzie, południowym wschodzie

Sytuacja synoptyczna przedstawiać ma się w następujący sposób. We wschodniej połowie kraju zaznacza ma się jeszcze pofalowany front atmosferyczny, ale także rozbudowujący się stopniowo od zachodu klin wyżowy znad Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich. Przewiduje, że najwięcej opadów deszczu zdarzać ma się od południa po regiony wschodnie oraz północno – wschodnie, natomiast rozpogodzenia zaczną pojawiać się z biegiem godzin w pasie zachodnim i na północy Polski. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się w chłodnej masie polarnomorskiej. Cieplejsza, wilgotna i chwiejna masa powietrza zaznaczy się na krańcach wschodnich, południowo wschodnich. Dlatego w drugiej części dnia niewykluczone są burze. Choć wiele będzie zależeć od długości operacji słonecznej i nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza. Pewnym utrudnieniem może okazać się zalegające zachmurzenie frontowe na tym obszarze, ograniczając dzienny dopływ promieni słonecznych.

Prognoza burzowa na środę według IMGW-PIB dla Polski

burze dziś nad Polską
Burze w Polsce

Prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości wskazują, że w środę burze występować mają tylko na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich Polski. W ciepłym i wilgotnym powietrzu zalegającym przed linią frontu, głównie w drugiej połowie dnia i wieczorem, formując na się lokalnych strefach zbieżności wiatru. Podstawowym zagrożeniem związanym z burzami okażą się opady deszczu, które w wyniku akumulacji nad jednym obszarem mogą osiągać do 20-30 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. Punktowo możliwy jest też opad drobnego gradu. Nie można wykluczyć, że pojedyncze słabe burze możliwe wystąpią także w Karpatach. Nie powinny towarzyszyć im szczególnie niebezpieczna zjawiska. Jedynie lokalnie mogą one podwyższać sumy opadów wielkoskalowych, jakie występować będą w tej części kraju.

Zobacz też: Lato nadciąga do Polski. Zrobi się gorąco. Temperatura do 26-28 stopni. Pojawią się silne burze

Obniżony poziom kondensacji wskazuje na nisko zawieszone chmury nad powierzchnią gruntu, a to przy sprzyjających warunkach kinematycznych może doprowadzić do rozwoju lejów kondensacyjnych lub ich zalążków (funnel cloud) – wskazuje Szymon Walczakiewicz z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Ośrodki konwekcyjne przemieszczać mają się na ogół z niewielką prędkością. Wędrować mają z południa na północ przeważnie, czyli zgodnie z przepływem w środkowej troposferze. Komórki z wyładowaniami najbardziej prawdopodobne są na wschodzie, południowym wschodzie woj. lubelskiego i wschodzie Podkarpacia. Śledź na bieżąco położenie opadów i burz na radarze.

Prognoza burzowa według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na środę

Zjawiska konwekcyjne okażą się miejscami nieco aktywniejsze

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl