Lato nadciąga do Polski. Zrobi się gorąco. Temperatura do 26-28 stopni. Pojawią się silne burze

Obecnie nad Polską przechodzi dość silne załamanie pogody przynosząc ulewy, a około południa pewnie również burze na wschodzie Polski. Ja dziś jednak zajmę się prognozą na przyszły tydzień. Lato zawita do Polski. Dni staną się gorące. Temperatury powędrują w okolice nawet 28 stopni Celsjusza. Pojawią się bardziej aktywne burze. Zapraszam do wpisu, który wyjaśni nam co będzie działo się w pogodzie w przyszłym tygodniu.

Weekend przyniesie wysokie temperatury. Prawie lato

Po środzie z paskudną pogodą we wschodniej połowie kraju, niebo na koniec tygodnia zacznie się rozpogadzać. Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu z południa Europy. Czeka nas coraz więcej słońca. Co za tym idzie, wzrosną również temperatury powietrza. Pogoda w nadchodzący weekend przypominać zacznie nam lato.

Weekend przyniesie nam lato w Polsce
Temperatury w weekend zaczną przypominać lato

Już w piątek do kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze. Wszędzie w Polsce temperatury wzrosną prawdopodobnie ponad dwadzieścia stopni. Do 22 stopni powyżej zera wskażą termometry na zachodzie kraju. Nawet do 24-25 stopni będzie we wschodniej Polsce. Na chwilę obecną prognozy widzą, że najwyższe temperatury w sobotę wystąpią na Podkarpaciu. Jednak na Lubelszczyźnie, czy Ziemi Świętokrzyskiej będzie niewiele „chłodniej”. Jeszcze goręcej w Polsce zrobi się w niedzielę. O tym dniu spokojnie można powiedzieć, że lato pojawi się w kraju pełną gębą. Pierwszy upał w Polsce może jeszcze weekend nie wystąpi, jednak lokalnie z pewnością będzie bardzo blisko.

Lato w weekend 20-21 maja w Polsce
Lato wkroczy do Polski na dobre

Powyżej prognoza temperatury na niedzielę 21 maja. Podczas gdy sobota będzie cieplejsza na wschodzie Polski, na zachodzie cieplej wg. prognoz będzie w niedzielę. Temperatury na wschodzie do 23 stopni Celsjusza. Na zachodzie nawet do 26-27 stopni. Prawdziwie letni dzień. Tym bardziej, że na nizinach nie prognozowane są opady. Burze w Polsce mogą występować, jednak tylko na obszarach podgórskich.

Dynamiczna, groźna pogoda w przyszłym tygodniu

Bardzo podobne temperatury panowały będą w Polsce również w poniedziałek i we wtorek. Podczas gdy wydawało będzie się, że lato rozgościło się w naszym regionie już w pełni, prognozy na przyszłą środę widzą przechodzenie przez kraj aktywnego, lokalnie groźnego frontu atmosferycznego. Spójrzmy na animację prognoz opadów dla Polski na kilka najbliższe kilkanaście dni.

Lato w Polsce. Pojawią się silniejsze burze

Powyższa animacja potwierdza to co opisałem powyżej. Lato w weekend zagości do Polski i do tego będzie to lato słoneczne. Na początku przyszłego tygodnia nad Polską mogą występować burze, jednak będą to zjawiska termiczne. Nie wspomagane dodatkowymi procesami, jak bliskość niżu, czy front, burze te nie będą groźne. Sytuacja zmieni się w środku tygodnia. Już we wtorek wieczorem w prognozach widać front atmosferyczny, który zbliżał będzie się do kraju z zachodu. Podczas gdy we wtorek burze dotrzeć mogą do Polski znad Niemiec, tak w środę front znajdował będzie się już nad Polską.

Silne burze w przyszłym tygoodniu
Silne burze możliwe w Polsce w przyszłym tygodniu

W środę nad Polską lato pokazać może swoje groźne oblicze. Oczywiście, to prognozy na tydzień do przodu. Nie sposób określić, w których dokładnie regionach będzie najgroźniej. Choć modele są w swych wyliczeniach stabilne, to nie poświęciłbym ręki za zakład o to, czy front dotrze do nas we wtorek wieczorem, a nie przykładowo w środę po południu. Prognozy mogą jeszcze ulegać korektom. Jednak na tą chwilę wygląda to tak, że przyszła środa może przynieść bardzo groźne zjawiska pogodowe w kraju. Po przejściu frontu, w czwartek ochłodzi się. Jednak nie bardzo. Nadal termometry w Polsce wskazywały będą w okolicach 20 stopni. Widać więc, że lato zbliża się do nas wielkimi krokami.