Upał w kraju coraz bliżej. Koszmarna fala upałów w Polsce przez kilka miesięcy? 28-31 stopni w prognozach

We wpisie nie tylko pokażę prognozy temperatury do końca maja. Zweryfikuję także coraz częstsze doniesienia medialne o tym, że koszmarny upał czeka nas w kraju od końcówki maja po wrzesień. Bez chwili wytchnienia miałyby nękać nas temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Przeanalizuję wspólnie z Wami, czy taki scenariusz na lato 2023 jest w ogóle możliwy.

Upał w kraju i regionie przez najbliższe poł roku?

Zacznę niejako od tyłu. W dalszej części wpisu podam realne prognozy na najbliższy czas. Teraz trochę „pofilozofuję”. Pytanie zawarte w tytule sekcji jest chwytem marketingowym. Nic takiego nam nie grozi i już tłumaczę Wam dlaczego. Otóż prognozy długoterminowe opierają się najczęściej o modele długoterminowe. Te w dużej mierze opierają się na wyliczaniu anomalii temperatury, czy opadów. Anomalia wskazuje, że w danym okresie, np. miesiącu, czy kwartale w przód temperatura będzie wyższa / niższa i w jakim stopniu od normy wieloletniej.

Anomalia temperatury. Silny upał
Wysoka anomalia. Silny upał w 2022 roku

Podobnie jest oczywiście z opadami, jednak ten temat zostawmy, ponieważ w tym wpisie zajmujemy się temperaturami powietrza. Powyżej pokazałem mapę anomalii temperatury na lipiec 2022. Anomalia temperatury wynosi tu kilka, a nawet kilkanaście stopni względem lat referencyjnych. Na podstawie takiej mapy łatwo już dorobić pogodową tezę, że temperatury w lipcu będą kilkanaście stopni wyższe, więc skoro lipiec 2021 był gorący, to na podstawie mapy anomalii na rok 2022 wynika, że żar będzie lał się z nieba. Owszem, upał w lipcu 2022 występował bardzo często. Jednak sumarycznie obszarowa anomalia temperatury względem lat ubiegłych okazała się mieć raptem 0.1°C. Oznacza to, że lipiec 2022 był raptem o 0.1 stopnia Celsjusza cieplejszy od lat ubiegłych. Jednak na podstawie jednej, dwóch map można wysnuć zupełnie inne wnioski w prognozach długoterminowych, zwłaszcza na kilka miesięcy w przód.

Lato będzie gorące, jednak nie popadajmy w panikę

O tym, że w czerwcu, lipcu, czy sierpniu upał w Polsce nie jest niczym szczególnym powinniśmy się przyzwyczaić. Ta sytuacja trwa już od wielu lat. Jak byłem chłopcem (ponad 30 lat temu) również pamiętam jak upał w kraju był nieznośny. Babcia krzyczała, by nie wychodzić na słońce w południe, bo nam się mózg ugotuje. Bardzo wysokie temperatury panowały w kraju choćby w roku poprzednim. Nie raz i nie dwa, temperatury w lecie przekroczyły 35 stopni Celsjusza. W luźnych rozmowach jeszcze przy świątecznym stole padały stwierdzenia, że ubiegłe lato to było koszmarnie gorące. Mamy wiosnę 2023 i temat powraca jak bumerang.

W sieci widać nagłówki strasząc nas, że nadchodzące lato będzie koszmarnie gorące, a fala upałów nie odpuści nam przez wiele miesięcy. To w znacznej części jest prawdą. Upał będzie nam towarzyszył całe lato. Jednak nie non stop. Będą okresy bardzo ciepłe, ale pamiętajmy, że w naszej strefie klimatycznej raz na jakiś czas dostajemy się pod wpływ cyrkulacji atlantyckiej. Fronty atmosferyczne przynosiły będą ochłodzenia. Nawet kilkudniowe, ale jednak. Nie grozi nam z pewnością fala upałów jak na południu Europy z temperaturą powietrza ponad 30 stopni przez kilkadziesiąt dni z rzędu. Niestety, takie jest obecnie prawo rynku w sieci. Nazwałbym go nawet „prawem dżungli”. Największy ruch osiągają tytuły szokujące, ocierające się o tzw. „klikbajt”. Nawet wpis, który obecnie piszę ma taki właśnie, krzykliwy tytuł. Takie czasy, a twórcy zawsze zależało będzie na dotarciu do jak największej ilości czytelników.

Upał w prognozach na najbliższe dni

Mam nadzieję, że udało się mi Was uspokoić. Upał w lecie będzie nam towarzyszył, ale to nie tak, że pogoda spali wszystko na wiór, a na termometrach co dzień przez kolejnych kilkadziesiąt dni widniało będzie 35-40 stopni. Jednak przejdźmy już do prognozy pogody na najbliższy czas. Okazuje się, że trzydziestki na termometrach są jak najbardziej realne jeszcze w maju. Spójrzmy na animację prognoz temperatury do końca maja.

Upał w Polsce jeszcze w maju

W środę do kraju wkroczy kolejny aktywny niż z południa. Temperatury runą w dół, a ciepłe powietrze zostanie wypchnięte na wschód. Podobnie sytuacja będzie miała się w czwartek i w piątek. Weekend to powrót temperatur powyżej 20 stopni w kraju. Do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze ze wschodu. Masy powietrza będą ciepłe i wilgotne. Prócz wysokich temperatur czekają nas burze nad Polską. Jednak upał w przyszłym tygodniu jeszcze nie wystąpi.

Upał w Polsce na koniec maja
Upał w Polsce na koniec maja

Począwszy od 29 maja termometry w Polsce mogą wskazywać ponad 30 stopni Celsjusza. W całym kraju zrobi się gorąco, a temperatury wzrosną powyżej 25 stopni. Jednak lokalnie w wielu miejscach wskazania termometrów w ostatnich dniach maja przekroczą trzydziestki. To jest już niemal pewne. Tak samo jak pewnym jest, że upał będzie towarzyszył nam przez całe lato. Jednak nie prawdą jest, że będzie towarzyszył nam przez cały czas, bo Polska to nie Indie, czy Arabia Saudyjska. Z pewnością lato przyniesie nam też krótki, bo krótkie, ale okresy z niższą temperaturą powietrza.