Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i upał wracają do Polski. Wielki przełom w pogodzie przed namiBurze i upał wkroczą do Polski. Czeka nas duży przełom w pogodzie. Wzrośnie dynamika i pojawią się lokalne zjawiska konwekcyjne.

Dziś nasz kraj znajduje się pod wpływem słabego klina wyżowego, jaki rozciąga się w pasie od Półwyspu Bałkańskiego, sięgając aż po Państwa Bałtyckie. Przyniesie on słoneczną i pogodną aurę z wysokimi temperaturami. Aczkolwiek od północnego zachodu wkroczy zachmurzenie, jakie spowoduje przelotne opady deszczu. Niskie prawdopodobieństwo burz będzie u schyłku dnia na północnym zachodzie Polski. Docierać będą do nas cieplejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, południowego zachodu.

W sobotę, w godzinach wieczornych na krańcach północno zachodnich kraju niewykluczone są lokalne słabe burze. Ich rozwój będzie możliwy dzięku nasuwaniu się zatoki niżowej i położonego w niej strefie chłodnego frontu atmosferycznego, jaka poprzedzona ma być linią zbieżności wiatru. Ośrodki burzowe, jeśli wystąpią, okażą się izolowane/pojedyncze, natomiast zjawiska towarzyszące nie będą groźne. Ponadto w czasie burz możliwe są opady do 10-15 mm, jak i też porywy wiatru do 50-60 km/h oraz niewykluczony mały grad.

Prognoza burzowa na 12 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze prawdopodobne
Burze możliwe późnym wieczorem na NW kraju

Prognozy wskazują, że w nocy z soboty na niedzielę zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym wolno migrować ma na wschód, natomiast w jej strefie możliwe są burze z opadami deszczu do 10-15 mm, porywy wiatru do 50-60 km/h i początkowo niewielki grad. Modele numeryczne prognozują prawdopodobieństwo burz wystąpi w pierwszej połowie nocy.

Prognoza burzowa od ESSL na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
Burze i dynamiczna pogoda

Upał wkracza do Polski, kolejne dni również z burzami

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak na zachodzie po południu wzrastające do dużego. Dlatego też pod koniec dnia na krańcach północno-zachodnich prawdopodobne przelotne, konwekcyjne opady deszczu i burze. Na termometrach będzie dziś od 23°C na wschodzie i nad morzem, cieplej, bo do około 26°C w centrum, do 30°C miejscami na zachodzie. Modele numeryczne prognozują najniższą temperaturę w dolinach karpackich, około 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, natomiast na zachodzie z kierunków południowych, na wschodzie północno-zachodni, na pozostałym obszarze słaby, zmienny. Jednak w rejonach burz wiatr porywisty.

Prognoza burzowa na noc 12/13 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską

Zjawiska konwekcyjne najbliższej nocy nie okażą się gwałtowne

Najbliższa noc przyniesie na wschodzie, w centrum, w Małopolsce i na Górnym Śląsku zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Aczkolwiek na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie przeważnie umiarkowane, okresami duże oraz gdzieniegdzie przelotny, słaby deszcz. Na północnym zachodzie i częściowo zachodzie możliwe burze. Możliwa miejscowa akumulacja opadów do 5-10 mm, początkowo niewykluczony drobny grad. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 15°C do 18°C. Jednak na wschodzie i w dolinach karpackich znacznie chłodniej, bo od 11°C do 15°C. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków południowych. Tylko rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h. Natomiast w szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 55 km/h.

Zobacz też: Idzie silny upał. Afrykański żar zaleje Polskę

Niedziela przyniesie upał na jeszcze większym obszarze Polski. Prognozowane są dodatkowo burze, które występować mają w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze po Dolny Śląsk, szczególnie w strefie frontu atmosferycznego. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 10-15 mm, porywy wiatru do 60 km/h, możliwy drobny grad. Natomiast na południowym zachodzie naszego kraju zjawiska burzowe mogą okazać się bardziej intensywne. Możliwa wysokość opadów do 20-25 mm, porywy wiatru do 75 km/h, miejscami grad 2-3 cm. W najcieplejszym momencie dnia na obszarze kraju od 27°C do 31°C, tylko na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich chłodniej, gdzie termometry wskażą od 24°C do 27°C, natomiast nad samym morzem około 22°C. 

Prognoza burzowa na 13 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze nad Polską, 13 sierpnia 2023 r.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

konwekcja polska, 13/14 sierpnia 2023 r.
Burze w Polsce, 13/14 sierpnia 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody. dla Polski. Kolejne dni przyszłego tygodnia coraz gorętsze i upalne na przeważającym obszarze Polski. Pojawiać będą się również lokalne burze, miejscami o większym natężeniu. Będziemy o tym informować na bieżąco.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz