Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zabójczy upał 36-37 stopni. Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Afrykański żar zaleje Polskę

Upał wtargnie do Polski. Wysokie temperatury do 37 stopni Celsjusza


Przed nami okres z bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Upał wedrze się do Polski i lokalnie będzie bardzo ciepło. W wielu regionach przyszły tydzień może być najgorętszym okresem tego lata. Sprawdźmy co przynoszą prognozy pogody pod kątem temperatury w najbliższych dniach. Jak długa fala upałów przed nami? Sprawdzamy.

Upał w regionie. Jaka jest przyczyna?

W naszym regionie Europy do głosu doszły ośrodki wysokiego ciśnienia. Antycyklony ze wschodu i południa skutecznie zablokowały zachodnią cyrkulację powietrza. W związku z tym niż, który od kilku dni „dobija się” do Europy znad Atlantyku utknie w rejonie Wysp Brytyjskich nie wpływając na pogodę w Europie Centralnej i Wschodniej.

Wyże dominują w pogodzie. Upał i mnóstwo słońca
Upał i dużo słońca dzięki dominacji wyżów

Wyże prócz blokowania niżów atlantyckich zapewniają nam jeszcze dwie rzeczy. Pierwszą jest duża dawka słońca, którego w te wakacje chyba jeszcze trochę potrzebujemy. Najważniejszą jednak rzeczą związaną z dominacją wyżów jest przepływ mas powietrza na naszym kontynencie. Po wielu dniach cyrkulacji zachodniej, do Polski i w nasz region napływać zaczęło gorące powietrze z południa Europy. W przyszłym tygodniu dotrą do nas masy nawet z regionu Afryki, czy Półwyspu Arabskiego. Dlatego też upał w kraju stanie się naprawdę silny.

Ciepły weekend w Polsce

Upał w naszym kraju będzie najsilniejszy w nadchodzącym tygodniu. Jednak zanim o prognozach na przyszły tydzień, napiszę kilka słów o pogodzie jaka czeka nas w weekend. Podczas gdy początek ubiegłego tygodnia przynosił na północy kraju temperatury niewiele przekraczające 10 stopni, rozpoczynający się weekend temperaturami powietrza nas rozpieści.

Upał pojawi się w Polsce już w ten weekend
Upał w Polsce w rozpoczynający się weekend

Podczas gdy trzydziestki na termometrach w sobotę pojawią się tylko na Dolnym Śląsku, niedziela przyniesie już potencjalny upał w wielu regionach Polski. Nie będzie to jeszcze zabójczy żar znad Afryki, jednak trzydziestki w niedzielę zostaną osiągnięte praktycznie w całej Polsce Centralnej i Wschodniej. Niedziela przyniesie nieco niższe temperatury na zachodzie kraju. To dlatego, że zanotujemy tu większe zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym z zachodu Europy. Pogoda w niedzielę przynieść może słabe, przelotne opady deszczu na zachodzie i południu Polski. Przeczytaj również prognozę pogody na sobotę 12 sierpnia.

Silny upał wedrze się do Polski z początkiem nowego tygodnia

W weekend docierało będzie do nas gorące powietrze z południowego zachodu. Jednak nie będzie to jeszcze powietrze zwrotnikowe, a morskie, mocno rozgrzane podczas wędrówki z południa na północ przez nasz kontynent. Sytuacja zmieni się z nadejściem nowego tygodnia.

Napływ zwrotnika. Coraz silniejszy upał w kraju
Napływ zwrotnikowych mas powietrza. Upał nasili się w kraju

Od poniedziałku napływ powietrza w nasz region zmieni się na bardziej południowy. Do kraju zacznie napływać powietrze o cechach zwrotnikowych, co jasno pokazuje powyższa mapa z prognozą temperatury w wyższych partiach troposfery. Powietrze półtora kilometra nad powierzchnią Ziemi będzie miało temperaturę nawet 22-23 stopni. To bardzo wysokie wartości, które oczywiście przełożą się na upał przy powierzchni Ziemi. Już w poniedziałek temperatury w wielu regionach Polski sięgać będą 32-33 stopni Celsjusza. Zobaczmy co przyniosą nam kolejne dni w pogodzie.

Silny upał wedrze się do Polski

Wtorek to już temperatury na poziomie nawet 35-36 stopni w Polsce. Upał stanie się bardzo silny, dlatego apeluję o zachowanie ostrożności. Pijmy dużo wody, unikajmy słońca w godzinach okołopołudniowych. Wracając do samych prognoza. Podobne wartości temperatury odnotujemy równie w środku przyszłego tygodnia. Upalnie i gorąco będzie praktycznie w całym kraju. Nawet nad samym morzem mówić będziemy o dniach gorących, ponieważ temperatury nad Bałtykiem przekroczą 25 stopni Celsjusza.

Czy możemy mówić o fali upałów?

Fala upałów z definicji jest wtedy gdy przez 3 dni z rzędu notujemy temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Jednak by nie nadużywać takiego określenia używamy go raczej w znaczeniu bardziej długotrwałego zjawiska. Upał, który rozpocznie się w kraju w ten weekend trwał będzie przez cały przyszły tydzień. Dopiero na przyszły weekend prognozy pogody widzą zmianę cyrkulacji powietrza na zachodnią. Do kraju dotrze strefa frontu atmosferycznego, a temperatury spadną.

Fala upałów skończy się za tydzień
Fala upałów zakończy się w przyszły weekend

Powyżej prognoza temperatury na niedzielę 20 sierpnia. Widać więc, że ochłodzenie nie będzie bardzo silne. Upał może ustąpi, jednak temperatury w Polsce nadal przekraczać powinny 26 stopni Celsjusza. Tak, czy owak, przed nami fala upałów. Nie tylko z definicji, ponieważ czeka nas praktycznie tydzień podczas którego temperatury powietrza przekraczać będą 30 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu będą dni, gdy upał sięgał będzie 35-36, kto wie, może lokalnie nawet 37 stopni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk