Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 12 sierpnia 2023. Lato nas rozpieści. Aura idealna

Prognoza pogody na sobotę 12 sierpnia. Dobra pogoda nad Polską


Sierpień w pogodzie rozpoczął się nie najlepiej. Wiele osób wieściło już koniec lata i nadejście jesieni. Sam „jęczałem” w swoich wpisach, że zimno i dużo deszczu. Jednak rozpoczynający się weekend zmieni wszystko. Prognoza pogody na sobotę jest tego doskonałym przykładem. Rozpoczynamy letni, przyjemny okres w pogodzie w kraju.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Przez wiele dni pogodą w regionie sterował niż. Jeszcze wczoraj w regionach północnych wiało mocniej za sprawą niżu z północy właśnie. W sobotę już cały obszar kraju dostanie się pod wpływ wyżu, którego centrum znajdzie się w naszym regionie.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Wyż o którym wspomniałem nazwany został Lotte i dobrze się składa, bo mi kojarzy się to z latem (Latto, hue hue). Moje słowne wygibasy są całkiem zbędne, ponieważ lato i tak zawitało do Polski. Napływa do nas cieplejsze powietrze z południa. Temperatury wędrują w górę. Wyż zapewni słoneczną, stabilną pogodę. Podczas gdy Polacy cieszą się (mam nadzieję) powrotem lata, aktywny niż atlantycki nasunął się nad Wyspy Brytyjskie. Przynosi on załamanie pogody w postaci silnej wichury oraz intensywnych opadów deszczu. Jesień czai się więc za rogiem 😉 Korzystajmy z lata, póki go mamy.

Temperatury szybują w górę

O tym, że upał wraca do Polski napiszę około 9. Teraz zobaczmy co prognoza pogody na sobotę przynosi nam w temacie temperatury. Upał dziś wystąpić może jeszcze jedynie lokalnie. Powyżej trzydziestu stopni wskażą termometry na Dolnym Śląsku.

Prognoza pogody na sobotę. Coraz wyższe temperatury w Polsce
Prognoza pogody na sobotę. Coraz cieplej w Polsce

Najważniejsze jednak, że w całym kraju zrobi się już ciepło. Naprawdę załamywałem ręce widząc wartości temperatury nad Morzem. Dziś nawet nad Bałtykiem już kilka stopni powyżej dwudziestek. Super. Najcieplej w zachodniej połowie kraju. Prognoza pogody na sobotę dla większości regionów zachodnich przynosi temperatury na poziomie 26-27 stopni Celsjusza. Na wschodzie chłodniej, jednak niewiele. Termometry we wschodniej Polsce wskazywać będą w okolicach 22-24 stopni Celsjusza. Czeka nas więc bardzo ciepły, przyjemny dzień. Sprawdźmy co z opadami. Przeczytaj również: Rewolucja w pogodzie. Żar poleje się z nieba

Prognoza pogody na sobotę. Spokojny dzień bez opadów

Trochę uogólniłem w zdaniu powyżej. Spokojny dzień bez opadów jest faktem, jednak nie w całym kraju. Znajdujemy się pod wpływem wyżu, który zapewni nam spokojną, słoneczną i stabilną pogodę w Polsce. Przez większość dnia w całym kraju słonecznie, a chmury, nawet jak będą pojawiały się na niebie, to będą to niegroźne Cumulusy kłębiaste.

Burze możliwe są na zachodzie Polski wieczorem
Możliwe burze po południu na zachodzie Polski

Jednak blisko zachodnich granic Polski znajduje się front atmosferyczny. Bardzo prawdopodobne jest, że burze związane z frontem późnym popołudniem i wieczorem wkroczą do naszego kraju. Nie powinny być to gwałtowne zjawiska jednak należy zaznaczyć fakt, że nie wszędzie w Polsce będzie tak do końca bezchmurnie i bez opadów. Jednak w większości regionów przez cały dzisiejszy dzień pogoda będzie nas rozpieszczać. Wysokie (ale nie za wysokie) temperatury, mnóstwo słońca i brak opadów zachęcać będą do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Miłej soboty !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk