Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Rewolucja w pogodzie przed nami. Żar poleje się z nieba. Upał do 35°C i noce tropikalne oraz silne burzeRewolucja w pogodzie przed mieszkańcami naszego kraju. Wygląda na to, że już pod koniec weekendu zacznie lać się żar z nieba. Pierwsza dekad sierpnia zapisała się zgodnie z naszymi przewidywaniami jako chłodna i wielu regionach wilgotna.

W drugiej dekadzie sierpnia czeka nas coraz więcej dni gorących oraz następnie upalnych. Najbliższy weekend zaskoczy pozytywnie w wielu regionach Polski. Nad Europą i przyległościami dokonują się istotne zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału, co zaowocuje adwekcją powietrza zwrotnikowego. Na wschodzie i południu Starego Kontynentu dominować mają układy wysokiego ciśnienia, natomiast na zachodzie ośrodki niżowe. Taka konfiguracja sprzyjać ma napływowi mas powietrza z południa i południowego zachodu.

Wielka rewolucja w pogodzie na obszarze Polski

Pierwsza dekada sierpnia zapisała się jako bardzo zimna. Średnie odchylenie temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. sięgnęła -2.32°C. Były regiony, gdzie temperatura była o blisko -4°C poniżej normy wieloletniej. W czasie nadchodzącej fali ciepła, dobowa anomalia temperatury sięgać ma nawet 5-10°C, zatem przejdziemy ze skrajności w skrajność. Redukowana ma być dlatego szybko ujemna anomalia temperatury.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.08.2023 r. do 10.08.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

wielka zmiana pogody
Wielka rewolucja w pogodzie. Ciepły trend przed nami

Prognoza anomalii temperatury powietrza na okres od 11.08.2023 r. do 17.08.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

duża zmiana aury w Polsce
Będzie duża zmiana pogody w Polsce

Od soboty rozpocznie się rewolucja w pogodzie i temperatury zaczną szybować w górę, gdyż zacznie płynąć do nas coraz cieplejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego, a następnie pochodzenia zwrotnikowego od południowego zachodu. Już jutro w województwach zachodnich, południowo zachodnich zobaczymy nawet 28°C/30°C. Jeszcze cieplejsza zapowiada się niedziela, gdy to upał obejmie południe, centrum i południowy wschód.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.08.2023 r. do 17.08.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

duża zmiana aury
Rewolucja będzie ogromna. Duża zmiana pogody w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 11.08.2023 r. do 20.08.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

rewolucja oraz wysoka temperatura w kraju
Silne upały pojawią się w Polsce. Chłodniej prawdopodobnie dopiero na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia 2023 r.

Upalnie w Polsce i noce tropikalne

Z prognoz wynika, że główna faza ocieplenia sięgnie nas w przyszłym tygodniu. Termometry wskażą nawet 30°C-34°C, być może temperatura sięgnie miejscami 35°C. Najcieplejszy trend prognozuje nam model GFS i WRF-GFS, znacznie chłodniejszy jest model ECMWF. Dużo będzie zależeć jednak od skali adwekcji bardzo ciepłego powietrza i wielkości rozpogodzeń.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 11.08.2023 r. do 20.08.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

upał i rewolucja w pogodzie
Upał będzie silny w Polsce

Wysoka temperatura i możliwe gwałtowne burze, zwłaszcza w przyszłym tygodniu

Prognozy numeryczne wskazują, że czeka nas najcieplejszy okres w tym roku i najdłuższa prawdopodobnie fala upałów. Rewolucja w pogodzie rozpocznie się już w najbliższy weekend, natomiast apogeum wysokich temperatur będzie w przyszłym tygodniu.

Zobacz też: Fala upałów potrwa długo

Pole wyżowe dominować ma w kolejnych dniach, lecz nie będzie to silny obszar podwyższonego ciśnienia. Miejscami tylko zdarzą się przelotne opady deszczu, jak i też miejscowe burze. Będą jednak dni, gdy to zdarzy się wzrost wilgoci oraz rozwiną się strefy zbieżności wiatru, dlatego możliwe są burze. Będą to jednak krótkie przerywniki od upalnego lata. Fala upałów najsilniejsza w tym roku, może przynieść gwałtowne burze, które spowodują szkody. W kolejnych dniach będziemy informować o intensywności zjawisk burzowych na obszarze Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz