Burze utworzyły się nad Polską. Wiemy, kiedy pogoda stanie się znów szczególnie niebezpieczna

Burze przechodzą nad Polską w piątek. Wiemy, kiedy aura stanie się niebezpieczna w naszej części Europy.

Pogoda w kraju kształtowana będzie przez klin wyżu znad środkowej części Europy. Przejściowo jesteśmy w nieco chłodniejszej masie powietrza. Adwekcja chłodu postąpiła za frontem chłodnym. Jednak już dziś w drugiej części dnia z południowego zachodu napływać zacznie bardzo ciepła masa powietrza o cechach zwrotnikowych, co ma mieć związek z ulokowaniem niżu w rejonie Wysp Brytyjskich.

Zobacz też: Znamy prognozy na ostatni miesiąc wakacji w Polsce.

Piątek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko we wschodniej połowie kraju okresami duże. Głównie nad morzem, na wschodzie i południu kraju słabe przelotne opady deszczu. Szczególnie na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu i Lubelszczyźnie możliwe kolejne burze. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą dziś od 25°C na wschodzie do 28°C na zachodzie, chłodniej jedynie w rejonach podgórskich Karpat oraz nad morzem od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60-65 km/h.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Burze nawet w formie superkomórek

Dziś konwekcja rozwija się nad Polską w strumieniu znacznie chłodniejszej, wilgotnej i chwiejne masie powietrza. Tworzą się głównie we wschodniej części naszego kraju. Energia dostępną drogą konwekcji nie przekracza 400-600 J/kg, pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie około 12-16 m/s. Pierwsze burze utworzyły się już w pierwszej części dnia. Na ogół są to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. W woj. lubelskiego i podkarpackiego istnieje ryzyko powstania superkomórek burzowych z płytkimi mezocyklonami. Wysokość opadów w burzach sięgnie do 20 mm, dodatkowo porywy wiatru sięgną do 50-65 km/h, niewykluczony grad o średnicy do 1-2 cm. Jednak przewiduje się, że w godzinach późno popołudniowych i wieczorem zaczną one zanikać.

Prognoza burzowa na 14 lipca 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w piątek
Burze dziś na wschodzie

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze i groźna pogoda w kraju
Burze dziś w Polsce

Wygląda na to, że niedziela i poniedziałek przyniesie gwałtowne burze w Polsce, ale o tym będziemy informować w kolejnych wpisach, gdy prognozy numeryczne się ustabilizują.

Fanipogody.pl