Pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. Znamy trend pogody na ostatni miesiąc wakacji w Polsce. Będą fale upałów i silne burze w kraju.
Pogoda długoterminowa sugeruje sierpień jako miesiąc ciepły, a nawet bardzo ciepły w skali miesięcznej
W ostatnim miesiącu meteorologicznego lata, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – informuje CMM IMGW-PIB.
Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na sierpień 2023 r. według CMM IMGW-PIB dla Polski
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na sierpień 2023 r. dla wybranych miast w Polsce
Pogoda długoterminowa. Fale upałów w Polsce
Najnowsze wyliczenia na sierpień 2023 pokazują, że czekają nas dłuższe okresy gorąca, a nawet fale upałów. Modele klimatyczne sygnalizują, że tych dni powinno być więcej niż w lipcu. Jednak czasem i tak będziemy w spływie chłodnych mas powietrza, charakteryzujących się ujemnym odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej. Mamy ponadto duże szanse na wystąpienie nieprzyjemnych nocy tropikalnych. Natomiast, jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Prawdopodobnie opady będą w normie wieloletniej w wielu regionach, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej, ale tylko lokalnie. W wielu regionach jednak widzimy deficyt opadów według modelu CFS. Musimy jednak spodziewać się korekty prognoz numerycznych, zatem pogoda długoterminowa może się zmienić.
Prognoza na ostatni miesiąc wakacji. Upalne okresy i silne burze w sierpniu 2023 r.
Najprawdopodobniej w sierpniu doświadczymy większej aktywności burzowej niż w lipcu. Gdzieniegdzie zjawiska burzowe okażą się tyle intensywne, że mogą spowodować szkody. Realne są podtopienia, punktowo powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Istnieje ryzyko kilku incydentów z opadami większego gradu w Polsce. Nie zabraknie jednak dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi, kiedy to znajdziemy się w polu wyżowym, które może dominować czasem przez wiele dni. Nie unikniemy jednak przejścia dynamicznych zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych, które związane będą z cyrkulacją strefową.
Prognoza długoterminowa anomalii opadów na sierpień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ponadto warto prześledzić bieżące prognozy modelu ECMWF, z których wynika, że w sierpniu temperatura powinna być wyższa o średnio 1-2,5 stopnie w skali miesięcznej. Sugeruje nam to, że dominować mają dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Niejednokrotnie możliwe dni upalne, a nawet fale upałów z temperaturą powyżej 30°C. Prawdopodobne są również noce tropikalne. To może być dobry okres na wypoczynek nad morzem. Na ogół nie zabraknie chwil ze Słońcem, czasem jednak przejdą groźne letnie burze, których intensywność powinna być wyższa niż w lipcu.
Zobacz też: Potężny upał w Europie. Padnie 49 stopni? Rekord Europy zagrożony. W weekend piekielny żar również w Polsce
Aczkolwiek za sprawą wysokiej temperatury i silnego promieniowania słonecznego występować ma silne parowanie wody z gleby. Na rzekach w wielu miejscach powszechna ma być niżówka hydrologiczna. Sytuacji nie zmienią nawet gwałtowne opady burzowe, które na ogół nie wsiąkają w glebę a spływają i podnoszą krótkotrwale poziom wód w rzekach. Opadów wielkoskalowych ma być mniej i dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów.. Będziemy jednak weryfikować pogodę długoterminową na podstawie najświeższych prognoz.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC