Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze w formie nawałnic uderzą. Superkomórki z gradem do 5 cm, wiatr 100 km/h i tornada. Nieznośny upał i groźna pogoda powraca do PolskiBurze w formie nawałnic prognozowane są już w piątek na obszarze Polski. Superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe, nawet w formie liniowej. Niewykluczone opady gradu o średnicy 5 cm, wiatr w porywach z najsilniejszych burz do 100 km/h. Istnieje ryzyko lokalnych trąb powietrznych. Silny upał powraca na kilka dni, co przy wysokiej wilgotności powietrza będzie niezwykle uciążliwe. Chmury burzowe z uwagi na ich silną rozbudowę pionową mogą wykazywać się wysoką aktywnością elektryczną, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Gwałtowne burze dziś nad Polską

W piątek Polska znajdzie się na wschodnich peryferiach wieloośrodkowego układu niżowego Denis znad rejonu Szkocji, który przesunie się z biegiem godzin wkroczy nad Morze Północne. Jedynie na krańcach wschodnich zaznaczy się jeszcze obszar podwyższonego ciśnienia. Ponadto z południowego – zachodu Europy będzie postępować adwekcja mocniej rozgrzanych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego i zwrotnikowego o chwiejnej równowadze termodynamicznej, powodując zmienne zachmurzenie z rozpogodzeniami. Wzrastająca zawartość wilgoci w troposferze przyczyni się do tego, że wystąpią przelotne chwilami oraz lokalnie intensywne opady deszczu z gwałtownymi burzami w regionach zachodnich, południowo-zachodnich, południowych, miejscami północnych oraz środkowych. Ponadto w burzach prognozujemy opady dużego gradu i punktowo silne porywy wiatru. Front ciepły wędruje już od kilku godzin z południowego zachodu na północny wschód.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.08.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze w Polsce
Gwałtowne burze w piątek nad Polską

Niżowa pogoda na coraz większym obszarze Polski. Zagrożenie lokalne silnymi burzami

Piątek przyniesie na przeważającym obszarze Polski w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze przemieszczające się z zachodu na wschód. Możliwy grad. Tylko na krańcach wschodnich bez opadów. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 25 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na Suwalszczyźnie oraz nad morzem, jak i też w dolinach karpackich do 30°C-32°C na południowym zachodzie i krańcach wschodnich. Wiatr okaże słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, nad morzem zachodni. Tylko czasie burz porywy wiatru do 75-100 km/h, w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 90 km/h.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

groźne burze w Polsce
Gwałtowne burze w piątek nad Polską

Zmiana pogody w Polsce, zagrożenie ze strony nawałnic

Polska Wschodnia znajduje się dziś w polu podwyższonego ciśnienia, natomiast od zachodu wkroczyła zatoka niżu znad Morza Północnego. Ponadto od południowego zachodu zaczęło napływać do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Okazuje się umiarkowanie i silnie niestabilne oraz bardzo zasobne w wilgoć. Burze możliwe są dziś głównie w zachodniej, południowo zachodniej i południowej Polsce. Pierwsze burze wystąpiły rano w strefie frontu ciepłego i zaczęły już zanikać, przemieszczając się na wschód. Konwekcja uniesiona w zasięgu ciepłego frontu nie okazuje się groźna i wysokość opadów nie przekracza 10 mm. Natomiast porywy wiatru nie okazały się większe niż 40-60 km/h.

Zobacz też: Pogoda na piątek 25 sierpnia 2023 r. Groźna pogoda wraca do Polski

Prognozy numeryczne wskazują, że silniejsze burze utworzą się na linii zbieżności na zachodzie kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dodatkowo przemieszczać się będą do centrum z tendencją do zwiększania swojej aktywności z biegiem godzin. W takiej sytuacji nie wyklucza się opadów deszczu do 20-30 mm oraz porywy wiatru do 70-90 km/h. Na południowym zachodzie jest ryzyko silniejszych porywów wiatru, tam mogą dochodzić do 100 km/h, który może towarzyszyć gwałtownym superkomórkom burzowym. Zdarzą się opady dużego gradu, jest duże ryzyko rozwoju silnych superkomórek burzowych, więc może on osiągać do 3-5 cm średnicy. Istnieje ryzyko lokalnej trąby powietrznej o sile EF1.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

groźna pogoda dziś nad Polską
Silne burze w piątek nad Polską

Groźne burze również w nocy nad Polską

Podczas nocy z piątku na sobotę cały obszar Polski będzie w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego w chwiejnym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Intensywne burze prognozowane są miejscami w całym kraju, występować mają w gorącej i niestabilnej masie przez całą noc. Wysokość opadów w burzach do 20-40 mm, porywy wiatru do około 70-90 km/h. Najsilniejsze w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. Dodatkowo nocnym burzom towarzyszyć mają również opady gradu do 3-4 cm. Najgwałtowniejsze burze prognozują modele w południowej i zachodniej części kraju (ze szczególnym uwzględnieniem pasa od Dolnego Śląska po Małopolskę), na tym obszarze opady deszczu będą sięgać 30-45 mm, niewykluczone porywy wiatru nawet 90 km/h. Ze względu na dogodne warunki kinematyczne burze będą łatwo organizować się w większe struktury wielokomórkowe, istnieje duże prawdopodobieństwo powstawania nocnych superkomórek burzowych z silnymi i trwałymi mezocyklonami. Zalecamy śledzić wskazania radarów i detektorów wyładowań online.

Prognoza konwekcyjna na najbliższe 24 godziny według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze nad Polską
Groźne burze w ciągu najbliższych 24 godzin

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz