Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na piątek 25 sierpnia. Groźna pogoda wraca do Polski

Prognoza pogody na piątek 25 sierpnia 2023. Wysokie temperatury i burze w Polsce


Powoli wchodzimy w okres weekendowy. Wraz z piątkiem czeka nas powrót jeszcze wyższych temperatur. Do kraju wraca dynamiczna pogoda i już dziś bardzo groźne burze wkroczą do Polski Zachodniej. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na piątek 25 sierpnia, ponieważ lato postanowiło wrócić do nas z dużym przytupem.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Przez wiele dni dobrej, słonecznej i stabilnej pogody strzegły wyże, które powstały w naszym regionie Europy. Jednak od dziś sytuacja zaczyna się zmieniać. Do głosu dochodzi ośrodek niskiego ciśnienia z centrum w regionie Wysp Brytyjskich.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Wraz z niżem na zachodnią i centralną Europę znaczący wpływ będą miały dziś fronty atmosferyczne. Ciepły wycinek frontu dotrze również do Polski. Przyniesie nam to napływ cieplejszych mas powietrza, ale i powrót burz. Zjawiska burzowe okażą się dziś silne, jednak o tym za chwilę. Na powyższej mapie synoptycznej widzimy, że wyż Nives zostaje spychany na wschód jednocześnie słabnąć. Otwiera to drogę dla wędrówki w nasz region jeszcze cieplejszych mas powietrza. I właśnie od temperatur powietrza zacznijmy.

Prognoza pogody na piątek. Upał wraca do Polski

O tym, że silny upał wraca do Polski pisałem już w tym wpisie. To właśnie dziś rozpoczynamy napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza w nasz region. Przełoży się to na powrót trzydziestek na termometrach. Spójrzmy na prognozę temperatury na dzisiejszy dzień.

Prognoza pogody na piątek. Wysokie temperatury wracają do Polski
Prognoza pogody na piątek 25 sierpnia. Wysokie temperatury powietrza

Podczas gdy ostatnie dni upału nam nie przynosiły, tak dziś w nasz region wraca zwrotnikowe, gorące powietrze z południa. Dlatego też w części kraju termometry znów pokazywały będą 30 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie Polski spodziewamy się dziś wzrostu temperatur nawet do 32-33 stopni Celsjusza. Podczas gdy upał panował będzie na południowym zachodzie i i częściowo południu, w całym kraju zrobi się dziś gorąco. Na wschodzie i w centrum Polski od 25-29 stopni Celsjusza. Nawet nad Bałtykiem, gdzie temperatury ostatnio nie rozpieszczają, termometry wskażą dziś w okolicach 24-26 stopni powyżej zera. Prognoza pogody na piątek przynosi nam prawdziwe termiczne lato w najlepszym wydaniu. Niestety wraz ze wzrostem temperatury wzrośnie niestabilność w troposferze.

Burze wracają do Polski. Dziś lokalnie groźna pogoda w Polsce

Powyżej pisałem, że do Polski wkroczy dziś front atmosferyczny. Wraz z frontem, w wilgotnym niestabilnym powietrzu pojawią się w kraju lokalne zbieżności wiatru. Wszystkie te czynniki spowodują, że dziś w Polsce pojawią się burze. Lokalnie będą to zjawiska silne.

Silne burze dziś nad Polską
Dziś w Polsce wystąpią silne burze

Powyżej mapa z prognozą wystąpienia energii potencjalnej CAPE dla Polski. Mapa ta dość dobrze pokrywa się z regionami, gdzie burze dziś w Polsce będą najbardziej niebezpieczne. Dlatego też ostrzegam mieszkańców zachodniej, południowo zachodniej i południowej Polski. Dziś w tych regionach występują warunki do potencjalnie groźnych burz. Możliwe są superkomórki z dużym gradem i nawalnymi opadami deszczu. Jednak szczegółową prognozę burzową przygotuje dla Was Arek w dedykowanym dzisiejszym burzom wpisie. Tymczasem ja uciekam życząc Wam miłego piątku !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk