Burze wewnątrzmasowe spowodują szkody. Gradobicia, zalania i porywisty wiatr. Nawet 40-50 mm deszczu, grad do 3,5 cm i wiatr powyżej 70 km/h w Polsce

Burze we wtorek będą gwałtowne, lecz ma być ich mniej niż w poniedziałek. Na termometrach zobaczymy iście letnie wartości w kraju.

Dynamiczna pogoda w polu obniżonego ciśnienia

We wtorek termometry pokażą maksymalnie od 23°C, 25°C, na północy do 26°C, 28°C, w centrum i na południu. Chłodniej nad morzem od 16°C do 21°C, w obszarach podgórskich od 20°C do 23°C. Dodatkowo utworzą się lokalnie silne burze wewnątrzmasowe, które miejscami okażą się gwałtowne.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 31 godzin dla obszaru Polski i krajów przyległych

silna konwekcja w kraju
Silne burze dziś nad Polską

Dziś jest kontynuacja dynamicznej pogody, lecz na zdecydowanie mniejszym obszarze Polski niż ubiegłej doby. Zasięg wilgotnej i chwiejnej masy powietrza ograniczy się na mniejszym terytorium naszego kraju. Komórek burzowych wystąpi mniej i na ogół okażą się słabsze niż minionej doby. Na wschód od linii Wisły prognozowane są burze, które zaczną tworzyć się już od godzin około południowych. Najgroźniejsze burze wystąpią dziś na północnym wschodzie szczególnie po popołudniu. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, które skutkować mogą sumami opadowymi powyżej 20-50 mm w krótkim czasie, powodując lokalne podtopienia i powodzie błyskawiczne. Zwłaszcza na obszarach silniej zurbanizowanych. Średnica gradzin może dochodzić do 2-3,5 cm. Miejscami możliwa jest duża akumulacja gradu. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 60-75 km/h. Istnieje niskie ryzyko lokalnej, niezwiązanej z mezocyklonem trąby powietrznej. Pojawić mogą się gdzieniegdzie lejki kondensacyjne.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 21 maja 2024, 15Z dla Polski według WRF-ARW

burze w kraju
Duża chwiejność termodynamiczna na północnym wschodzie dziś

Zmienna i burzowa aura

Zasadniczo jesteśmy po wschodnie cyklonu, który lokuje się w rejonie Austrii, dlatego docierać będą ciepłe, wilgotne i chwiejne masy powietrza, miejscami o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Największa chwiejność termodynamiczna ma występować na północnym wschodzie i przekraczać 1000-1600 J/kg. Przepływ mas powietrza w całym pionowym profilu troposfery jest słaby, nie sprzyjając dobrej organizacji burz. Dlatego burze będą na ogół krótkotrwałe i wolno przemieszczające. Pierwsze burze rozwinąć mogą się już około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 14 a 19 we wtorek.

Zobacz też: Silne załamanie pogody uderzy w Polskę. Ulewy 50-60 mm wody na metr. Gwałtowne burze. Wiatr 70-90 km/h

Sytuacja baryczna na 21.05.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

silne komorki dziś w kraju
Silne burze wewnątrzmasy na północnym wschodzie dziś

Dynamiczna pogoda w kraju

Mała prędkość przemieszczania, a miejscami nawet stacjonarny charakter burz może powodować poważne podtopienia. Opady gradu o średnicy do 2-3.5 cm są prognozowane z najsilniejszych burz, skutkując nawet znaczną akumulacją pokrywy. W obszarach silnie zurbanizowanych gwałtowne burze mogą spowodować podtopienia i zalania, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Porywy wiatru w burzach nie powinny przekraczać 70-75 km/h. Istnieje niskie ryzyko niezwiązanej z mezocyklonem (rotującym prądem wstępującym) trąby lądowej w obrębie lokalnych komórek burzowych. Niewykluczone są też zalążki trąb (ang. funnel cloud). W pierwszej części nocy burze zaczną zanikać w kraju.

Silne burze dziś w kraju

Prognoza konwekcyjna (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze na północnym wschodzie Polski

Ubiegłej doby najsilniejsza burza pojawiła się w woj. wielkopolskim, gdzie przez Grudziądz przeszła silna, wolno przemieszczająca się burza. Spadło według danych z PWS nawet 60-80 mm deszczu. Silne, nawalne opady konwekcyjne deszczu połączone były z gwałtownym gradobiciem o średnicy 2-3.5 cm. W kolejnych dniach pojawiać będą się następne burze, które okresami okażą się gwałtowne i powodujące poważne szkody. Będziemy o tym informować. Do końca maja widać częste burze i ulewy w wielu regionach. Nie będzie to spokojny okres w pogodzie.

Prognoza konwekcyjna na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Gwałtowne wyładowania i ulewy ustąpią w pierwszej części nocy

Źrodło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Blitzortung.org, dwd.de