Silne załamanie pogody uderzy w Polskę. Ulewy 50-60 mm wody na metr. Gwałtowne burze. Wiatr 70-90 km/h

Tydzień rozpoczął się burzami i wysokimi temperaturami. Środa i czwartek będą to dni, podczas których aura będzie lokalnie naprawdę groźna. Przed nami silne załamanie pogody. Niż z południa przyniesie ulewy, burze i silny wiatr. Sprawdźmy prognozy pogody pod kątem dynamicznych zjawisk pogodowych w naszym kraju.

Załamanie pogody w regionie. Czym będzie spowodowane?

Już we wczorajszej prognozie pogody na cały tydzień wspominałem, że na północy Włoch utworzył się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Niż ten, bardzo zasobny w wilgoć sunie na północ i w środę dotrze w nasz region przynosząc silne załamanie pogody.

Niż z południa wraz z systemem frontów atmosferycznych przyniesie silne załamanie pogody
Załamanie pogody w regionie. Sytuacja synoptyczna

Centrum niżu znajdzie się w środę na zachód od Polski. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Front nacierał będzie od południa na nasz kraj przynosząc groźne zjawiska atmosferyczne. W obrębie oddziaływania niżu w kraju dojdzie do rozwoju dobrze wypiętrzonych chmur kłębiastych. Spodziewamy się zarówno intensywnych opadów deszczu, jak również burz, które lokalnie mogą mieć w środę i czwartek groźny charakter. O tym za chwilę. Tymczasem spójrzmy na gradient ciśnienia, ponieważ ten będzie w najbliższych godzinach podwyższony.

Załamanie pogody w regionie. SIlny wiatr nad Polską
Załamanie pogody w Polsce. Silniejszy wiatr w kraju

Widzimy, że wskutek podniesionego gradientu ciśnienia, w kraju mocniej wiał będzie wiatr. Nie będzie to może bardzo silna wichura, jednak na obszarach wolnych od burz porywy wiatru sięgać mogą 60-70 km/h. W burzach porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze, zwłaszcza na obszarach, nad którymi przemieszczać będą się lepiej zorganizowane systemy konwekcyjne.

Załamanie pogody. Animacja prognoz opadów dla Polski

Wiemy już dlaczego przed nami dość silne załamanie pogody. Teraz zerknijmy, jaki będzie miało przebieg, przynajmniej pod kątem opadów i burz. Poniżej animacja prognoz opadów i zachmurzenia na najbliższe dwie doby.

Załamanie pogody nad Polską. Ulewy i burze w kraju

W okolicach południa w środę centrum niżu powinno znaleźć się w rejonie Dolnego Śląska. Na przyfrontowych strefach zbieżności wiatru już wczesnym popołudniem dojdzie do rozwoju pierwszych burz. Pomimo wczesnych godzin w południowej połowie kraju rozwijać mogą się nawet superkomórki burzowe. W przypadku ich wystąpienia burze przynosić mogą nawalne opady deszczu oraz gradobicia. Z każdą godziną burz nad Polską będzie więcej. Załamanie pogody obejmować będzie również coraz większy obszar kraju. Ostrzegam przed pogodą w środę, ponieważ lokalnie może być naprawdę groźnie. Wyładowania i silne ulewy nad Polską trwać mogą do godzin nocnych.

Burze i opady również w czwartek w Polsce
Burze i intensywne opady również w czwartek w Polsce

W czwartek centrum niżu znajdzie się w rejonie Pomorza Zachodniego. Burze kolejny dzień będą rozwijały się nad Polską. Obecne prognozy wskazują, że nie będą to zjawiska tak silne, jak w środę, jednak nadal istnieje spore ryzyko, że załamanie pogody lokalnie będzie groźne. Burze prócz intensywnych, lokalnie nawalnych opadów deszczu i gradobić mogą nieść nawet ekstremalnie groźne zjawiska jak trąby powietrzne. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Groźna aura w Polsce i w regionie

Wysokie temperatury pozostaną z nami w regionie

Mam nadzieję, że wyczerpałem już temat załamania pogody i groźnych zjawisk pogodowych w kraju. Teraz bardziej pozytywna część wpisu, ponieważ przedstawię prognozę temperatur na najbliższe kilkadziesiąt godzin.

Wysokie temperatury, ale załamanie pogody przyniesie ochłodzenie
Wysokie temperatry, choć załamanie pogody z południa przyniesie ochłodzenie

Widzimy, że środa upłynie nam pod znakiem bardzo wysokich temperatur. Upał może nie wystąpi, jednak w wielu regionach środa będzie dniem gorącym. Przynajmniej do wczesnego popołudnia, ponieważ postępujące od południa zachmurzenie i burze będą skutecznie obniżały temperatury odczuwalne. W czwartek nad Polską już nieco chłodniej (do 23-24 stopni). Jednak nie jest to oznaką długotrwałego ochłodzenie. Załamanie pogody najgroźniejsze będzie w środę, w drugiej połowie tygodnia również czekają nas burze, jednak w dłuższej perspektywie nie ochłodzi sie.