Burze i wichura do 90 km/h dziś w regionie. Wiemy, gdzie pogoda będzie najgroźniejsza

Burze i wichura dziś na obszarze Polski. Najbardziej dynamiczne warunki pogodowe są prognozowane w pasie dzielnic północnych, gdzie dodatkowo może zagrzmieć.

Na północy wichura i burze

W środę Polska znajdzie się na skraju zatoki niżowej znad północnej Europy związanej z niżem Noah oraz rozbudowującego się układu wyżowy, którego centrum znajduje się w głębi zachodnich rejonów kontynentu europejskiego. Znajdujemy się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery o składowej zachodniej. Napływa do całego kraju znacznie chłodniejszy strumień powietrza polarno morskiego z północnego – zachodu, które szczególnie wzdłuż regionów północnych przyniesie liczne opady deszczu w formie konwekcyjnej, miejscami z drobnym gradem, gdzieniegdzie także na tym obszarze z burzami oraz silnymi porywami wiatru. Dodatkowo w całym kraju, ze względu na zaostrzony gradient baryczny, spodziewane jest występowanie wietrznej, a nad morzem również sztormowej aury. W pasie dzielnic północnych prędkość wiatru będzie okresami charakterystyczna dla wichury, przekraczając 70-85 km/h. Najsilniejsze podmuchy wiatru są możliwe w zasięgu ośrodków burzowych do 90 km/h.

Wyładowania atmosferyczne w minionych 31 godzinach na obszarze Polski i krajach przyległych przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

gwałtowne burze nad Polską
Burze były gwałtowne ubiegłej doby

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie przelotne opady deszczu, szczególnie na północy kraju, tam prognozowana suma opadów do około 10-25 mm. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero niewykluczone są opady gradu. Dodatkowo na obszarze woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego możliwe adwekcyjne burze. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 14°C w obszarach podgórskich i miejscami na północy do 18°C miejscami na południu i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do około 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Tylko nad morzem wiatr dość silny i silny, 30-45 km/h, natomiast porywach do 90 km/h, stopniowo słabnący, zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 4 października 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze i wichura w Polsce
Silny wiatr w kraju, jednak wichura i burze tylko na północy

Wichura i dynamiczna pogoda oraz burze

Z uwagi na istotnie nasilony przepływ powietrza, burze mogą przybierać postać liniową, niosąc silne porywy wiatru. W zasięgu burz porywy wiatru sięgną do 70-90 km/h, prowadząc do miejscowych szkód w drzewostanie i energetyce. Spodziewamy się, że największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie na wybrzeżu. Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy dziś 300-400 J/kg. W głębi lądu warunki do rozwoju chmur Cb będą gorsze, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie 10-20 m/s, natomiast LLS w dolnym kilometrze do 10-15 m/s. Nie można wykluczyć, że oprócz pojedynczych komórek burzowych, pojawią się formacje wielokomórkowe o charakterze liniowym. Najwięcej burz powinno wystąpić około południa, ale wieczorem wraz ze spadkiem chwiejności zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać.

Zobacz też: Wichura szaleje w regionie. Wiatr 90-100 km/h. Kiedy pogoda w Polsce uspokoi się?

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny przez ESSL dla Europy

wichura i dziś burze nad polską
Wichura i dynamiczna pogoda oraz burze dziś w kraju

Fanipogody.pl