Burze wracają po krótkiej przerwie do Polski. Górna zatoka namiesza w pogodzie. Będą ulewy i wiatr do 60 km/h

Burze po krótkiej przerwie znów utworzą się nad Polską. Górna zatoka namiesza w pogodzie. Przed nami dynamiczny i gorący dzień w pogodzie.

W niedzielę Polska znajdzie się m.in w zasięgu układu wyżowego z centrum nad południowo zachodnią częścią naszego kraju, przynosząc pogodną i słoneczną aurę w wielu regionach. Zasadniczo w polu przyziemnym zaznaczy się słabogradientowe pole podwyższonego ciśnienia. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się górna zatoka niżowa na wschodzie, północnym-wschodzie. Na skutek dziennego nagrzania podłoża wzrośnie niestabilność powietrza. Stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, doprowadzi do formowania się chmur burzowych Cumulonimbus wewnątrzmasy, czyli bez współudziału frontów atmosferycznych. Jedynie na skalę synoptyczną wspomaganie zapewnić może górna zatoka w polu geopotencjału. Burze okażą się dziś przeważnie krótkotrwałe i słabe. Nie spodziewamy się dużej aktywności elektrycznej. Położenie opadów i lokalnych burz można śledzić na zobrazowaniach radarowych i detektorach wyładowań.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25 czerwca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w niedzielę nad Polską
Burze dziś nad Polską będą słabe

Dynamiczna pogoda w niedzielę, możliwe burze we wschodniej połowie kraju

Ostatni dzień mijającego tygodnia przyniesie przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Lokalnie we wschodniej połowie przelotne opady deszczu i tam prawdopodobne w drugiej części dnia burze z opadami deszczu punktowo do 10-15 mm, punktowo drobny grad. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 22°C do 26°C. Nieco chłodniej głównie nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat niższe wartości od 20°C do 22°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. Jedynie w czasie burz możliwe porywy wiatru do 50-60 km/h. Jednak chmury burzowe przemieszczać mają się przeważnie w kierunku południowym i południowo-wschodnim.

Burze dziś nad Polską

Prognoza burzowa na 25 czerwca 2023 według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze na sporym obszarze Polski
Burzowa pogoda w wielu regionach Europy

Zobacz też: Koszmar widzów koncertu w czasie burzy. Ogromne opady gradu, są ranni (WIDEO)

Prognoza burzowa na 25 czerwca 2023 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską, 25 czerwca 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Ci nie umknęło.

Fanipogody.pl