Burze pojawią się w sobotę nad Polską po wielu dniach przerwy. Będą to zjawiska formujące się głównie na lokalnych strefach zbieżności wiatru.
Burze w sobotę nad Polską po wielu dniach przerwy
Od wielu dni pogodę kształtuje wyż o imieniu Tina ze wschodu, północnego wschodu Starego Kontynentu, zapewniając stabilny przebieg warunków pogodowych i napływ coraz cieplejszych, przetransformowanych nad kontynentem mas powietrza. Stopniowo jednak nad dzielnice południowe nasuwa się niż z południa Europy. Ośrodek niżowy w najbliższych dniach skieruje się na północy, północny wschód, przynosząc silne załamanie pogody na początku przyszłego tygodnia.
W sobotę masa na sporym obszarze Polski okaże się bardziej zasobna w wilgoć. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną, która sięgnie nawet 400-600 J/kg. Dlatego po wielu dniach przerwy uformują się rozproszone i przeważnie krótkotrwałe burze wewnątrzmasowe na lokalnych strefach zbieżności wiatru.
Porywy wiatru do 60-75 km/h, ulewy i grad w Polsce
Wygląda na to, że w sobotę zjawiska burzowe nie okażą się gwałtowne. Jednak miejscami mogą im towarzyszyć opady gradu i silne porywy wiatru do 60-75 km/h. Słaby przepływ w troposferze, nie będzie sprzyjał dobrze zorganizowanej i długotrwałej konwekcji. Obok jednej wygasającej burzy, na tzw. granicy odpływu (ang. outflow boundary) możliwy jest rozwój kolejnych ośrodków konwekcyjnych.
Burze najbardziej prawdopodobne są dziś na południowym zachodzie oraz na wschodzie i północnym wschodzie, jak i też w rejonach górskich i podgórskich. Ważną role na tym obszarze odegra orografia terenu, sprzyjając tworzeniu się ośrodków burzowych.
Nie można jednak wykluczyć, że rozproszone i przeważnie słabe burze, pojawią się lokalnie w drugiej części dnia na sporym obszarze Polski. Przeważnie nie będzie przekroczony próg 1 stopnia. Jednak należy pamiętać, że nawet najsłabsza jest burza jest groźna, gdyż niesie śmiercionośne wyładowania atmosferyczne.
Prognoza burzowa na 13 maja według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Burze w kraju. Miejscami konwekcja może okazać się lepiej zorganizowana
Niektóre modele numeryczne prognozują, że w centrum i na północnym wschodzie, wystąpią nieco większe pionowe uskoki wiatru, które w warstwie 0-6 km sięgną 12-15 m/s. Nie można wykluczyć, że na tym obszarze zjawiska konwekcyjne okażą się lepiej zorganizowane, przynosząc silne ulewy i porywy wiatru do 60-75 km/h. Dodatkowo niosąc nieco większą aktywność elektryczną.
Prognoza burzowa na sobotę według synoptyków z IMGW-PIB dla Polski

Grad, ulewy i silny wiatr w Polsce
Szczyt aktywności burzowej przewiduje dziś na drugą część dnia. Natomiast pod wieczór burze zaczną zanikać, chociaż nie można wykluczyć pojedynczych ośrodków konwekcyjnych w godzinach wieczornych. Chmury Cb przemieszczać mają się przeważnie w kierunku zachodnim, na ogół z niewielką prędkością, która wynikać ma ze stosunkowo niedużego przepływu w środkowej i górnej troposferze.
Wysokość opadów w burzach nie powinna przekroczyć 10-20 mm, ale kilka burz może być silniejszych, lecz niezbyt długotrwałych. Średnica gradzin nie powinna być większa niż 1-1,5 cm. Nie można wykluczyć, że lokalnie u podstawy chmur Cb uformują się pojedyncze zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształcona, aczkolwiek krótkotrwała trąba niezwiązana z działalnością rotującego prądu wstępującego. Zalecamy śledzić na bieżąco radar opadów i burz.
Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC