Burze możliwe dziś nad Polską. Następnie zdarzą się silne przymrozki na północy za sprawą powietrza arktycznego

Burze są możliwe we wtorek nad Polską. Potem jeszcze większe nocne przymrozki za sprawą adwekcji powietrza arktycznego w północnej połowie kraju.

Burze możliwe są dziś na krańcach południowych

We wtorek wpływ na warunki pogodowe ma niż znad Morza Białego. Jego front chłodny schodzić ma z północy na południe. Przed frontem dojdzie do rozwoju pewnej niewielkiej chwiejności termodynamicznej, w stosunkowo dość ciepłej masie pochodzenia polarno morskiego. Przepływ na poziomie sterującym nie będzie silny. Energia dostępna drogą konwekcyjną sięgnie maksymalnie 200-300 J/kg. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych, izolowanych burz. Jeśli nawet burze pojawią się, to będą krótkotrwale. Największe prawdopodobieństwo lokalnych burz będzie Sudetach i Karpatach, gdzie kluczowe okaże się wspomaganie orograficzne. Największe szanse na burze dziś będą w drugiej części dnia. Wieczorem i w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć.

Sytuacja synoptyczna na 3.05.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

front chłodny nad Polską

Burze, jeżeli powstaną, to będą na ogół słabe z opadami do 5-10 mm, lokalnie wysoko w górach około 15 mm i porywami wiatru około 55-60 km/h. Burzom może towarzyszyć opad niewielkiego gradu.

Burze w Polsce. Prognoza konwekcyjna na okres od 3.05.2022, 8:00 CEST do 4.05.2022, 8:00 CEST według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze na krańcach południowych

Zjawiska konwekcyjne prawdopodobne na krańcach południowych

Znad Skandynawii przesunął się w rejon Morza Białego ośrodek niżowy o imieniu URTE. W tylnej części niżu obserwowana jest wyraźna adwekcja powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. W obrębie chłodnego frontu możliwe burze. Niż wpłynie w wyraźny sposób na przebieg warunków pogodowych w kraju, przynosząc większe ochłodzenie szczególnie w północnej i północno-wschodniej części Polski. Największe spadki temperatury wystąpią w nocy z 3.05.2022 do 4.05.2022, aczkolwiek najniższa temperatura zostanie odnotowana o poranku. Prawdopodobne są przygruntowe spadki temperatury do -6°C/-4°C. Po wschodzie słońca temperatura szybko ma rosnąć za sprawą ogrzewania się powietrza od podłoża. W środę burze ponownie prawdopodobne są na krańcach południowych.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 4.05.2022, 03 UTC według GEM

ujemna temperatura i burze

Pomimo tego, że za dnia w całym kraju temperatura jest dodatnia, to jednak nocami i w godzinach porannych występują większe spadki temperatury. Przy gruncie pojawiają się lokalne przymrozki. Tak też było ubiegłej nocy, gdy ujemna temperatura pojawiła się na północy, zachodzie, częściowo centrum i na północnym-wschodzie.

Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana na oficjalnych posterunkach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

burze w Polsce możliwe, ale także przygruntowe przymrozki

Tuż po przejściu frontu chłodnego, na skutek adwekcji znacznie chłodniejszego powietrza dojdzie do rozwoju wyżu w pobliżu Polski. Będą więc korzystne warunki przy osiadaniu zimnego powietrza w północnej i północno-wschodniej części kraju do spadków temperatury poniżej zera. Przy gruncie temperatura wynieść może od -7°C/0°C. Spadki temperatury będą uzależnione od ukształtowania terenu, zachmurzenia i prędkości wiatru. Przez kilka nocy z rzędu zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju występować będą przymrozki. Tak późne spadki temperatury poniżej zera mogą być bardzo szkodliwe dla rolników i sadowników.

Prognozowana temperatura przy gruncie na 4.05.2022 w godzinach porannych dla Polski według SWISS-HD

Burze możliwe dziś nad Polską. Następnie zdarzą się silne przymrozki na północy za sprawą powietrza arktycznego

Potem przymrozki staną się rzadsze na nizinach, a nawet w wielu regionach całkowicie ustąpią. W drugiej dekadzie maja są szanse na dni gorące, niewykluczone, że nawet upalne. Będziemy weryfikować te prognozy w kolejnych dniach.