Burze są możliwe we wtorek nad Polską. Potem jeszcze większe nocne przymrozki za sprawą adwekcji powietrza arktycznego w północnej połowie kraju.
Burze możliwe są dziś na krańcach południowych
We wtorek wpływ na warunki pogodowe ma niż znad Morza Białego. Jego front chłodny schodzić ma z północy na południe. Przed frontem dojdzie do rozwoju pewnej niewielkiej chwiejności termodynamicznej, w stosunkowo dość ciepłej masie pochodzenia polarno morskiego. Przepływ na poziomie sterującym nie będzie silny. Energia dostępna drogą konwekcyjną sięgnie maksymalnie 200-300 J/kg. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych, izolowanych burz. Jeśli nawet burze pojawią się, to będą krótkotrwale. Największe prawdopodobieństwo lokalnych burz będzie Sudetach i Karpatach, gdzie kluczowe okaże się wspomaganie orograficzne. Największe szanse na burze dziś będą w drugiej części dnia. Wieczorem i w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć.
Sytuacja synoptyczna na 3.05.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Burze, jeżeli powstaną, to będą na ogół słabe z opadami do 5-10 mm, lokalnie wysoko w górach około 15 mm i porywami wiatru około 55-60 km/h. Burzom może towarzyszyć opad niewielkiego gradu.
Burze w Polsce. Prognoza konwekcyjna na okres od 3.05.2022, 8:00 CEST do 4.05.2022, 8:00 CEST według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Zjawiska konwekcyjne prawdopodobne na krańcach południowych
Znad Skandynawii przesunął się w rejon Morza Białego ośrodek niżowy o imieniu URTE. W tylnej części niżu obserwowana jest wyraźna adwekcja powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. W obrębie chłodnego frontu możliwe burze. Niż wpłynie w wyraźny sposób na przebieg warunków pogodowych w kraju, przynosząc większe ochłodzenie szczególnie w północnej i północno-wschodniej części Polski. Największe spadki temperatury wystąpią w nocy z 3.05.2022 do 4.05.2022, aczkolwiek najniższa temperatura zostanie odnotowana o poranku. Prawdopodobne są przygruntowe spadki temperatury do -6°C/-4°C. Po wschodzie słońca temperatura szybko ma rosnąć za sprawą ogrzewania się powietrza od podłoża. W środę burze ponownie prawdopodobne są na krańcach południowych.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 4.05.2022, 03 UTC według GEM
Pomimo tego, że za dnia w całym kraju temperatura jest dodatnia, to jednak nocami i w godzinach porannych występują większe spadki temperatury. Przy gruncie pojawiają się lokalne przymrozki. Tak też było ubiegłej nocy, gdy ujemna temperatura pojawiła się na północy, zachodzie, częściowo centrum i na północnym-wschodzie.
Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana na oficjalnych posterunkach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego
Tuż po przejściu frontu chłodnego, na skutek adwekcji znacznie chłodniejszego powietrza dojdzie do rozwoju wyżu w pobliżu Polski. Będą więc korzystne warunki przy osiadaniu zimnego powietrza w północnej i północno-wschodniej części kraju do spadków temperatury poniżej zera. Przy gruncie temperatura wynieść może od -7°C/0°C. Spadki temperatury będą uzależnione od ukształtowania terenu, zachmurzenia i prędkości wiatru. Przez kilka nocy z rzędu zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju występować będą przymrozki. Tak późne spadki temperatury poniżej zera mogą być bardzo szkodliwe dla rolników i sadowników.
Prognozowana temperatura przy gruncie na 4.05.2022 w godzinach porannych dla Polski według SWISS-HD
Potem przymrozki staną się rzadsze na nizinach, a nawet w wielu regionach całkowicie ustąpią. W drugiej dekadzie maja są szanse na dni gorące, niewykluczone, że nawet upalne. Będziemy weryfikować te prognozy w kolejnych dniach.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC