Burze wystąpią nad Polską. Niż górny psuje pogodę w kraju. Grad, ulewy i silny wiatr

Burze pojawią w środę nad Polską. Ośrodek górnego niżu psuje pogodę w kraju. Grad, ulewy i silny wiatr. Dynamiczna pogoda pod koniec drugiej kwietnia, następnie w kolejnych dniach stabilizacja pogody i wpływ silnego układu wyżowego o imieniu Petra znad Skandynawii. Pod koniec miesiąca wróci zwiększony dynamizm.

Burze nad Polską nie okażą się groźne

Dziś pogodę w Polsce kształtować ma płytka zatoka niżowa związana z niżami znad Morza Czarnego. Co więcej nad obszarem naszego kraju przejdzie front atmosferyczny objawiający się wzrostem zachmurzenia do całkowitego oraz opadami deszczu. Miejscami okażą się silne, aczkolwiek na ogół słabe i umiarkowane. Prawdopodobne są również wiosenne burze. Kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych ma mieć ośrodek górnego niżu przemieszczający się ze wschodu, północnego wschodu na zachód, południowy-zachód. Nie jest on widoczny na zwykłych mapach synoptycznych. Docierać mają do nas wilgotne i chwiejne masy powietrza ze wschodu Europy.

Prognoza anomalii geopotencjału dla wysokości 500 hPa, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r. dla Europy i obszarów przyległych na 19 kwietnia 2023, 06Z według modelu GFS

Niż górny nad Polską, wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu

Środa przyniesie w Polsce niżową pogodę. Prognozowane jest przeważnie zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu, możliwe opady krupy śnieżnej i lodowej. Gdzieniegdzie burze, zwłaszcza na północy oraz południowym zachodzie, zachodzie, ale także centrum i częściowo wschodzie kraju. Największa akumulacja opadów prognozowana w Sudetach do 15 mm. Szczególnie wysoko w górach opady śniegu. Spodziewany w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, w Tatrach o 10 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 5°C w rejonach podgórskich Sudetów do około 8°C na zachodzie kraju i nad morzem oraz 14°C na wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków północnych potęgujący odczucie chłodu.

Zobacz też: Pogoda na weekend majowy 29 kwietnia – 3 maja. Przymrozki w prognozach. Aktywny niż z przyniesie ulewy i burze?

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 19 kwietnia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Dziś zasadniczy wpływ na pogodę ma pogłębiający się w naszej części Europy ośrodek górnego niżu, który zmierza na zachód Starego Kontynentu.

Prognoza położenia niżu górnego dziś, tj. 19 kwietnia 2023 r., 12Z według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda i burze
Burze w zasięgu niżu górnego w ostatni dzień drugiej dekady kwietnia 2023 r.
Burze w zasięgu niżu górnego

Zjawiska konwekcyjne w obrębie niżu górnego

Z powodu obecności odciętego górnego niżu północno-zachodnia oraz zachodnia część kraju będzie dziś w zasięgu adwekcji chłodnego powietrza arktycznego-morskiego. Ma być przykryta sporą warstwą chmur wraz z opadami deszczu. Nad wschodnie dzielnice naszego kraju rozpocznie się napływ cieplejszego powietrza z kierunków wschodnich. Nieliczne tylko chmury Cb wygenerują dziś wyładowania atmosferyczne. Chwiejność termodynamiczna na ogół ma być niewielka i nie przekroczy 50-200 J/kg. Wskaźniki kinematyczne mimo obecności niżu nie będą istotnie podwyższone.

Rozwój konwekcji zachodzić ma za sprawą sporego pionowego gradientu, który powstanie pomiędzy dolną a środkową troposferą po dziennym nagrzaniu. W burzach wysokość opadów do 5-15 mm, punktowo drobny grad z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni. Zdarzyć mogą się także opady krupy śnieżnej. Porywy wiatru do 50-70 km/h z uwagi na oddziaływanie prądów zstępujących. Pierwsze burze możliwe są około 12-14, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 15 a 18. Po zachodzie słońca wraz ze spadkiem niestabilności komórki burzowe zaczną zanikać. Zalecamy śledzić radar opadów i burz.

Prognoza konwekcyjna (burzowa) na 19 kwietnia 2023 według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze nad Polską
Burze, 19 kwietnia 2023 nad Polską

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl