Pogoda na weekend majowy 29 kwietnia – 3 maja. Przymrozki w prognozach. Aktywny niż z przyniesie ulewy i burze?

Do majówki coraz bliżej, więc wszyscy zadają sobie pytanie, jaka pogoda na weekend majowy. Ponieważ okres majówki „łapie się” już w zakres wyliczeń modelu GFS, spróbuję wydać dla Was wstępną prognozę pogody na weekend od 29 kwietnia do 3 maja włącznie. Zapraszam serdecznie.

Pogoda na weekend majowy. Przymrozki przed majówką

O temperaturze na przełomie miesięcy pisał będę poniżej. Jednak zanim o tym to spójrzmy jakie wartości temperatury modele wyliczają na przyszły tydzień.

Przymrozki przed weekendem majowym
Przymrozki przed weekendem majowym

Powyżej mapa z prognozą temperatury na noc z 26 na 27 kwietnia. Widać, że na północy i południu kraju pojawią się przymrozki. W górach temperatura spadać może nawet do -10 stopni Celsjusza. Co jeszcze ciekawsze, przed weekendem majowym przez kraj przechodził będzie aktywny niż. W połączeniu z niskimi temperaturami powietrza, niż w przyszłym tygodniu może przynieść opady.. śniegu. Dobra, już Was nie straszę. Spójrzmy co w pogodzie na przełomie miesięcy. Przeczytaj również: Silny upał na wschodzie. Nawet 51 stopni Celsjusza

Pogoda na weekend majowy. Aktywny niż z południa

Zanim o temperaturach powietrza, spójrzmy co pogoda na weekend majowy przyniesie nam w obszarze zachmurzenia i opadów. Wspominałem powyżej o możliwych opadach śniegu pod koniec kwietnia.

Możliwe opady śniegu na koniec kwietnia
Możliwe opady śniegu na koniec kwietnia

To oczywiście odległy termin w prognozie. Dodatkowo powyższa mapa oparta została o wyliczenia jednego modelu (ECMWF). Inne modele nie potwierdzają opadów śniegu (ulewy tak) w tym okresie. Dlatego też nie przejmujmy się jeszcze jakoś mocno. Jednak miejmy na uwadze, że w okolicach 26-27 kwietnia na wschodzie i północy kraju może jeszcze sypnąć śniegiem. Na czwartek i piątek pogoda na weekend majowy przyniesie nam prawdopodobnie dość spokojną, słoneczną aurę. Niestety wraz z nadejściem majówki, pogoda zacznie się psuć. Tutaj jednak również zachowałbym sporo ostrożności patrząc na wyliczenia modeli.

Pogoda na weekend majowy. Opady w Polsce
Pogoda na weekend majowy. Opady w Polsce

O tym, że wyliczenia modelu GFS są jeszcze bardzo niestabilne, świadczą 3 ostatnie aktualizacje modelu. Powyżej najświeższa aktualizacja, która wylicza, że 2 maja z południa do kraju dotrze aktywny niż. Przyniesie on intensywne opady deszczu i burze. Nawet zgrywa się to z tym co wyliczań model na 3 aktualizacje wcześniej. Jednak problemem jest prognoza wyliczona dwie aktualizacje temu. Model wylicza, że na wszystkie pierwsze trzy dni maja dostalibyśmy się pod wpływ niżu z północy. Opady trwałyby od niedzieli do środy, więc majówka nie byłaby zbyt udana. Trudno jest więc wyciągać daleko idące wnioski. Na ten moment zaryzykowałbym stwierdzenie, że sobota i niedziela będzie raczej pogodna, a problemy z pogodą zaczną się od majówkowego poniedziałku. Sprawdzaj nasz radar burz i opadów

Pogoda na weekend majowy. Prognoza temperatury

Utarło się już mówić, że pogoda na majówkę zwyczajowo się popsuje. To wynika trochę z naszego ogólnie raczej pesymistycznego podejścia do rzeczywistości. Ja osobiście pamiętam weekendy majowe podczas których panował upał (i piękne, silne burze wieczorami). Niestety, faktycznie od kilku lat temperatury w weekend majowy „szału nie robią”. Niestety, na ten moment wyliczenia modelu GFS nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Pogoda na majówkę. Prognoza temperatury

Powyżej animacja prognoz temperatury. Wybrałem dla niej zakres od niedzieli 23 kwietnia. To po ty, by pokazać, że model prognozuje ochłodzenie w ostatnim tygodniu kwietnia. Jeszcze we wspomnianą niedzielę 23 kwietnia termometry w kraju pokazywały będą nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. W połowie tygodnia nadejdzie ochłodzenie, a nocami możliwe są wspominane na wstępie wpisu przymrozki. Pogoda na weekend majowy przymrozków raczej nam już nie przyniesie. Jednak gorąco również nie będzie. Na mapach temperatury widać wartości w okolicach 15-16 stopni.

Pogoda na weekend majowy. Prognoza temperatury
Pogoda na weekend majowy. Prognoza temperatury

Niestety pierwsze trzy dni maja, wg. obecnych wyliczeń modelu GFS mają być chłodniejsze. W wielu miejscach w kraju temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Jednak powtórzę jeszcze raz. Na ten moment jeszcze bądźmy spokojnie. To wyliczenia jednego modelu. Do tego na dość odległy okres. Dokładają jeszcze niezbyt stabilne wyliczenia odnośnie zachmurzenia i opadów, mamy z tego obraz jeszcze nie w pełni wiarygodnych wyliczeń modelu numerycznego. Dlatego też prośby, po powyższą prognozę pogody na weekend majowy potraktować jeszcze z dość sporym dystansem.