Burze z gradem nad Polską, dodatkowo pada krupa śnieżna i wieje silny wiatr

Burzowa pogoda nie odpuszcza. Dzisiaj Polska znajduje się w strumieniu dużo chłodniejszej masy powietrza, która na poziomie izobarycznym objawia się temperaturą poniżej -30 °C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, co w środowisku wilgotnej masy powietrza sprzyja formowaniu się licznych chmur Cumulonimbus. Dodatkowo w środkowych warstwach troposfery widoczna jest górna zatoka niżowa, która jak wcześniej pisaliśmy wypełniona chłodem.

Nisko położona izoterma zero stopni sprzyja licznym przypadkom opadów gradu oraz krupy śnieżnej. Dodatkowo w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych występuje silny wiatr, nawet do 90 km/h.

Występują przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej, drobnego gradu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, a także dość silnymi porywami wiatru do 90 km/h.

Burze obserwowane były dziś m.in na Opolszczyźnie, ale także na Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej oraz Lubelszczyźnie. Grzmiało również na Podkarpaciu i Ziemi Lubuskiej. Zjawiska konwekcyjne wystąpiły również na Opolszczyźnie.

Grad na Ziemi Lubuskiej

https://www.facebook.com/MeteoLubuskie/photos/pcb.1229548103869139/1229548063869143/?type=3&theater
Zdjęcie satelitarne z nałożonymi wyładowaniami
Wyładowania zarejestrowane w ostatnich 12 godzinach w Polsce

Więcej o dynamicznej pogodzie pisaliśmy poniżej

Nadchodzi również duże ocieplenie