Pogoda na 5 dni dla Polski: Kolejne uderzenie ciepła, będzie blisko 20°C i burze

Pogoda w ostatnich dniach uległa zmianie. Wczoraj nad Polską pojawiły się gwałtowne burze. Na Wybrzeżu w czasie przechodzenia struktury liniowej odnotowano 101 km/h. Grzmiało m.in na zachodzie Polski, ale także na Pomorzu i Warmii oraz Mazurach. Dzisiaj burze możliwe są zwłaszcza na południu kraju.

https://fanipogody.pl/burze-polska-wiatr-polska/

https://fanipogody.pl/dynamiczna-pogoda-we-wtorek-burze-z-silnym-wiatrem-pojawia-sie-nad-polska/

Dynamiczna pogoda we wtorek

Od rana najwięcej chmur i opadów deszczu (miejscami deszczu ze śniegiem) należy oczekiwać na północy kraju. Tutaj opady będą miały charakter raczej ciągły, a ich obecność wywołana będzie oddziaływaniem strefy frontowej niżu. W pozostałych regionach duże przejaśnienia z okresowo rosnącym zachmurzeniem. Nad omawianym obszarem w ciągu dnia możliwe jest przechodzenie rozproszonych komórek z opadami deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem jednak tych zjawisk nie powinno być dużo. Dominować mają przede wszystkim przemieszczające się pasma chmur z przejaśnieniami. Nieco inna sytuacja będzie panować na południu Polski, gdzie wystąpią korzystniejsze warunki do inicjacji rozproszonych burz tak jak miało to miejsce w poniedziałkowe popołudnie na północnym zachodzie. Największa szansa na wystąpienie wyładowań atmosferycznych pojawi się w pasie od woj. dolnośląskiego po podkarpackie. Wyładowań całkowicie nie można wykluczyć także na obszarze województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. Czarną linią wyznaczono umowną granicę gdzie będzie obserwować się największy rozwój chmur kłębiasto-deszczowych z potencjałem do przeobrażenia się w struktury burzowe. W trakcie przechodzenia burz należy oczekiwać występowania silnych porywów wiatru nawet do 85 km/h. Oprócz tego na ich trasie wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupa i drobny grad. Rozwój burz spodziewany jest popołudniu do godzin wieczornych. W wyniku zwiększonej różnicy ciśnień nad całą Polską pojawi się silny wiatr z sektora zachodniego. Będzie on osiągał w porywach poziom 70-90 km/h. Zacznie się on uspokajać dopiero wieczorem, a najdłużej powieje na północnym wschodzie Polski – informuje Paweł Kyc: Łowca Burz

Prognoza na dzień 5 marca 2019 r (IMGW-PIB)

Powolna stabilizacja pogody

W środę Polska znajdzie się w zasięgu słabego wyżu. W pasie od dzielnic północnych przez północno-wschodnie rozpościerać ma się front ciepły. Możliwe są lokalne opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Od południowego-zachodu zbliżać będzie się front ciepły związany z głębokim niżem znad Wysp Brytyjskich. Kolejna porcja ciepłego powietrza obejmie cały kraj w czwartek.

Prognoza na dzień 6 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

W czwartek powrót wysokich temperatur

Już w czwartek Polska będzie w rozległym ciepłym wycinku atlantyckiego niżu ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Napływać ma bardzo ciepła masa powietrza z południowego-zachodu. Znów będzie blisko 20 stopni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7 marca 2019 r. godzina 00 UTC.
Prognoza na dzień 7 marca 2019 r. W całej Polsce panować mają dwucyfrowe temperatury
Polska będzie w rozległym ciepłym wycinku niżu, w cyrkulacji południkowej. Jednak w drugiej części dnia od zachodu zacznie wkraczać front chłodny związany z niżem z okolic Wysp Brytyjskich. Powodować ma on wymianę mas powietrza.

W piątek niewielkie ochłodzenie

W piątek nieco się ochłodzi w Polsce (IMGW-PIB)

Weekend z dużym ochłodzeniem i opadami

W weekend Polska pozostanie w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru.

W sobotę z opadami, jednak ochłodzi się wyraźnie względem czwartku (IMGW-PIB)
Niedziela wietrzna, deszczowa (IMGW-PIB)